روایت باغ قزوین – خبر خوش


یکی از اعضای انجمن باغ های سنتی قزوین گفت: شکایت از میراث فرهنگی در خصوص قطع درختان باغ بی معنی است و همه مسئولان شهری باید در این خصوص شفاف سازی کنند و این موضوع مسیر جدید پل امام رضا (ع) را مشخص خواهد کرد. .

به گزارش پایگاه خبری به نقل از ایسنا، احداث پل و ترمیم جاده از مرکز پارک قزوین به منظور کاهش تردد، سالهاست که درختان فهرست شده در این پارک را تهدید کرده است. بزرگترین تهدید تاکنون ساخت پل امام رضا (ع) بوده که به دلیل آسیب به درختان باغ با اعتراضات زیادی مواجه شده است. اما مدت هاست که بخشدار قزوین بر خلاف این مصوبه اجرای پروژه پل امام رضا (ع) را تحت تعقیب قرار داده است.

سعید زارع پور، فعال میراث فرهنگی قزوین حدود دو ماه پیش به شواهدی مبنی بر ادامه ساخت پل امام رضا (ع) در باغستان اشاره کرد. وی به ایسنا گفت: مواد و تجهیزاتی در خارج از شهر پیدا می‌شود که نشان می‌دهد برای ادامه ساخت پل امام رضا(ع) اقداماتی لازم است، اما چون دوستان شفاف نیستند امکان‌پذیر نیست، مشخص است، تایید شده است. ، اما بسیار واضح است.” اقدامات زیر را انجام دهید.

اندکی پس از این اطلاعیه ها، جمعی از مجریان پروژه کمربندی شهر از جشن نیمه خرداد بهره بردند به طوری که حدود ساعت ۲ بامداد روز شنبه ۱۴ خرداد ۱۴۰۱ به درختان افتادند، بارور و پیر در باغ قزوین هستند. . یک بولدوزر و سایر تجهیزات کمون قزوین منهدم شد. اما ادامه این اقدام با دستور دادستان و اعتراضات خشونت آمیز استاندار قزوین متوقف شد. این پرونده اعتراض مدیرکل میراث فرهنگی استان قزوین را نیز در پی داشته و مدیرکل این اداره کل نیز از طرح شکایت در این باره خبر داده است.

دادستانی و شورای انقلاب قزوین نیز ثبت شکایت مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان قزوین به عنوان متولی باغ های سنتی در دادگاه مبنی بر رسیدگی وراث به شکایت میراث فرهنگی را تایید کردند. سوری بودن و می گویند مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قزوین در این ماجرا دخیل بوده و معتقدند در مورد جاده دیگر ابهاماتی وجود دارد که شورای عالی معماری و شهرسازی قزوین می گوید. و جاده جدید باید عمومی شود.

شکوه کرمانشاهانی – عضو انجمن باغ های سنتی قزوین وی پس از این حادثه به ایسنا گفت: دلیلی برای قطع این همه درخت وجود ندارد و مسئولان شهری باید پس از اعتراضات فراوان به طرح امام رضا(ع) به این سوال پاسخ دهند که چرا درختان باغ را قربانی کردند؟ ؟” شورای شهر قزوین اعلام می کند که بر اساس مصوبه شورای شهر و معماری در آذر ۱۳۷۷ مصوبه قانون امام، تصمیمی برای ادامه مسیر پل امام رضا (ع) و قطع درختان دارند. پل رضا (ع) مصمم است جاده اصلاح شود، به کمربندی موجود نزدیک شود و کمترین تداخل در محوطه باغ ایجاد شود.

وی افزود: تصویب این مسیر جدید نیز به کمیته ای واگذار شده است که اکثر اعضای آن در استان ها از جمله استانداری مسئولیت توسعه راه ها و شهرک ها، میراث فرهنگی و صنایع دستی (نمایندگان کمون) را بر عهده دارند. ). وزارت). اگر به گفته مسئولان مسیر آموزشی هم در منطقه قطع درختان باشد و همین مسیر مورد تایید مسئولان قرار گرفته باشد، شکایت از فرهنگ باستان شناسی چیست؟ اگر مسیر دیگر هنوز تایید نشده است چرا درختان باغ قطع می شوند؟

کرمانشاهانی تایید کرد: در حال حاضر از مسئولین تقاضای شفاف سازی داریم. اگر مسیر دیگری برای ادامه پل امام رضا (ع) تعیین شده است، این مسیر جدید را به مردم اعلام کنند و بگویند چه کسانی این مسیر را که درختان زیادی فدای آن شده اند، ترجیح داده اند. در گام بعدی، این مسئولان پای میز مشاوره خواهند آمد تا در مورد این مسیر جایگزینی و خطرات باغ بحث کنند.

انتهای پیام/