روسیه می گوید استفاده اوکراین از “بمب های کثیف” جنگ را به سمت “تشدید کنترل نشده” سوق می دهد.به گزارش همشهری آنلاین به نقل از رویترز، سرگئی شویگو روز یکشنبه برای دومین بار در سه روز اخیر با لوید آستین وزیر دفاع آمریکا تلفنی و با سه تن از دوستان خود در کشورهای عضو ناتو تلفنی گفتگو کرد.

مسکو جزئیاتی در مورد مذاکرات شویگو با آستین ارائه نکرد، اولین مذاکرات از ماه مه پس از صحبت روز جمعه این دو نفر. بر اساس متنی که در دیگر مذاکرات با وزرای دفاع فرانسه، بریتانیا و ترکیه منتشر شد، شویگو گفت که وضعیت در اوکراین رو به وخامت است.

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که شویگو با همکاران خود در مورد اینکه اوکراین ممکن است یک “بمب کثیف” را منفجر کند – یک وسیله حاوی مواد رادیواکتیو – در میان گذاشته است. به گفته وزارت دفاع روسیه، هدف اوکراین مقصر دانستن روسیه برای آلودگی رادیواکتیو ناشی از این بمب است.

در متن مصاحبه منتشر شده توسط پنتاگون، آستین، وزیر دفاع، “هر گونه تشدید احتمالی روسیه را رد کرد” در حالی که “دوباره بر اهمیت ادامه همکاری تاکید کرد.”

شورای امنیت ملی کاخ سفید در بیانیه ای اتهامات روسیه مبنی بر آماده شدن اوکراین برای استفاده از “بمب های کثیف” در خاک خود را رد کرد و گفت که می خواهد از اتهاماتی استفاده کند که روسیه متهم به تشدید جنگ است.

وزرای خارجه فرانسه، بریتانیا و آمریکا در بیانیه مشترکی اتهامات مسکو را “بسیار نادرست” خواندند و بر حمایت خود از اوکراین تاکید کردند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، اواخر روز دوشنبه به مسکو هشدار داد و گفت: «ما به روس‌ها به وضوح درباره عواقب استفاده از سلاح‌های هسته‌ای هشدار داده‌ایم.» اگر روس ها از بمب کثیف یا بمب هسته ای استفاده کنند، عواقبی در پی خواهد داشت.»

از سوی دیگر خبرگزاری دولتی تاس گزارش داد که واسیلی نبنزیا، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد در نامه ای به آنتونیو گوترش، دبیرکل این سازمان، هر کاری می تواند انجام دهد تا از اقدامات تحریک آمیز جلوگیری کند. در مورد استفاده اوکراین از “بمب های کثیف”.

سپهبد ایگور کریلوف، رئیس نیروهای دفاع رادیولوژیکی، شیمیایی و بیولوژیکی ارتش روسیه روز دوشنبه گفت که وزارت دفاع روسیه تمام نیروها و تجهیزات لازم را برای انجام ماموریت در آلودگی رادیواکتیو آماده کرده است. .

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز دوشنبه گفت که مسکو با سازمان ملل متحد اعلام کرده است که کی‌یف برای استفاده از چنین سلاح‌هایی آماده می‌شود. لاوروف به خبرنگاران گفت که خطر استفاده کیف از «بمب های کثیف» امروز یا فردا در دستور کار شورای امنیت سازمان ملل قرار خواهد گرفت.

لاروف اصرار داشت که روسیه شواهد قابل اعتمادی دارد مبنی بر اینکه اوکراین ممکن است با استفاده از بمب های کثیف برای تحریکات برنامه ریزی کند. لاوروف گفت: در تماسی که وزیر دفاع با همتایان خود در آمریکا، بریتانیا، فرانسه و ترکیه داشت، اطلاعات دقیقی در این زمینه ارائه شد و تماس دیگری نیز در این زمینه انجام خواهد شد.

لاروف همچنین خاطرنشان کرد: «انکار بی‌اساس شرکای غربی مبنی بر دروغ بودن این هشدارها جدی نیست و روسیه می‌خواهد دست به چنین کاری بزند تا دولت زلنسکی (رئیس‌جمهور اوکراین) را مقصر بداند.

در همین حال، به گزارش خبرگزاری رویترز، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی وابسته به سازمان ملل روز دوشنبه گزارش داد که بازرسانی را به دو نقطه در اوکراین اعزام می‌کند که به درخواست کی‌یف در روزهای آینده هستند. طبق توضیحات این سازمان بازرسی قبلی از این دو مکان انجام شده و یکی از آنها یک ماه پیش مورد بازرسی قرار گرفته است.

پیش از این، خبرگزاری روسی RIA دو سایت را فاش کرده بود که گفته بود اوکراین در این عملیات استفاده کرده است: کارخانه فرآوری مواد معدنی شرقی در منطقه دنیپروپتروفسک مرکزی و مرکز تحقیقات هسته‌ای در کیف.