زندگی نویسنده ایرانی را ببینید/ برای جلال آل احمد که همه می شناسند! – خبر خوب اساسی


به گزارش پایگاه خبری اخبارخوب به نقل از خبرنگار گروه ادب و فرهنگ خبرگزاری آنا، سیدجلال آل احمد روشنفکر، داستان‌نویس، منتقد ادبی و هنری، روزنامه‌نگار، فعال سیاسی، مترجم، معلم و همسر سیمین دانشور. یکی از تأثیرگذارترین نویسندگان قرن گذشته، در سال ۱۳۰۲ در گیلان به دنیا آمد. این نویسنده نامدار تحصیلات خود را در دانشگاه تهران در رشته زبان و ادبیات فارسی ادامه داد تا اینکه فارغ التحصیل شد و زندگی خود را وقف نویسندگی، ترجمه و روزنامه نگاری کرد.

آل احمد داستان خود را با تحلیل و بصیرت روایت می کند و مخاطب را با خود همراه می کند. اگرچه او از ساده ترین و رایج ترین وقایع و مشکلات می نویسد، اما باعث می شود خواننده بیشتر با راوی آشنا شود. جلال برای مواجهه با واقعیت این نوع مخاطبان به راحتی، صمیمانه، مستقیم و حتی گاهی تلخ صحبت می کند، گویی می خواهد تأثیر بیشتری در ذهن خواننده بگذارد، این راه است. او در نوشته هایش از ترانه های عامیانه و ادبیات خیابانی برگرفته از بطن جامعه نیز استفاده می کرد و اظهار نظرش در مورد مشکلات جامعه امروزی او را نویسنده ای سیاسی و اجتماعی کرد.

آل احمد در اوایل دهه ۲۰ سالگی وارد دنیای ادبیات شد و اولین رمان خود “زیارت” را در سن ۲۰ سالگی که برای اولین بار به کربلا مشرف شد نوشت و در مجله سخن به چاپ رساند. در سال ۱۳۲۳ اولین کتاب خود را با نام «دیدن و دیدار» که مجموعه ای ۱۲ داستانی است منتشر کرد و در سال ۱۳۲۶ دومین مجموعه داستان این نویسنده با نام «از رنجی که می بریم» منتشر شد. او در این کتاب از دغدغه ها و دغدغه های خود به عنوان نویسنده می گوید و این دوره را دوران سکوت می نامد و می گوید: در همین دوره سکوت است که ترجمه ای برای یادگیری زبان فرانسه انجام دادم. از ژید، کامو، سارتر و همچنین از داستایوفسکی.

تنها یک سال بعد مجموعه داستان کوتاه دیگری را با عنوان «سه رشته» منتشر کرد که روایتی سرراست از فقر، خرافه و تأثیرات آن بر جامعه است. او همچنین آثار نویسندگانی چون داستایفسکی، آلبرکامو، آندره ژید و ژان پل سارتر را ترجمه کرد و دریچه جدیدی را به روی علاقمندان به مطالعه آثار دیگر نویسندگان جهان گشود. در ادامه به معرفی برخی از آثار این نویسنده می پردازیم.

تحصیل در دهه ۳۰ و ۴۰ با “مدیر”

آل احمد، این نویسنده دلسوز ایرانی، داستان «مدیر مدرسه» را بر اساس تجربیات خود در دوران تدریس و حضورش در نظام آموزشی، در نقد مشکلات و مشکلات کنترلی نظام آموزشی نوشت. شخصیت اصلی این داستان معلمی است که از تدریس خسته شده است، سعی می کند جایگاه مدیر مدرسه را به دست آورد و از این طریق خواننده را با معضلات اجتماعی مختلف در دولت و نظام آموزشی مواجه می کند. او در «مدیر مدرسه» سیستم آموزشی پوسیده روزگار خود را به هجو می برد و ایرادات را پیش چشم خواننده برملا می کند. در واقع «مدیر» یک داستان واقعی است و به واقعیتی می پردازد که در کتاب های تاریخی کم پیدا می شود. تاریخ نانوشته نظام آموزشی ایران در دهه سی و چهل.

زندگی نویسنده ایرانی را ببینید/ برای جلال آل احمد که همه می شناسند!

سفر به مکه و مدینه با «خسی در میقات»

این کتاب سفر جلال آل احمد به مکه و مدینه است. سفرنامه دیگری توسط آل احمد در سال ۱۳۴۳ در سن ۴۱ سالگی نوشته شده است. این سفر تنها درباره تجربه نویسنده از مناسک دینی نیست. جلال همه چیزهایی را که در سفر می دید با دقت و موشکافی یادداشت می کرد. شروع از جنبه های فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و گردشگری. «خسی در میقات» به جملات کوتاه، توجه نویسنده به جزئیات و متن نرم و دلنشین معروف است.

در این کتاب گاه زبان به شکایت می گشاید; انگار تازه قلبش را باز کرده بود. او از عقب ماندگی، انحطاط و ساختار اماکن مقدس و امکانات ناکافی دولت نالایق سعودی گلایه دارد. گاه از مردمی که کورکورانه نماز می خوانند دل خوشی نمی کند و حتی عبادتش رنگ تشریفاتی دارد. آل احمد درباره این سفر می گوید: احساس می کنم شخصی هستم که به میقات رسیده ام نه اهل میعاد.

این نویسنده صادقانه در ابتدای سفرش می نویسد که بعد از سال ها نماز می خوانم و ناباوری خود را در سال های گذشته می گوید، اما دوباره به همان جایی که آمده و در مسیر کامل قرار گرفته است. در این سفر و در جاهایی از سفر آل احمد شاهد تحولی در سلامت و کار او هستیم، گویی کفر به دین تبدیل شده است.

زندگی نویسنده ایرانی را ببینید/ برای جلال آل احمد که همه می شناسند!

تحلیل ورود مدرنیزاسیون به ایران با «غرب زدگی»

«غرب زدگی» معروف ترین و سخت ترین اثر جلال آل احمد به شمار می رود. این کتاب به بررسی نشانه ها و آثار اصلاحات در ایران بر نحوه زندگی ایرانیان می پردازد. از این منظر، آل احمد با مدرنیته مشکلی ندارد و به سختی جامعه خود را به دلیل عدم پویایی و پراکندگی آن مورد انتقاد قرار می دهد. بحث جلال آل احمد بر پذیرش نوآوری بدون ذکر دلیل و در نتیجه نادیده گرفتن پیامدهای منفی آن پذیرش است. در «غرب زدگی» نمی گوید که پژوهش علمی ارائه می کند، بنابراین به جای پایبندی به مبانی هستی شناسی، معرفت شناسی و روش های نوین، از کاستی های ناشی از ورود بی قید و شرط فناوری در جامعه بی قید و شرط صحبت می کند. تهیه کننده.

نویسنده پس از معرفی صورت‌بندی و صورت‌بندی مسئله در فصل‌های دوم و سوم، سه فصل را به ارائه زمینه و اهمیت موضوع مورد بحث اختصاص داده است. در فصل هفتم تمام مشکلات خود را آشکار می کند. در واقع «غرب زدگی» با فصل هفتم که «جنگ درگیری ها» نام دارد به اوج خود می رسد. آنچه نویسنده در مورد آن صحبت می کرد، دیدگاه خود از این فصل بود. جلال آل احمد در این فصل تناقضات ناشی از هجوم صنعت به ایران و بی نظمی ها و بی نظمی های ایجاد شده در اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی زمان خود را به وضوح و علنا ​​نشان داد.

زندگی نویسنده ایرانی را ببینید/ برای جلال آل احمد که همه می شناسند!

آخرین روزهای آل احمد در غروب جلال

جلال آل احمد عمر زیادی نداشت و در سن ۴۵ سالگی در ۲۷ شهریور ۱۳۴۸ در گیلان درگذشت. سیمین دانشور همسرش درباره آخرین لحظات جلال گفت: وضعیت جلال را دیدم برای بردن دکتر از خانه خارج شدم و وقتی برگشتم همه چیز تمام شد. لبخند نرمی روی لبش بود. آرام و خونسرد انگار راز همه چیز را دیده بود و با لبخند گفت: سر همتون کلاه گذاشتم و رفتم.

کتاب “غروب جلال” نوشته سیمین دانشور است و دارای دو بخش است: “شهرم جلال” که از زندگی و اندیشه های آل احمد می گوید و “غروب جلال” که مربوط به آخرین روزهای اوست که در سال ۱۳۶۰ منتشر شده است. در این کتاب آمده است. و در قسمت دوم جزئیات بیشتری از مرگ جلال آمده است.

انتهای پیام/۱۱۰/