رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در جنگ آذربایجان و ارمنستان در کنار ایروان قرار داردبه گزارش همشهری آنلاین به نقل از رویترز، پلوسی سفر خود به ارمنستان، کشور کوچکی بین جمهوری آذربایجان، گرجستان، ترکیه و ایران را تلاشی برای تقویت حمایت از آنچه او «جواهر درخشان دموکراسی» خواند، خواند.

پلوسی در شهر باستانی ایروان گفت که سفر او پس از «حمله غیرقانونی و مرگبار آذربایجان به ارمنستان» که منجر به درگیری بین مرزها شد و بیش از ۲۰۰ نفر کشته شدند، اهمیت پیدا کرد.

پلوسی که در کنار آلن سیمونیان، رئیس پارلمان ارمنستان ایستاده بود، گفت: ما شدیداً این حملات را محکوم می کنیم. سیمونیان هفته گذشته از پاسخ ائتلاف نظامی به رهبری روسیه به درخواست ایروان ابراز ناخرسندی کرد.

پلوسی که ماه گذشته در سفر به تایوان خشم چین را برانگیخت، گفت که مناقشه مرزی نتیجه حمله آذربایجان به ارمنستان است و باید جدول زمانی برای آن مشخص شود، این یک درگیری است.

پلوسی گفت که این جنگ “از سوی آذربایجان آغاز شد و باید به آن اذعان کرد.”

اظهارات پلوسی با واکنش شدید باکو مواجه شد که می گوید او صلح در منطقه قفقاز را تهدید می کند.

وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان در بیانیه ای اعلام کرد: اتهامات بی اساس و غیر موجه پلوسی علیه آذربایجان غیرقابل قبول است.

این وزارتخانه افزود: «این سخنان ضربه جدی به تلاش‌ها برای تقویت روابط بین ارمنستان و آذربایجان است» و اظهارات پلوسی را در چارچوب «تبلیغات یا مبارزات سیاسی» ارمنستان قرار داد.

پلوسی در اعلام علنی مجرمیت خود در این جنگ بین دو کشور از موضع رسمی وزارت خارجه آمریکا فراتر رفت. ، اما او مقصر ندانست، اعلام نکرد

به گفته ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه، بلینکن در یک گفتگوی تلفنی روز یکشنبه از الهام علی اف، رئیس جمهور آذربایجان خواست تا «آتش بس را حفظ کند، نیروها را خارج کند و موضوع را حل کند.» همه اختلافات بین ارمنستان و آذربایجان در قانون از طریق مذاکرات صلح آمیز وجود دارد.

ارمنستان گفت که آذربایجان اندکی پس از نیمه شب ۱۳ سپتامبر (۲۲ شهریور) حداقل شش روستای ارامنه را در داخل مرز گلوله باران کرد و زیرساخت های نظامی و غیرنظامی را با هواپیماهای بدون سرنشین و سلاح های سنگین مورد حمله قرار داد. ایروان گفت که این حمله منزوی بوده است.

آذربایجان با حمایت ترکیه این ادعاها را رد می کند. باکو گفت که گروه های خرابکار ارمنی سعی کردند بر مواضع آذربایجان مین بگذارند و نیروها را مجبور به واکنش کردند. در پاسخ، ارمنستان مدعی است که آذربایجان این روایت را منتشر کرده است.

حیاط خلوت روسیه

روسیه که بارها سفر پلوسی به تایوان را محکوم کرده است، قفقاز را حوزه نفوذ خود می داند و از آنچه مداخله آمریکا در منطقه می خواند ابراز خشم می کند.

مسکو در حال حاضر درگیر درگیری در اوکراین است که منجر به بزرگترین درگیری نظامی با غرب از زمان جنگ سرد شده است.

روسیه متحد بزرگترین نیروی نظامی روسیه است و دارای پایگاه های نظامی در شمال ارمنستان و نیروهایی است که از خط ارتباطی قره باغ کوهستانی محافظت می کنند، جایی که ارمنستان و آذربایجان در سال ۲۰۲۰ جنگیدند.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، منابع لازم برای میانجیگری در این درگیری را دارد. آخرین جنگ بین دو کشور پس از آتش بس با حمایت روسیه پایان یافت.

اما CSTO، یک اتحاد نظامی به رهبری روسیه از جمهوری‌های شوروی سابق که شامل ارمنستان و آذربایجان نیز می‌شود، یک گروه نظارتی را به منطقه اعزام کرده است. سیمونیان، رئیس پارلمان ارمنستان، گفت که از این اظهار نظر راضی نیست و اقدامات سازمان پیمان امنیت جمعی را به یک تفنگ غیر منفجره تشبیه کرد.