ساعت تابستانی با افزایش مختصر خطر سکته مغزی مرتبط است


تصویر خبر: ساعت تابستانی با افزایش مختصر خطر سکته مغزی مرتبط استتوسط امی نورتون
خبرنگار HealthDay

دوشنبه، فوریه ۲۹، ۲۰۱۶ (HealthDay News) – یک مطالعه اولیه نشان می‌دهد که تغییر ساعت برای ساعات تابستانی ممکن است باعث افزایش کوتاه مدت در خطر سکته مغزی در برخی افراد شود.

محققان فنلاندی با نگاهی به داده‌های یک دهه سکته مغزی دریافتند که بروز ملی سکته در دو روز پس از تغییر ساعت تابستانی – چه ساعت‌ها به جلو و چه به عقب برگردانده شوند- کمی افزایش می‌یابد.

یافته‌ها ثابت نمی‌کنند که زمان صرفه‌جویی در روز مقصر است.

از سوی دیگر، تصور عوامل دیگری که چنین الگوی خاصی را توضیح دهد، دشوار است. جوری رووسکانن، متخصص مغز و اعصاب در بیمارستان دانشگاه تورکو.

به علاوه، او گفت، ارتباط شناخته شده ای بین اختلال در ریتم شبانه روزی بدن و خطر سکته وجود دارد. ریتم های شبانه روزی به تغییراتی در فرآیندهای بیولوژیکی بدن اشاره دارد که در طی ۲۴ ساعت اتفاق می افتد – عمدتاً در پاسخ به نور و تاریکی.

رووسکانن گفت که این ریتم ها را می توان به روش های مختلف دور انداخت. وی خاطرنشان کرد که نوبت کاری و بی خوابی دو نمونه هستند و هر دو با افزایش خطرات بیماری از جمله سکته مغزی مرتبط هستند.

Ruuskanen قرار است این یافته ها را در ماه آوریل در نشست سالانه آکادمی نورولوژی آمریکا در ونکوور، کانادا ارائه کند. تحقیقات ارائه شده در جلسات تا زمانی که در یک مجله پزشکی معتبر منتشر شود، مقدماتی در نظر گرفته می شود.

دکتر. اندرو لیم یک متخصص مغز و اعصاب در مرکز علوم بهداشتی Sunnybrook در تورنتو است که خواب و ریتم های شبانه روزی را مطالعه می کند. او موافقت کرد که زمان صرفه جویی در روز می تواند به طور قابل قبولی بر خطر سکته مغزی تأثیر بگذارد.

لیم که در مطالعه جدید شرکت نداشت، توضیح داد: «خواب با بسیاری از تغییرات فیزیولوژیکی مرتبط است که تصور می‌شود به عنوان محافظت نسبی در برابر سکته مغزی، مانند فشار خون پایین، مرتبط است.

او گفت وقتی خواب مختل می شود، ممکن است تغییراتی در این فرآیندهای بیولوژیکی محافظتی نیز ایجاد شود.

برای این مطالعه، تیم Ruuskanen ارقام سکته مغزی فنلاندی را برای سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۳ بررسی کردند. سپس محققان بیش از ۳۰۰۰ نفر را که در طول هفته پس از تغییر در تابستان به دلیل سکته مغزی ایسکمیک در بیمارستان بستری شده بودند با نزدیک به ۱۲۰۰۰ نفر مقایسه کردند. در دو هفته قبل یا بعد از یک هفته انتقال دچار سکته مغزی شد.

سکته های مغزی ایسکمیک به دلیل لخته شدن خون در شریان تغذیه کننده مغز ایجاد می شوند و طبق انجمن سکته مغزی آمریکا، ۸۷ درصد از سکته های مغزی را تشکیل می دهند.

به طور کلی، محققان دریافتند، بروز سکته مغزی در دو روز اول پس از تغییر در تابستان ۸ درصد بیشتر بود.

افراد مسن تر از ۶۵ سال و افراد مبتلا به سرطان به ویژه آسیب پذیر به نظر می رسیدند: در مقایسه با سایر دوره های زمانی مورد مطالعه، ۲۰ تا ۲۵ درصد بیشتر در معرض سکته مغزی بلافاصله پس از تغییر نور روز بودند.

رووسکانن تأکید کرد که این مطالعه افزایش اندکی در سکته‌های مغزی در سطح جمعیت نشان می‌دهد – به این معنی که برای هر فرد، تغییر ساعت تابستانی تأثیر زیادی بر خطر سکته ندارد.

و این طور نیست که تغییر ساعت باعث سکته مغزی در فردی شود که در غیر این صورت سالم می ماند. رووسکانن گفت: «این احتمالاً به این معنی است که هر گونه سکته مغزی «اضافی» پس از تغییر در تابستان رخ داده است، در غیر این صورت مدتی بعد اتفاق می‌افتد.

لیم موافقت کرد که خطر باید در چشم انداز نگه داشته شود. وی با بیان اینکه در طرح بزرگ، افزایش ریسک اندک و گذرا است، گفت: تاثیر عوامل دیگر مانند مدیریت فشار خون اهمیت بیشتری دارد.

لیم اضافه کرد که گفته می شود، برخی برنامه ریزی ها ممکن است به افراد کمک کند تا هرگونه اختلال خواب را به حداقل برسانند. او گفت: “ممکن است به طور کلی تنظیم کردن به تدریج با ساعت تابستانی به جای یکباره مفید باشد.”

۱۳ مارس روزی است که ساعت ها امسال یک ساعت به جلو می روند. لیم گفت، بنابراین، مردم می‌توانند سعی کنند پنجشنبه قبل به رختخواب رفته و ۱۵ دقیقه زودتر از حالت عادی بیدار شوند. او افزود، در آن جمعه، آن را تا ۳۰ دقیقه افزایش دهید، و سپس ۴۵ دقیقه در آن شنبه هدف بگیرید.

به رووسکانن، یک راه برای اثبات اینکه آیا ساعت تابستانی واقعاً با توجه به سکته مغزی کمک می کند وجود دارد: “اگر ما در کشورمان، ساعت تابستانی را رها کنیم و طی چندین سال پیگیری، شاهد افزایش اندک در بروز سکته باشیم. ناپدید می شود، یک استدلال قوی ایجاد می کند که در واقع تغییر ساعت است که خطر سکته مغزی را افزایش می دهد.”

اخبار پزشکی
حق چاپ © ۲۰۱۶ HealthDay. تمامی حقوق محفوظ است.
پرسش


سکته مغزی چیست؟
پاسخ را ببینید

منابع

منابع: Jori Ruuskanen، MD، Ph.D.، متخصص مغز و اعصاب، دانشگاه تورکو، فنلاند. اندرو لیم، MD، متخصص مغز و اعصاب کارکنان، مرکز علوم بهداشتی Sunnybrook، استادیار، نورولوژی، دانشگاه تورنتو، انتاریو، کانادا؛ ۱۵-۲۱ آوریل ۲۰۱۶، ارائه، نشست سالانه آکادمی نورولوژی آمریکا، ونکوور، کانادا


رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/