دیپلماسی دولت سیزدهم صادرات به کشورهای آسیای میانه را ۴۰ درصد افزایش داد – پایگاه خبری خوب


به گزارش پایگاه خبری اخبارخوب به نقل از خبرنگار ایرنا، مهدی صفری روز شنبه بدون اشاره به آمار، کارکنان اداری راه و شهرسازی، حمل و نقل جاده ای، گمرک و راه آهن استان گلستان را در ایستگاه اینچه برون جمع آوری کرد. : فرصت صادرات مصالح ساختمان سازی (کاشی و سرامیک، گچ و سیمان) در روسیه به ۵ میلیارد دلار و در قزاقستان به ۲ میلیارد دلار در سال افزایش یافت.

وی افزود: گلستان در تولید برخی مصالح ساختمانی از جمله سیمان مرغوب نیز توانایی بالایی دارد که می توان از این توانایی ایجاد شده استفاده کرد.

صفری ادامه داد: گلستان در زمینه صادرات و حمل و نقل کالا نیز از ظرفیت بسیار بالایی برخوردار است و می تواند علاوه بر مصالح ساختمانی به کشورهای آسیای میانه، آبزیان به ویژه میگو، پای مرغ و پرتقال چین و … صادر کند. کشورهای شرق آسیا

وی گفت: اخیراً مذاکره با روسیه برای صادرات چوب به ایران مشروط به بازداشت ۲۰ روزه از طریق گمرک گلستان انجام شد و تجار استان می توانند تا دو ماه آینده از این کشور چوب وارد کنند. “

معاون وزیر دیپلماسی اقتصادی در امور خارجه همچنین افزود: این وزارتخانه آمادگی کامل دارد تا سفر هیأت های اقتصادی و تجاری استان های مختلف از جمله گلستان را به کشورهای منطقه رفته و به نتیجه برسد. توافق با کارآفرینان و تولید و صنعت این کشورها».

صفری همچنین به اهمیت کریدور شمال – جنوب اشاره کرد و گفت: برای ارتباط با این کریدور به غیر از اینچه برون چند نقطه دیگر مانند سرخس، امیرآباد و انزلی وجود دارد که همگی دارای مشکلات و کمبودهایی هستند. این باید هر چه زودتر حل شود

وی افزود: با تلاش و رایزنی با کشورهای آسیای میانه پیش بینی می شود نرخ حمل و نقل این راه آهن در سال جاری ۱۵ میلیون تن و در سال آینده تا ۳۵ میلیون تن باشد که باید آماده سازی و زیرسازی شود.

صفری افزود: متاسفانه در هشت سال گذشته به زیرساخت های این کریدور توجه چندانی نشده است و اکنون باید با کار و تلاش مضاعف بر این تاخیرها فائق آییم.

وی گفت: امروز تجارت خارجی سالانه با ترکمنستان بالغ بر ۶ میلیارد دلار است که ۳.۲ میلیارد دلار واردات گاز و ۲.۸ میلیارد دلار صادرات و انتقال کالا و تجهیزات است، اما این رقم در سال گذشته به صفر رسید و اکنون با تلاش و کوشش دولت و وزارت امور خارجه این میزان تجارت دوباره محقق می شود.

معاون اقتصادی وزیر امور خارجه همچنین از تلاش برای استفاده از فرصت همگان برای صادرات و انتقال کالا از گمرکات مختلف کشور خبر داد و گفت: دستور رئیس جمهور در روز عملیات گمرکی و تجهیز آنها به تجهیزات اشعه ایکس و همچنین ساخت زیرساخت های ریلی و جاده ای و دریا در حال حرکت است.

صفری افزود: اخیراً برای توسعه صادرات و حمل و نقل دریایی با کشورهای حاشیه دریای خزر، چندین فروند کشتی ریفر خریداری و در اختیار انجمن کشتیرانی قرار گرفت، به طوری که ظرفیت حمل کانتینر این سازمان از ۲۵۰ به ۵۰۰ کانتینر در دریای خزر.

همچنین پیش از این جلسه که از سوی برخی از مدیران ستاد گلستان و نمایندگان مردم گنبدکاووس در شورای اسلامی ارائه شد، معاون دیپلماسی وزارت امور خارجه از مرز اینچه برون و راه آهن این منطقه بازدید کرد.

استان گلستان حدود ۲ میلیون نفر جمعیت دارد.