رویداد دوم “قصه های خوب برای بچه های خوب” – خبر خوب اساسی


به گزارش پایگاه خبری اخبارخوب به نقل از خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)همایش بزرگداشت فرهنگ عاشورا – قصه های خوب برای بچه های خوب ویژه کودکان ۹ تا ۱۲ ساله با حضور مصطفی رحماندوست شاعر، ستاره خالقی قصه گو، سمیرا خانزادی معلم تاریخ، گروه های کودک و نوجوان و با همدیگر اجرای گروه عروسکی کودک ایران چهارشنبه (دوم شهریور) در تالار سوره حوزه هنری انقلاب اسلامی برگزار شد.

اداره هنرهای کودکان و نوجوانان با هدف ترویج فرهنگ عاشورایی، دومین رویداد «قصه های خوب برای بچه های خوب» را با قصه گویی، پرده خوانی، موسیقی عاشورایی و نمایش عروسکی همراه با پذیرایی و مشارکت فعال کودکان برگزار کرد. برنامه جامع آموزش و تشویق کودکان و نوجوانان به کتاب و هنرهای نمایشی با همت حوزه هنری انقلاب اسلامی تهیه شده است که مدتی موفق بوده و امیدوار کننده است رویکردی درخشان در خواندن داستان های کودکانه.

این برنامه با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید در اتاق سوره حوزه هنری آغاز شد.

داستان ستاره خالقی

ستاره خالقی در ادامه این برنامه شروع به روایت داستانی بر اساس کتاب «بانوی قصه من» از انتشارات مهرک کرد. کتاب «بانوی داستان من» نوشته مژگان شیخی است. خالقی در کنار اجرای خود به ماجرای حضرت زینب و رشادت های آن حضرت در کربلا پرداخت.

گروه آهنگ احسان

اجرای گروه احسان به سرپرستی یوسف بهشتی که تصنیف امیری حسین و نوام الامیر و تصنیف تولید شده توسط آنان را برای امام زمان (عج) اجرا کرد.

داستان همراه با ویدئو

در ادامه این برنامه سمیرا خانزادی با نماهنگی برگرفته از کتاب «نور نماز» منتشر شده توسط مهرک به روایت داستان می پردازد. کتاب نور الصلوه نوشته محسن هجری است. این کتاب درباره زندگی امام سجاد (ع) است که وقایع عاشورا را در بر می گیرد.

عاشورایی نقالی

در بخش بعدی بخشی از رشادت های امام حسین (ع) و یارانش در کربلا زیر نظر بانوی تاجیک بازخوانی شد.

کتاب های عاشورایی برای کودکان حرف بزرگترهاست

برنامه زیر به سخنرانی مصطفی رحماندوست اختصاص دارد. رحماندوست درباره نوشتن وقایع کربلا برای کودکان گفت: ۴۰ سال است که برای کودکان می نویسم، تا کنون دو شعر به نام های «قصه آب» و «لالایی عاشورا» را می توانم بخوانم. باید به والدین بگویم نوشتن از وقایع عاشورا برای کودکان و نوجوانان بسیار سخت است.

وی ادامه داد: وقتی شعر شیردهی من از رادیو پخش شد یاد نقاشی کافه افتادم. تصمیم گرفتم داستان عاشورا را قبل از روز واقعه بنویسم. بنابراین در این شعر عاشورا از سالها پیش آغاز شد. کتاب های زیادی درباره عاشورا برای کودکان می بینیم، اما همه آن ها نوشته بزرگسالان است.

رحماندوست در پایان بخشی از شعر «مرد تنهای عاشورایی» را قرائت کرد.

معرفی کتاب گمشده

در قسمت بعدی کتاب «غیب» نوشته حسن بیانلو را قرار دادند. این کتاب توسط انتشارات مهرک منتشر شده است.

داستان تفنگ خالی

آخرین قسمت این همایش به نمایش عروسک مشک اختصاص دارد. این نمایش داستان تفنگدارانی را روایت می کرد که شرمنده نبودند بچه های کربلا را سیراب کنند و ماجرا از زبان خودشان بود.