زایمان زودرس: جویدن آدامس در دوران بارداری با کاهش خطر در مالاوی مرتبط است


مالاوی دارای بالاترین نرخ زایمان زودرس در جهان است، اما یک مطالعه نشان می دهد که یک مداخله ساده با آدامس های بدون قند می تواند این مشکل را کاهش دهد.

سلامت


۳ فوریه ۲۰۲۲

آدامس

آدامس

عکس های سهام Imaginechina Limited / Alamy

یک کارآزمایی بزرگ در مالاوی نشان می‌دهد که جویدن آدامس بدون قند دو بار در روز در دوران بارداری با نرخ پایین‌تر زایمان زودرس همراه است.

به نظر می رسد این اثر به این دلیل رخ می دهد که لثه بیماری لثه را کاهش می دهد، که قبلاً با نرخ بالاتری از زایمان های نارس همراه بود.

این کارآزمایی توسط Kjersti Aagaard در بیمارستان کودکان تگزاس و کالج پزشکی Baylor در هیوستون، تگزاس و همکارانش انجام شد. مالاوی به این دلیل انتخاب شد که بالاترین نرخ تولدهای نارس را در جهان دارد. از بیش از ۱۰۰۰۰ زن باردار که به مراکز بهداشتی درمانی شرکت‌کننده مراجعه می‌کردند سؤال شد، به نیمی از آنها در معاینات ماهانه یک کاسه آدامس داده شد و توصیه شد به مدت ۱۰ دقیقه صبح و عصر بجوند، همراه با دریافت توصیه‌های معمول در مورد مراقبت از دندان‌های خود. نصف دیگر فقط نصیحت کردند. همه همچنین در شروع شرکت در مطالعه – در هفته بیستم بارداری یا قبل از آن – و در پایان شرکت، چهار هفته پس از زایمان، معاینه دندانپزشکی را ارائه کردند.

میزان زایمان زودرس در افرادی که آدامس جویدند ۱۳ درصد و در گروه مقایسه ۱۷ درصد بود. روش دیگری برای بررسی اعداد، این بود که تمام ۲۶ زنی که آدامس و مشاوره دریافت کردند، از یک زایمان زودرس جلوگیری کردند.

فواید سلامت دهان را معمولاً زنانی که آدامس مصرف کرده اند مشاهده می کنند. آنهایی که برای معاینه دندان مراجعه کردند، علائم کمتری از بیماری لثه – مانند خونریزی و عقب نشینی لثه – در پایان بارداری خود در مقایسه با زنانی که فقط مشاوره منظم در مورد مراقبت از دندان دریافت کردند، داشتند.

توضیح ممکن است این باشد که در افراد مبتلا به بیماری لثه، باکتری های مضر از طریق خونریزی لثه وارد جریان خون شده و به جفت می رسند. آدامس حاوی شیرین کننده مصنوعی زایلیتول است و تحقیقات قبلی نشان داده است که زایلیتول سطح باکتری های مضر دهان را کاهش می دهد. استرپتوکوک موتانس.

آگارد می گوید: این آزمایش باید در کشورهای با درآمد بالا تکرار شود تا بتوانیم نتیجه بگیریم که جویدن آدامس در دوران بارداری در آنجا نیز مفید است. همه مردم در هر محیطی نگران بهبود سلامت بارداری و سلامت فرزندان خود هستند.

نتایج امروز در نشست سالانه انجمن پزشکی مادر و جنین آمریکا ارائه شد.

برای جشنواره ای شگفت انگیز از ایده ها و تجربیات به ما بپیوندید. New Scientist Live Go Hybrid، با یک رویداد زنده حضوری در منچستر، انگلستان، همچنین می توانید از راحتی در خانه خود از آن لذت ببرید. از ۱۲ تا ۱۴ مارس ۲۰۲۲. اطلاعات بیشتر.

بیشتر در مورد این موضوعات:


رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/