سخنان عمده گروسی؛ آیا ایران به دنبال سلاح هسته ای است؟ | سفارت مذاکره با ایران را متوقف کرد!


به گزارش همشهری آنلاین، رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز سه شنبه از به بن بست رسیدن مذاکرات آژانس بین المللی انرژی اتمی با ایران خبر داد.

وی در گفتگو با السعودی گفت: در ماه دسامبر در دیدار با رئیس انجمن انرژی اتمی ایران، نقشه راهی را منتشر کردیم که وعده داده شده بود، اما متأسفانه در ماه‌های اخیر پیشرفتی حاصل نشده است و آژانس این پاسخ را برآورد کرده است. -عربیه تهران گفت که تفسیر ایران ناکافی و از نظر فنی غیر منطقی است و در نتیجه من مجبور شدم گزارشی را به آژانس بین المللی انرژی اتمی ارسال کنم مبنی بر اینکه بقیه مشکل ایران حل نشده است.

گروسی افزود: «سه سایت در ایران پیدا شده است و ما از ایران در مورد این اورانیوم و مکان فعلی آن و همچنین مواد مورد استفاده در آن سایت‌ها سؤال کردیم، اما هنوز نتوانسته‌ایم این مسائل را توضیح دهیم.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی افزود: دوربین‌های برداشته شده توسط ایران از نیروگاه هسته‌ای مانع کار ما در رصد فعالیت‌های هسته‌ای ایران شده است.

وی ادامه داد: ایران توانمندی های هسته ای خود را افزایش داده است اما به آستانه تولید سلاح هسته ای نرسیده است و اکنون اطلاعاتی نداریم که نشان دهد ایران سلاح هسته ای دارد یا برنامه ای برای توسعه سلاح هسته ای دارد و این خیلی مهم است. که.”

گروسی گفت: نسبت دارایی اورانیوم ۶۰ درصدی ایران بسیار بالا و دارایی های آن نزدیک به ۹۰ درصد است.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: تشدید اوضاع به هیچ‌کس در مذاکرات هسته‌ای کمکی نمی‌کند.

وی گفت: «تحقیقات و بازرسی‌ها دو بخش عمده از کار ما در نیروگاه هسته‌ای ایران است.

گروسی در مصاحبه ای گفت: متهم کردن عوامل سیاسی بخشی از یک بازی اجباری است.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: «مقامات ایران باید بقیه مشکل را توضیح دهند و جست‌وجوی اورانیوم در سه سایت در ایران بیشتر فنی است تا سیاسی».

او گفت: «هیچ چیز ما را از دریافت اطلاعات هسته ای از کشورهای دیگر باز نمی دارد.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به دریافت اخبار هسته ای رژیم صهیونیستی علیه ایران اشاره می کند. این در حالی است که رژیم صهیونیستی همچنان از دسترسی به تسلیحات هسته ای به آژانس بین المللی انرژی اتمی خودداری می کند.

گروسی چند روز پیش به سیانان گفت: اقدام ایران برای حذف ۲۷ دوربین و سیستم های نظارتی از نیروگاه های هسته ای ایران بسیار نگران کننده است.

گروسی افزود: اگر آژانس بین المللی انرژی اتمی اطلاعات کافی در مورد برنامه هسته ای نداشته باشد، توافق با ایران دشوار است.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: تنها راهی که ایران می‌تواند اعتماد به نفس پیدا کند و اقتصاد خود را رشد دهد این است که به بازرسان آژانس اجازه دهد وظایف خود را انجام دهند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه هشتم ژوئیه با صدور تصمیمی ایران را به عدم همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد رای‌گیری متهم کرد. هند). لیبی و پاکستان).

ساعاتی پیش از اتخاذ این تصمیم، انجمن انرژی اتمی ایران از توقف فعالیت دوربین های اضافی آژانس بین المللی انرژی اتمی در ایران خبر داد.

در بیانیه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آمده است: جمهوری اسلامی ایران تاکنون همکاری‌های چشمگیری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی داشته است. که به دستور مراجع ذیربط صادر شده است.»

این تحولات در حالی رخ می دهد که مذاکرات لغو تحریم ها در وین ماه ها به تعویق افتاده است. از آغاز مذاکرات، دولت آمریکا بارها تلاش کرده است تا طرف های مختلف را به کندی و مانع تراشی در مذاکرات متهم کند، اما نتوانسته اقدام عملی برای پیشبرد مذاکرات ارائه دهد.

علاوه بر این، ایران در سال ۲۰۱۵ با کشورهایی به نام ۱+۵ برای حل و فصل اختلافات بر سر برنامه هسته ای قراردادهایی منعقد کرد. با وجود به رسمیت شناختن آژانس بین المللی انرژی اتمی مبنی بر پذیرفتن تمامی تعهدات ایران، دولت آمریکا در ماه می ۲۰۱۶ از این توافق خارج شد.

دولت جدید ایالات متحده به رهبری جو بایدن می گوید که قصد دارد از طریق مذاکرات جاری در وین، ایالات متحده را به توافق هسته ای بریکس بازگرداند، اما تاکنون به تعهدات خود عمل نکرده است.