رکود گردشگری ایران وارد چهارمین سال شد – کمپ جدید خبر خوب – خبر خوب


رئیس هیئت مدیره انجمن مدیران گردشگری ایران گفت: گردشگری در ایران برای چهارمین سال متوالی با رکود مواجه شده است.

به گزارش پایگاه خبری اخبارخوب به نقل از ایسنا، ابراهیم پورفرج در جلسه هم اندیشی مجمع تشکل های گردشگری که روز سه شنبه ۱۰ آذرماه با حضور معاون گردشگری وزیر کشور برگزار شد، این کار را انجام داد.

گردشگری ایران از سال ۲۰۱۸ با حوادث آبان – شهادت سردار قاسم سلیمانی، سرنگونی هواپیمای اوکراینی، بلاتکلیفی اعلام شدن آسمان ایران و توقف پروازهای بین‌المللی – وارد رکود شده است. ویروس کرونا، دامنه این رکود تا نوامبر ۱۴۰۰ ادامه یافت. زمانی که صدور ویزای ایران متوقف شد.

با این حال، رهبران گردشگری و فعالان گردشگری پیش بینی کردند که بهبود وضعیت گردشگری ایران حداقل تا سال ۲۰۲۳ (۱۴۰۲) طول می کشد، اما از شهریور ۱۴۰۱ و جو حاکم بر کشور متزلزل شد و پس از آن، چندین کشور اروپایی نسبت به ممنوعیت سفر هشدار دادند. . برای ایران گردشگری دوباره وارد رکود شده است به طوری که رئیس هیات مدیره انجمن خدمات اداری استان های ایران از لغو ۹۰ درصد سفرهای ایرانیان خبر داد.

ابراهیم پورفرج – رئیس هیئت مدیره جامعه تورگردانان ایران – در جلسه سه شنبه اول آذرماه که با حضور سازمان مردم نهاد و معاون گردشگری برگزار شد، گفت: نمایشگاه های خارجی ماکا و حضور ایران. در عرصه بین المللی فضاهای جدی یکی از مواردی است که می تواند منجر به خروج شود این رکود کمک خواهد کرد.

وی ادامه داد: تجربه نشان داده است که نمی توان بیش از حد به کمک های دولتی اتکا کرد. ما نباید از دولت انتظار زیادی داشته باشیم. در تمام این سال‌ها برای شرکت در نمایشگاه‌های خارجی نتوانستیم از کمک‌های دولتی برای گرفتن زمین استفاده کنیم، مگر یک سالی که پیشنهاد کمک برای گرفتن زمین برای نمایشگاه آلمان، معاون گردشگری آن زمان (محمد محب) را دادیم. خدایی) علیرغم فشارها و عدم حمایت مالی زیاد، ۳۰۰ میلیون تومان برای تملک زمین کمک شد و توانستیم آن زمین را بگیریم و با پول دیگری که اهدا کردیم، در غرفه ای که ساختیم، بسازیم. مشکل ۳۰۰ میلیون تومانی نیست که پرداختند بلکه مشارکت است. اگر رقم پایینی هم بدهد مهم نیست، چون بخش خصوصی کار کرد و قدرت دستکاری داشت، مهم کمک دولت در توسعه اهداف گردشگری است.

پورفرج با اشاره به در پیش بودن نمایشگاه بین المللی گردشگری گفت: روی کمک معاونت گردشگری حساب می کنیم. من آن را به عنوان یک واقعیت، جدا از موقعیت دولتی، در بخش خصوصی می بینم. امیدواریم با حمایت آنها گردشگری بتواند از این شرایط سخت خارج شود. همانطور که همه فعالان گردشگری اعم از هتل ها، مقامات دولتی و … می دانند چهارمین سال نزول اقتصادی در کشور ما بوده است. یکی از مواردی که به خروج از این رکود کمک می کند، برپایی نمایشگاه های خارج از کشور است، زیرا این نمایشگاه ها مبنای ورود گردشگران به کشور و تولید ارز است.

بر اساس اعلام وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، در سال ۲۰۱۸ و قبل از شیوع ویروس کرونا و بسته شدن مرزهای کشورها، بیش از ۸ میلیون نفر به ایران رفتند که بیشتر این سفرها از عراق بوده است. و آذربایجان به ترتیب. افغانستان، ترکیه و پاکستان. این وزارتخانه همچنین آماری ارائه کرد که از آبان ۱۴۰۰ تا پایان تیرماه ۱۴۰۱ حدود دو میلیون و ۹۵۰ هزار اتباع خارجی وارد ایران شده و به عنوان گردشگر در آمار ثبت شده اند.

شورای جهانی سفر نیز در گزارشی که در بهار ۱۴۰۱ منتشر شد، اعلام کرد ایرانگردی در سال ۲۰۲۱ (۱۴۰۰-۱۳۹۹) نسبت به سال قبل از آن ۴۰ درصد افزایش داشته است.

در گزارش این شورا همچنین آمده است: گردشگران خارجی در سال ۲۰۲۱ حدود ۲.۵ میلیارد دلار هزینه خواهند کرد که نسبت به سال قبل ۳۱.۳ درصد افزایش داشته است. در سال ۲۰۲۰ مجموع هزینه های گردشگران خارجی در ایران با کاهش ۸۱.۶ درصدی به ۱.۹ میلیارد دلار رسید.

بر اساس آخرین گزارش مرکز آمار ایران، گردشگری داخلی نیز کاهش یافته است، در گزارش آماری این مرکز گفته شده است که حدود ۳۰ درصد خانوارها در دهه ۱۴۰۰ حتی از نظر اقتصادی و اجتماعی توانسته اند. شاخص به عنوان عاملی موثر در این کاهش تلقی می شود.

شورای جهانی سفر نیز در گزارشی بر اساس حذف محدودیت‌های کرونا و آمارهای به‌دست‌آمده از سازمان‌های دولتی ایران، اعلام کرد: گردشگران در ایران در سال ۲۰۲۰ حدود ۹۳ میلیارد و ۸۹۴ میلیون هزینه کرده‌اند که نسبت به سال گذشته بیشتر است. با افت ۳۹.۷ درصدی مواجه شد. اما در سال ۲۰۲۱ هزینه گردشگران داخلی ایران با ۴۸.۹ درصد افزایش نسبت به سال قبل به ۱۳۹ هزار و ۷۷۲ میلیارد تومان رسید.

انتهای پیام