رشد اتاق های شیشه ای در بهشت/ عباسی: اسناد کمیته به سامانه شفاف می رود مقاله ۵-خبر خوب


شفایات گروه اجتماعی خبرگزاری فارس بخشی از برنامه مدیریت شهری است. قبلاً برخی از فعالیت های سازماندهی شده توسط کمون به نصف و غیرشفاف بوده است، اما امروزه بیشتر فعالیت ها از طریق یک سیستم شفاف انجام می شود. یکی از الزامات اصلی شهرستان، قرار گرفتن امور در کمیته ماده ۵ سامانه میانجیگری و اطلاع رسانی عمومی است.

عباسی: ما به دنبال شفافیت حداکثری در کمیته ماده ۵ هستیم / ما به دنبال منافع عمومی هستیم

مهدی عباسی، رئیس کمیته شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران در گفت وگو با فارس، گفت: موضوع شفافیت و ساختار، نصب و ارائه اسناد به کمیسیون ماده ۵ برای ایجاد تعادل بین دولت ها. و بخش خصوصی. مزایای پیشنهاد منافع عمومی و سازماندهی امور عمومی در برنامه زمان گنجانده شده است.

وی ادامه داد: طرحی از سوی شورای اسلامی شهر تهران تهیه شده است که به زودی ارائه می شود و با این طرح به دنبال شفافیت حداکثری در کمیته ماده ۵ هستیم و تاکید داریم که باید به حقوق شهروندی و حقوق بشر توجه ویژه شود. در این طرح به دنبال منافع عمومی است.

تغییرات کاربری و کاربری اراضی مصوب کمیته ماده ۵ سامانه اطلاعات مکانی آنلاین

رئیس کمیته شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران ایجاد شفافیت و پاسخگویی مصوبه کمیته ماده ۵ و وحدت رویه بین فرآیند مطالعه موردی را از اهداف این طرح دانست و گفت: سامانه اطلاعات مکانی با تجزیه و تحلیل تغییر جمعیت، تعداد مسکن، مساحت زمین در سطح شهرها، مناطق، نواحی و محله‌ها به صورت آنلاین تحلیل شد و شهروندان نیز می‌توانند جداول مصوب را در سامانه تهران یک رصد کنند.

گزارش های بررسی سالانه در مورد طرح ها و موضوعات محلی و همچنین مستندات به سیستم میانجیگری ارائه می شود.

عباسی گفت: در این طرح شهرداری تهران باید گزارشی از طرح ظرفیت در اسناد عمومی و همچنین گزارش تحلیل سالانه طرح در محل تهیه کند – مکان و موضوع و همچنین مستندات پرونده (سود، خدمات) سیستم میانجیگری.

تسلیم درخواست و ارائه مدارک به کمیسیون ماده ۵ از طریق سامانه سازمان جامعه مدنی انجام می شود.

وی با بیان اینکه در این طرح در شورا به دنبال آن هستیم که علاوه بر موارد ذکر شده، مراحل ثبت و ارائه مدارک به کمیته ماده ۵ از طریق سامانه طراحی شهر انجام شود. این اقدام علاوه بر شفافیت حداکثری در روند رسیدگی به پرونده و اجرای کمیسیون ماده ۵، شرایط مساوی را برای کلیه متقاضیان در نظر گرفته است.

گزارش های مالی شهرداری تهران به سامانه شفایات ارسال شده و قرار است در آن نیز قرار گیرد.

یک وب سایت شفاف چندین بخش دارد و باید به روز شود. لازمه یک سیستم شفاف، گفتگوی قانون است. ما نمی توانیم آنچه قانون می گوید را انجام دهیم.

احمد صادقی، یکی از اعضای شورای شهر تهران در این باره گفت: سایت شفاف چند بخش دارد و باید به روز شود. البته بسیاری از قراردادهای شهرداری تهران در سیستم فعلی گنجانده شده است، به عنوان مثال گزارش مالی شهرداری در این سامانه به روز شده است.

وی افزود: البته سفرهای خارج از کشور نیاز به تمدید دارد و برای آن برنامه داریم. شفافیت در بحث حقوق بشر نیز نیاز به تجدید دارد و امیدواریم این اتفاقات به صورت روزانه بخشی از نظام باشد، اما دوستان می گویند زمان می برد، اما قطعاً تجدید خواهد شد.

این عضو شورای شهر تهران گفت: شرط نظام شفاف بحث قانون است. ما نمی توانیم آنچه قانون می گوید را انجام دهیم. کلیه حقوق و مزایای مدیران باید در سیستم لحاظ شود. البته ما نمی توانیم اطلاعات شخصی را در سیستم آپلود کنیم.

میانجیگری یکی از مهمترین اصول مدیریت است. مردم باید بدانند که در پایتخت چه می‌شود. پیشگیری از فساد و تخلف، اولویت اول مدیریت شهری در مبارزه با فساد است.

در حوزه شفافیت در شهرداری تهران باید به گونه ای عمل کنیم که فسادی برای محاکمه وجود نداشته باشد.

پرویز سروری، یکی از اعضای شورای شهر تهران در این باره گفت: یکی از موضوعات اصلی در مبارزه با فساد، شفافیت است، اقداماتی در آن زمان انجام شده بود، یک بار قبلی که باید انجام می شد. ما یک سیستم شفاف داریم که تا جایی که من می دانم دوستانمان را در کمون به خصوص در زمینه نظارت برای جلوگیری از آسیب پذیری ها رصد می کند و مبتنی بر افزایش اطلاعات در مورد سیستم شفاف است. ارائه شده و اقداماتی انجام شده است.

پیشگیری از فساد و تخلف از اولویت های مدیریت شهری در مبارزه با فساد است.

وی ادامه داد: ایجاد سامانه شفاف یکی از اقدامات شورای پنجم شهر تهران است اما به نظر من دارای نقاط ضعف و مشکلاتی است که تا حدودی برطرف شده است و برنامه ریزی هایی برای تکمیل این سامانه وجود دارد. فسادی که می خواهید با آن مقابله کنید.

یکی از اعضای شورای شهر تهران گفت: پیشگیری از فساد و سوء استفاده در اولویت مدیریت مبارزه با مفاسد اقتصادی این شهر است، اما اگر این اتفاق بیفتد، آن را جدی خواهیم گرفت.

بر اساس این گزارش، شفاف سازی در حال حاضر آغاز شده و قرار است به زودی اسناد کمیسیون ماده ۵ در یک سامانه شفاف قرار گیرد. این رویداد یک انقلاب بزرگ در زمینه شفافیت و حق شهروندان در اطلاع از روند امور در کمیسیون ماده ۵ است و باید در جریان آن قرار گیرد.

انتهای پیام/