رویترز درباره اقدامات غرامتی ایران به رویترز گفت جزئیات گزارش محرمانه سفارتبه گزارش همشهری آنلاین، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی محرمانه به کشورهای عضو برجام که در اختیار رویترز قرار گرفت، اعلام کرد: در ۹ ژوئن ۲۰۲۲، بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دوربین‌های نظارتی این سازمان را در تهران حذف کردند. دو مرکز تحقیقاتی و مراکز تولید سانتریفیوژ اصفهان را تصرف کردند.

این گزارش می گوید دوربین ها و داده های جمع آوری شده توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی در آن مکان ها کنترل می شد.

جمهوری اسلامی ایران در واکنش به تصمیم آمریکا و تروئیکای اروپایی علیه ایران در هیئت مدیره آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، همکاری‌های خود با این سازمان را که غیرقابل دفاع است و تنها با حسن نیت صورت گرفته است، به حالت تعلیق درآورده است.

انجمن انرژی اتمی کشورمان در بیانیه ای اعلام کرد: جمهوری اسلامی ایران تاکنون همکاری های چشمگیری با آژانس بین المللی انرژی اتمی داشته است. به همین دلیل مقرر شد با دستور مراجع ذیربط، از امروز فعالیت تجهیزات اندازه گیری سطح و فلومتر OLEM غنا از نمایندگی قطع شود.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران شب گذشته اعلام کرد که با توجه به رویکرد غیرسازنده آژانس و تصمیم گیری های ضد ایرانی، اقدامات عملی از جمله نصب سانتریفیوژهای پیشرفته و اجرای سانتریفیوژهای اضافی را انجام داده است. دوربین های ایمنی

ساعاتی پیش رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی تایید کرد که ۲۷ دوربین نظارتی این سازمان در ایران برچیده می شود. او گفت که از تعهد ایران برای بهره برداری از این دوربین ها بر اساس توافقنامه جامع امنیت فراتر رفته است.