رفتن به نوشته‌ها

رژیم غذایی ژنتیکی درمان چاقی ژنتیکی


همه ما در طول زندگی خود با افرادی روبرو شده ایم که ممکن است کالری بیشتری از آنچه در روز مصرف می کنیم دریافت کنند اما هرگز به آن اضافه نکنند. دلیل این تفاوت در دهه های اخیر به دلیل پیشرفت های ژنتیکی مشخص شده است. عوامل ژنتیکی و ارثی نقش بسیار مهمی در متابولیسم و ​​ظاهر آن دارند. به همین دلیل است که ایده یک رژیم غذایی برای همه افراد فراموش شده است و رویکرد جدید پزشکان و متخصصان تغذیه برای طراحی رژیم های غذایی منحصر به فرد بر اساس ویژگی های فردی ، ژن ها و شیوه زندگی هر فرد.

رژیم ژنتیکی چیست؟

رژیم ژنتیکی چیست؟

با توجه به پیشرفت علم و همچنین گسترش دانش و اطلاعات بشر در مورد ژن های مختلف و عملکرد آنها ، اکنون می توان با بررسی اطلاعات موجود در DNA هر فرد ، شیوه زندگی مناسب و عادات غذایی را تعیین کرد. رژیم ژنتیکی به معنی پیروی از عادات غذایی خاصی است که به ژنتیک و متابولیسم بدن بستگی دارد.

در این رژیم ، قوانین کلی در مورد مصرف چربی ها ، کربوهیدرات ها ، ویتامین ها و سایر مواد مغذی با توجه به نوع ژن های فعال و همچنین حساسیت بدن به غذاهای مختلف (به عنوان مثال گلوتن و لاکتوز) تعیین می شود.

مطالعه بریا: جدیدترین رژیم لاغری سریع

با توجه به ژنتیک خود رژیم بگیرید

استفاده از یک رژیم غذایی توسط افراد مختلف نتایج متفاوتی را نشان می دهد. به عبارت دیگر ، هیچ رژیم غذایی واحدی نتایج کاملاً یکسانی برای همه ندارد.

دلیل این تفاوت ژن های فعال در بدن هر فرد است. آنچه ما را متمایز می کند ترکیب ژنتیکی بدن است. این ترکیب ژنتیکی بسیاری از رفتارهای سلول های بدن از جمله متابولیسم را تعیین می کند و اگر می خواهید رژیم غذایی کاملی داشته باشید ، صفحه رژیم لاغری ما را حتما بخوانید.

دانستن این ترکیب ژنتیکی به ما کمک می کند تا درباره توانایی ها و بیماری های ژنتیکی خود بیاموزیم و عادات غذایی و شیوه زندگی خود را بر این اساس تنظیم کنیم. یکی از م effectiveثرترین راه ها برای رهایی از چاقی ژنتیکی ، رعایت رژیم بر اساس عوامل ژنتیکی منحصر به فرد بدن است.

با انجام یک آزمایش ژنتیکی ساده ، به راحتی می توانید ژنهای چاقی فعال و کاهش وزن را در بدن خود شناسایی کرده و سپس عادات غذایی خود را با توجه به عملکرد این ژن ها طراحی کنید. می توانید از یک متخصص تغذیه و پزشکان برای رژیم غذایی اولیه کمک بگیرید. این رژیم بستگی به ویژگی های فردی شما دارد و می تواند حداکثر بازدهی را برای شما به ارمغان بیاورد.
آیا رژیم ژنتیکی و رژیم متابولیک یکسان هستند؟ کلیک.

چاقی ژنتیکی چیست؟

محرک های ژنتیکی یکی از عوامل اصلی چاقی در افراد مختلف است. به عنوان مثال ، دو نفر که رژیم غذایی یکسانی و سطح فعالیت بدنی یکسانی دارند ، ممکن است شرایط جسمانی کاملاً متفاوتی داشته باشند.

دلیل این تفاوت وجود ژنهای چاقی در افراد است که بخشی از چاقی و تناسب اندام افراد را کنترل می کنند. ژنهای چاقی ژنهایی در بدن هستند که احساس گرسنگی را در افراد تحریک می کنند و آنها را به خوردن غذای بیشتر دعوت می کنند. کالری اضافی در نهایت منجر به چاقی در این گروه از افراد می شود. ژن چاقی یک نقص ژنتیکی نادر در برخی از افراد است که از بدو تولد وجود دارد.

چاقی ژنتیکی معمولاً از والدین به ارث می رسد. اگر BMI والدین بالای 30 باشد ، احتمال چاقی کودک بیشتر است. معروف ترین ژن چاقی لپتین است که با افزایش احساس گرسنگی و کاهش کنترل عادات غذایی ، میزان کالری دریافتی افراد را افزایش می دهد. همچنین می توانید از طریق رژیم غذایی چاقی موروثی را تا حدودی کنترل کنید.

این ژن همچنین با افزایش تمایل افراد به غیرفعال ، ذخیره انرژی و چربی را در بدن افزایش می دهد و در نهایت باعث چاقی ژنتیکی در افراد می شود. خوشبختانه چاقی ژنتیکی قابل درمان است.

با بهبود شیوه زندگی می توان آثار مخرب ژنهای چاقی را بر بدن کاهش داد. افزایش فعالیت بدنی ، داشتن رژیم غذایی سالم و همچنین کنترل اضطراب و استرس از جمله عواملی هستند که می توانند در این زمینه به شما کمک کنند.

بیشتر بخوانید: قرص های کنترل وزن

رژیم ژنتیکی

رژیم لاغری ژنتیکی

پس از آزمایش ژنتیکی و شناسایی ژن های فعال ، متخصص تغذیه یا پزشک رژیم غذایی خاصی را ایجاد می کند. به عنوان مثال ، اگر در حین آزمایش بتوان تعیین کرد که کدام شخص بیشتر به گروه های چربی و کربوهیدرات حساس است.

اگر مشخص شود که ژن های فعال در بدن بیمار قادر به جذب کربوهیدرات ها ، سوزاندن قندها و ترشح انسولین نیستند ، برنامه رژیم غذایی کم کربوهیدرات در دستور کار قرار می گیرد. بررسی نتایج این آزمایش ها همچنین حساسیت غذایی مانند حساسیت به لاکتوز یا گلوتن را با درجه بالایی از دقت مشخص می کند.

بسته به نتایج این آزمایش ، رژیم سلیاک یا استفاده از شیر سویا ممکن است در دستور کار قرار گیرد. آزمایش ژنتیکی همچنین نیاز بدن به ترکیبات مختلف ویتامین ها ، اسیدهای چرب و آنتی اکسیدان ها را مشخص می کند.

بر اساس این یافته ها ، یک رژیم ژنتیکی برای افراد ایجاد شده است که به کاهش وزن و سلامت کلی بدن ، دندان ها ، پوست و مو کمک می کند. همچنین پیروی از این رژیم می تواند احتمال ابتلا به بیماری های جدی تر را در آینده پیش بینی کرده و خطر وقوع آنها را کاهش دهد.

بدیهی است که رژیم غذایی متناسب با نیاز بدن شما برای کاهش وزن م effectiveثرتر خواهد بود.

برای مطالعه: تمرین در خانه برای لاغری شکم و باسن

درمان چاقی ژنتیکی

حدود صد نوع ژن در بدن انسان وجود دارد که می تواند به طور مستقیم یا غیر مستقیم افزایش وزن را کنترل کند. عوامل محیطی و عادات انسانی مهمترین محرک ژنهای چاقی هستند.

قرار گرفتن در معرض بو و دید غذاهای خوشمزه ، دسترسی سریع و آسان به غذا ، اضطراب ، استرس ، فعالیت بدنی ناکافی و غذا خوردن در محیط های مختلف عواملی هستند که در ایجاد ژن های چاقی و اضافه وزن نقش دارند.

روش لاغری ژنتیکی

روش لاغری ژنتیکی

علاوه بر پیروی از رژیم ژنتیکی ، رعایت برخی توصیه های کلی می تواند به شما در کاهش تاثیر ژن های چاقی کمک کند:
مصرف پروتئین: مصرف پروتئین اشتهای شما را کاهش داده و باعث احساس گرسنگی طولانی مدت می شود. این به دلیل هضم کند پروتئین در بدن است. بنابراین ، خوردن پروتئین بیشتر ، مانند تخم مرغ و گوشت ، می تواند به کاهش اثر ژن های چاقی کمک کند.

• مصرف قهوه: مصرف قهوه می تواند متابولیسم بدن شما را افزایش دهد و در نتیجه کالری بیشتری نسبت به شما می سوزاند. از سوی دیگر ، تحقیقات نشان داده است که هر فنجان قهوه (حتی با شکر و شیر) حدود 63 کالری دارد. در حالی که سایر نوشیدنی های هیجان انگیز در منوی کافی شاپ تا 4 برابر کالری بیشتری به بدن شما می افزایند. بنابراین دوری از نوشیدنی های دیگر و مصرف بیشتر قهوه می تواند به کاهش وزن زیادی کمک کند.

رژیم غذایی متعادلی داشته باشید: در نظر گرفتن تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن شما بر اساس هرم غذایی و همچنین خوردن وعده های غذایی مختلف در زمان های مشخص ، عامل دیگری است که به کاهش وزن و کنترل ژن های چاقی کمک می کند. به ساعت داخلی بدن خود توجه کنید و سعی کنید صبحانه را زود بخورید. این به بدن شما کمک می کند تا متابولیسم خود را تنظیم کند و کاهش وزن سریعتر اتفاق می افتد.

مصرف چای سبز: مصرف چای سبز در طول روز می تواند به تنظیم متابولیسم بدن کمک کند. مصرف این چای گیاهی می تواند به کنترل قند خون ، احساس گرسنگی و کاهش وسوسه های ناشی از ژن های چاقی کمک کند.

درمان لاغری ژنتیکی

درمان لاغری ژنتیکی

تا اینجا ما در مورد ژن هایی که در چاقی مثر هستند صحبت کردیم ، اما شاید جالب باشد بدانید که ژن ها می توانند نقش مهمی در کاهش وزن داشته باشند.

آزمایش ژنتیک می تواند ژن هایی را که باعث کاهش وزن می شوند شناسایی کند و سپس می توانید با تغییر عادات غذایی و شیوه زندگی خود تحت نظر پزشک و متخصص ، کاهش وزن خود را درمان کنید. استفاده از رژیم های غذایی مبتنی بر چاقی بر اساس ژنتیک می تواند کالری بیشتری را دریافت کند.

ورزش برای عضله سازی ، داشتن خواب مناسب و مصرف مکمل های پروتئینی نیز می تواند در درمان کاهش وزن ارثی مثر باشد.

خلاصه مقاله:

با توجه به پیشرفت علم و افزایش دقت در آزمایش های مختلف ، امروزه می توان ویژگی های ژنتیکی هر فرد را به خوبی تعیین کرد. این دانش ، همراه با پیش بینی دقیق رفتار ژن ها در بدن ، به پزشکان در تشخیص و درمان م obesثر چاقی و لاغری ژنتیکی ، که اغلب از زمان تولد به ارث می رسد ، کمک می کند.

پس از آزمایش ژنتیک ، ژن های غالب مشخص شده و رژیم ژنتیکی افراد با توجه به نوع آلرژی و رفتار اصلاح می شود. اگرچه مهمترین عملکرد این رژیم جدید کاهش یا افزایش وزن در افراد است ، اما می توان از آن برای ایجاد یک سبک زندگی سالمتر و کاهش خطر ابتلا به بیماریهای جدی تر استفاده کرد.

رژیم های ژنتیکی توسط متخصصان تغذیه و پزشکان بر اساس ویژگی های فردی ، ترکیب ژنتیکی و شیوه زندگی طراحی شده است.

منتشر شده در دسته‌بندی نشده

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *