رفتن به نوشته‌ها

راهنمای خرید لبنیات | قسمت دوم


راهنمای خرید لبنیات

این مقاله در ادامه قسمت قبلی (راهنمای کامل خرید محصولات لبنی | قسمت اول) برگرفته از وب سایت دکتر رضا اطامی ، متخصص تغذیه در اصفهان است. ما هزینه محصولات لبنی را تا انتها پرداخت می کنیم.

جدول ارزش غذایی:

معرفی جدول ارزش غذایی روی برچسب بسته بر اساس قوانین کشور ما اختیاری است. با این حال ، تولید کنندگان با وارد کردن این جدول اطلاعات بیشتری را در اختیار مصرف کننده قرار می دهند. نکته قابل توجه مفید بودن این جدول است. متأسفانه ، معلوم می شود که تولید کنندگان عوامل نامربوطی را در این جدول قرار می دهند که هیچ فایده ای برای شما ندارند. به عنوان مثال ، درصد ماده خشک یک عامل تغذیه ای نیست ، اما استانداردهای مواد غذایی میزان ماده خشک یا رطوبت را به عنوان یک عامل کیفیت برای جلوگیری از تقلب تعیین می کنند و تولیدکنندگان نمی توانند محصولاتی با درصد ماده خشک کمتر از استاندارد تولید کنند. درج آن در این جدول بی فایده است. همچنین برخی تولیدکنندگان مقدار نمک را به جای سدیم ذکر می کنند که باید اصلاح شود و گاهی جدول به زبان انگلیسی وارد می شود که ممکن است برای همه در دسترس نباشد. در هر صورت ، درج جدول ارزش غذایی می تواند راهنمای شما در انتخاب محصول مناسب با ارزش غذایی باشد.

بسته بندی:

بسته بندی نقش مهمی در جذب مشتری و بازاریاب دارد. بسته بندی باید از محصول غذایی در برابر عوامل خارجی محافظت کرده و از نفوذ رطوبت ، گاز و عوامل خارجی جلوگیری کند. اطلاعات روی بسته بندی مهم و گاهی حیاتی است. تاریخ تولید و انقضا ، شرایط نگهداری و گاهی توصیه های مصرف روی بسته بندی از نکات مهمی است که مصرف کننده باید به آن توجه کند.گاهی تولید کننده جدول ارزش غذایی را که راهنمای مصرف کننده در کنترل رژیم غذایی است ، لیست می کند. شکل بسته بندی و سهولت استفاده از عوامل مهم در خرید محصول است. هنگام خرید محصول ، مطمئن شوید که اندازه بسته بندی و اندازه یا وزن محصول متناسب با نیاز شما باشد ، زیرا محصولات لبنی دارای تاریخ انقضا محدود هستند و ممکن است قبل از مصرف منقضی شوند.

راهنمای خرید لبنیات |  متخصص تغذیه اصفهان

کیفیت:

کیفیت میزان برآورده شدن الزامات با توجه به ویژگی های خاص محصول است. الزامات و مقررات مشتری الزامات را مشخص می کند. بنابراین ، محصول غذایی باید دارای ویژگی ها و ویژگی هایی باشد که محصول باید داشته باشد. کلیه محصولات تولید شده باید مطابق با استانداردهای ملی ایران باشد. این امر توسط موسسه استاندارد و وزارت بهداشت نظارت می شود. محصولات لبنی موجود در بازار پاستوریزه یا استریل می شوند. این محصولات معمولاً عاری از باکتری های بیماری زای خطرناک هستند. با این حال ، عملکرد صحیح تجهیزات کارخانه ، بسته بندی ، ذخیره سازی ، حمل و تحویل به مشتری بر کیفیت شیمیایی و میکروبی آنها تأثیر می گذارد.

محصولاتی که در معرض نور مستقیم خورشید قرار می گیرند ، ویتامین ها و مواد مغذی خود را از دست می دهند و چربی های آنها را خراب می کنند. بسته بندی محصول باید بهداشتی بوده و عاری از هرگونه پارگی یا آسیب باشد. دمای یخچال در مراکز عرضه باید مطابق توصیه های سازنده باشد. می توانید صحت این مورد را روی صفحه یخچال که دما را نمایش می دهد بررسی کنید. برخی از تولید کنندگان از عبارت HACCP بر روی بسته بندی استفاده می کنند. این عبارت به معنای تضمین سلامت و ایمنی غذا از مواد اولیه یا مزرعه و دام تا میز ناهار خوری است. در ایران ، برخی از کارخانه ها این گواهینامه را برای برخی از این مراحل اخذ کرده اند ، بنابراین اصالت محصول فقط در برخی مراحل مانند مواد اولیه یا خط تولید تضمین می شود.

بنابراین ، ارائه توضیحات بیشتر به مصرف کننده و جلوگیری از گمراه کردن مصرف کننده مفید است.


دکتر.. ردا آتمانی

متخصص تغذیه اصفهان


دکتر رضا آتمانی می تواند با ارائه روشهای اساسی تغذیه و میزان و روش غذا خوردن ، نقش مهمی در دستیابی به سلامت جسمی و روحی ایفا کند.

برای مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر رضا آتمنانی ، متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان کلیک کنید.


مطالب پیشنهادی:

آلرژی غذایی

غذاهای مفید و مضر برای حساسیت غذایی

مصرف هندوانه و چاقی

مصرف زیاد گوشت قرمز ممنوع است

راهکارهای کنترل گرسنگیمنتشر شده در دسته‌بندی نشده

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *