سد تهران الان بهتر است اما سرنوشت رودخانه ها چه شد؟ – خبر خوب اساسی


به گزارش پایگاه خبری اخبار خوب به نقل از خبرنگار فارس، از ۱۴ تا ۱۸ مردادماه حدود ۲۳.۳ میلی متر باران در استان باریده است که این میزان نسبت به سال گذشته و میانگین بلندمدت افزایش چشمگیری داشته است.

وضعیت سدهای آبرسانی استان تهران به گونه ای است که در حال حاضر ۵۶۵ میلیون مترمکعب در مخازن پنج سد آبرسانی استان تهران ذخیره شده است که در مدت مشابه سال گذشته ۶۸۱ میلیون مترمکعب بوده است.

بارندگی‌ها و سیلاب‌های اخیر عمدتاً سد ماملو را تحت تأثیر قرار داده است و میزان ذخیره آب در این سد به ۵.۵ میلیون متر مکعب بهبود یافته است.

همچنین در بارندگی های اخیر ذخیره سد لار یک میلیون و ۶۰۰ هزار مترمکعب، لتیان یک میلیون مترمکعب، طالقان یک میلیون و ۲۰۰ هزار مترمکعب و کمتر از یک میلیون مترمکعب توسط امیرکبیر افزایش یافت.

سیلاب های اخیر ۹.۵ میلیون مترمکعب به ذخایر آبی استان تهران اضافه کرده است

مدیر دفتر بهره برداری و نگهداری نیروگاه آب منطقه ای تهران گفت: ذخیره آب حدود ۹.۵ میلیون مترمکعب بر سیلاب های اخیر استان تهران افزوده است.

اگرچه سیلاب توانست در حالتی خوش بینانه سد پایتخت را از وضعیت بحرانی نجات دهد، اما از آنجایی که بخشی از محدوده تهران تبدیل به شهر شده و در واقع نفوذپذیری به میزان قابل توجهی کاهش یافت و در برخی به صفر رسید. مساحت و امکان ایجاد را افزایش می‌دهد جریان‌ها و سیلاب‌ها وجود داشته است.

برای رفع این مشکلات، مدیران شهری اغلب سیستم های جمع آوری آب را به گونه ای طراحی و اجرا می کنند که در هنگام بارندگی، رواناب توسط شبکه ای از کانال ها جمع آوری شده و به خارج از شهر یا منطقه ارسال می شود و از این آب برای حل مشکل استفاده می شود. مسئله. کشاورزی یا تغذیه سطح آب زیرزمینی یا اهداف دیگر

تغییر اقلیم یکی دیگر از دلایل افزایش آب در شهرهایی مانند تهران است که باعث می شود عناصر اولیه طراحی تغییر کرده و سیستم ها جمع آوری شوند و رواناب به درستی کار نکند. قاعدتاً بخشی از این رواناب باید وارد زمین شده و سطح آب زیرزمینی را دوباره شارژ کند.

از سوی دیگر، زمانی که تمام رواناب ها جمع آوری و منحرف شود، میزان آب کاهش می یابد و سطح آب کاهش می یابد. دارای آب زیرزمینی و نوع و طبقه بندی خاک منطقه است. ارتفاع یکی از مهم ترین عوامل مؤثر بر میزان نفوذ زمین است، به این معنا که نواحی شیب دار دارای نرخ نفوذ کمتر و رواناب بیشتر هستند و بالعکس.

شهرداری لایحه کنترل جریان آب را پس گرفت

دیروز مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران با اشاره به اینکه تهران همچنان در خطر سیل است گفت: شهرداری برای دور دوم لایحه داشت که برای انجام نوسازی آن را حذف کردند. و موضوع آبگرفتگی نیز در این لایحه لحاظ شود.

پایتخت به ۷۰۰ کیلومتر شبکه آب نیاز دارد اما بودجه آن تنها ۳ کیلومتر است

سید عبدالمهدی حسینی مدیرعامل شرکت خاکریز آب نیز گفت: بر اساس طرح مرکزی شهر تهران، پایتخت به ۷۰۰ کیلومتر شبکه آب سطحی نیاز دارد که تاکنون ۵۳۶ کیلومتر آن احداث شده و ۱۶۴ کیلومتر دیگر نیز باید ساخته شود. . بر اساس برنامه ۱۰ ساله توسعه

مدیرعامل شرکت خاکریز آب اولین پیش بینی ما برای احداث شبکه آب تهران در سال جاری ۱۳۰۰ میلیارد تومان اعلام کرد اما به دلیل کمبود اعتبار در سال جاری ۳۰۰ میلیارد تومان تنها برای خاکریز آب ذخیره شده است. این بودجه تنها می تواند حدود ۳ کیلومتر شبکه آب های سطحی را توسعه دهد.

استفاده از فاضلاب تصفیه شده برای صرفه جویی در مصرف انرژی

ابلاغیه بودجه سال جاری دولت شامل اجرای طرح های جمع آوری آب های سطحی و استفاده از پساب های تصفیه شده برای حفظ و مدیریت منابع آب در خدمات شهری است.

مهدی پیرهادی، کمیته بهداشت، محیط زیست و شهرسازی شورای شهر در گفت وگو با خبرنگاران فارس، بر توسعه شبکه پسماند و مدیریت آب های سطحی تاکید کرد و خاطرنشان کرد: در حال حاضر برای حل معضل پسماند در سطح شهر اندیشیده ایم. شهر وی در تهران گفت: برای این منظور با ایجاد ۵ شبکه فاضلاب محلی و یک سیستم بسیار بزرگ در منطقه ۲۱ و ۲۲ که مشکل ۱۵۰ هزار نفر از مردم منطقه ۲۱ و ۲۲ را حل می کند که البته چندین سال به طول می انجامد. .

وی افزود: برای حل معضلی که دهه هاست در مناطق ۲۱ و ۲۲ ادامه دارد، باید حداقل ۴ هکتار در اختیار آبفا قرار گیرد که در این جلسه شورا مطرح می شود.

پیرهادی ادامه داد: در منطقه ۱۹ نیز با احداث مرکز تصفیه از طریق بودجه این منطقه درصدد رفع مشکل فاضلاب منطقه هستیم.

طبق توافقی که شهرداری تهران با آبفا انجام داد، در برنامه امسال از پنج مرکز تصفیه استفاده می‌شود و تعداد و ارقام استفاده از پساب نیز مشخص و تعریف شده است که مطابق با هر یک از مراکز درمانی منطقه با آبفای تهران توافق شده است. ، که بخشی از چاه های شهرداری برای بستن و بستن در اختیار آنها قرار می گیرد.

جلال بهرامی معاون شهردار تهران در تشریح تلاش های شهرداری تهران برای کنترل آب های روان و استفاده صحیح از این آب ها گفت: شبکه و زیرساخت های لازم برای استفاده صحیح از این آب ها در تهران، و در حال حاضر در محل است. نزدیک به ۱.۵ میلیون متر مکعب از آب باران ورودی در این مخازن جمع آوری و ذخیره می شود و در حال توسعه و گسترش ظرفیت این مخازن برای ذخیره بیشتر این رواناب هستیم.

آب ذخیره شده در این مخازن از آب باران و رواناب در مواقعی که استفاده از چاه و آب خام در فصل گرما مشکل است، تامین می شود. این حافظه در قالب شبکه ای ساخته شده است که استفاده از آن آسان است.

انتهای پیام/