راوی تجربی هم داریم; مثل یک استراحت امتحانی است! – خبر خوب اساسی


خبرگزاری فارس – گروه کتاب و ادبیات – حمید محمدی محمدی: این قیاس در مقایسه با یک دندانپزشک تجربی قابل توجه است. شباهت این دو در محبوبیت آنهاست که البته ممکن است بر اساس اعتماد آنها به تجربه آنها باشد. البته حقوق دندانپزشکان و دندانپزشکان تجربی بسیار کمتر از حقوق دندانپزشکان و جراحان است. نویسندگانی که مقاله می نویسند و داستان های خود را از خاطرات خود انتخاب می کنند، کار آسان تری نسبت به رمان نویسان متفکرتر تولید می کنند. اما این ارزانی لزوما بد نیست و محصول حاصل بازار دارد.

به نظر من، اثری که از تجربیات، مشاهدات و تجربیات نویسنده ایجاد می شود، می تواند بسیار قابل اعتمادتر از عدم تجربه نویسنده باشد. حتی راحت تر. البته که نه. به «قصه مجید» نگاه کنید که هوشنگ مرادی کرمانی بارها گفته است که داستان مجید مال اوست. آثار این نویسنده باستانی چند بیننده دارد و آیا همچنان به صورت کتاب و سریال در دسترس است؟ به محمد میرکیانی و داستان هایش مثل «قصه های کمال» نگاه کنید که تبدیل به سریال جذابی شده است. «روزهای تنهایی من» و «تاریخ خانه ما» پرفروش‌ترین آثار همین نویسنده هستند که مبنایی جز آثار و خاطرات خود او ندارند.

در کار حراست، داستان های حاصل از حضور نویسندگان در جنگ به مراتب بهتر و قدرتمندتر شده و قلم نویسندگانی چون احمد دهقان، محمدرضا بایرامی و حبیب احمدزاده در این عرصه شکل گرفت. . احمد محمود همچنین در «همسایه‌ها»، «زمین سوخته» و «داستان یک شهر» از دوران جوانی خود نوشت.

حمیدرضا داداشی یکی دیگر از نویسندگان تجربی کشورمان است که پیش از این با «عزیز خانم» و «عمو دردسر» شناخته شده است و به تازگی داستان بلند «پسری از جاده اروس» را منتشر کرده است. داداشی داستان پسری را روایت می‌کند که می‌خواهد به یک داستان‌نویس بزرگ تبدیل شود، اما قدرت انتخاب از میان اتفاقات مهم اطرافش را ندارد. آنها به تهران نقل مکان کردند و این جوان شروع جنگ را در پایتخت تجربه کرد.

نویسنده این کتاب را می توان در جای چند حرف کتاب قرار داد و از همه مهمتر میل به نوشتن در قهرمان کتاب را برای خودش می توان گفت.

شغل اصلی داداشی ناشر است و در حال حاضر برای چندین چاپخانه تبدیل کتاب می کند. بنابراین او در داستان خود سعی می کند مخاطب را به شیوه ای جالب (غوطه ور شدن در کلمات نادرست) برای تصحیح نوشتار به کار گیرد!

“پسری از خیابان اروس” در منطقه ای اتفاق می افتد که نویسنده از قبل یک شهروند فرهنگی محسوب می شود. هواپیمای مسافربری نزدیک پشت بام خانه است بنابراین اگر پنجره خانه باز است از آن پنجره خارج می شود. (این بخشی از توضیحات کتاب است.) یا وقتی از دیوار غربی خانه رد می شوند انگار وارد جاروبرقی می شوند! (و این یکی دیگر از توضیحات کار است.)

روند و زبان کار به مراتب بهتر از کارهای قبلی است و منطق اتفاقات به شدت رعایت می شود. علاوه بر این، وقایع جنگ و حملات عراق به شهرها به خوبی به نسل هایی ارائه می شود که جنگ را تجربه نکرده اند.

انتشارات معارف در صفحه ۹۲ «پسران راه اروس» را با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و به ارزش ۳۵ هزار تومان منتشر کرد و چاپ اول آن در بهار ۱۴۰۱ منتشر شد.

انتهای پیام/