دیابت نوع ۱: پانکراس مصنوعی سطح قند خون را در کودکان تنظیم می کند


برنامه ای که به صورت بی سیم به یک حسگر گلوکز و پمپ انسولین کاشته شده پیوند می دهد، می تواند به طور خودکار سطح قند خون را در کودکان بهتر از درمان استاندارد فعلی تنظیم کند.

سلامتی


۱۹ ژانویه ۲۰۲۲

Sofia Wright برنامه CamAPS FX را نشان می دهد.

کودکی که با استفاده از برنامه CamAPS FX گوشی را در دست دارد

دانشگاه کمبریج

لوزالمعده مصنوعی ساخته شده از یک برنامه تلفن همراه که به صورت بی سیم به یک حسگر گلوکز و پمپ انسولین کاشته شده متصل است، می تواند سطح قند خون کودکان خردسال مبتلا به دیابت نوع ۱ را به طور موثرتری نسبت به درمان استاندارد فعلی کنترل و کنترل کند.

دیابت نوع ۱ در اثر تخریب سلول های لوزالمعده که انسولین تولید می کنند، ایجاد می شود، هورمونی که به طور معمول سطح گلوکز خون را تنظیم می کند. عدم تنظیم گلوکز خون می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

جولیا ور از دانشگاه کمبریج می گوید که درمان کودکان خردسال مبتلا به این نوع دیابت می تواند به ویژه چالش برانگیز باشد زیرا آنها الگوهای غذا خوردن و ورزش قابل پیش بینی کمتری دارند و بنابراین نیاز به انسولین متغیرتری دارند.

درمان استاندارد برای کودکان خردسال مبتلا به دیابت نوع ۱، درمان با پمپ تقویت‌شده با حسگر نامیده می‌شود که از یک حسگر برای ردیابی سطح گلوکز خون استفاده می‌کند و مراقبان را ملزم می‌کند که چه مقدار انسولین آزاد شده را به صورت دستی وارد کنند، چه در زمان غذا و چه زمانی که کودک نیست. غذا خوردن.

برای ساده کردن این فرآیند، همکاران Ware اپلیکیشنی به نام CamAPS FX ایجاد کردند که به یک حسگر گلوکز در زیر پوست و یک پمپ انسولین متصل می‌شود که به لایه چربی در شکم تغذیه می‌کند. یک الگوریتم به طور خودکار میزان انسولین را بر اساس سطوح گلوکز اندازه گیری شده محاسبه می کند. قبل از غذا، دوزهای اضافی انسولین همچنان باید به صورت دستی وارد شود.

اکنون، محققان لوزالمعده مصنوعی مبتنی بر اپلیکیشن خود را با درمان استاندارد پمپ تقویت‌شده با حسگر در ۷۴ کودک یک تا هفت ساله مقایسه کرده‌اند.

محققان دریافتند که به طور متوسط، کودکان در استفاده از لوزالمعده مصنوعی حدود سه چهارم از روز خود را در محدوده قند خون مورد نظر خود سپری می کنند – تقریباً ۲ ساعت بیشتر در روز در مقایسه با درمان استاندارد.

کودکان همچنین کمتر از یک ربع از هر روز را با سطوح بالای قند خون که هیپرگلیسمی نامیده می شود، در هنگام استفاده از پانکراس مصنوعی سپری می کردند. این زمان تقریباً ۱۰ درصد کمتر از درمان استاندارد بود. در همین حال، کودکان سطوح پایین گلوکز یا هیپوگلیسمی را برای زمان مشابهی هر روز با هر دو درمان تجربه کردند. ور می گوید: «مزایا حتی بیشتر از آن چیزی بود که ما انتظار داشتیم.

“والدین شرح دادند [artificial pancreas] او می‌گوید که زندگی را تغییر می‌دهد، به این معنا که آنها می‌توانستند استراحت کنند و زمان کمتری را صرف نگرانی در مورد سطح قند خون فرزندشان کنند، به خصوص در شب.

مرجع مجله: مجله پزشکی نیوانگلند، DOI: 10.1056/NEJMoa2111673

برای گردآوری همه اخبار سلامت و تناسب اندام که باید بدانید، در خبرنامه رایگان Health Check ما ثبت نام کنید، هر شنبه

بیشتر در مورد این موضوعات:


رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/