دیابت در حال افزایش است – آیا به شما خیره شده است؟

اگر در چند روز گذشته این خبر را شنیده باشید، می دانید که دیابت در آمریکا در حال افزایش است. فروش کاهش یافت. وام های کم فروش خودروهای جدید کاهش یافته است، اما دیابت در حال افزایش است! هر روز اخباری در مورد چگونگی افزایش تعداد آمریکایی های مبتلا به دیابت منتشر می شود.

آمریکا بیدار شو ما در آمریکا اپیدمی داریم! علت اصلی اپیدمی دیابت در کشور ما نحوه تغذیه ماست. ما در تمام طول روز هر روز فست فود می خوریم.

یکی دیگر از دلایل شیوع این بیماری در آمریکا این است که ما ورزش نمی کنیم! ما همه جا سوار می شویم! تنها انرژی که برای رسیدن از جایی به مکان دیگر صرف می کنیم این است که تا ماشین پیاده روی کنیم. چند نفر را می بینید که به سمت فروشگاه محله که بالای خیابان است قدم می زنند؟ ما در کشور خودمان کمبود بنزین داریم و آنچه داریم بسیار گران است، اما همچنان با ماشین های ۳ در خود می رانیم تا کمی شیر بیاوریم! ما همه جا رانندگی می کنیم! جای تعجب نیست که تعداد آمریکایی ها هر روز در آمریکا افزایش می یابد!

وقتی مادرم به دیابت مبتلا شد، زنگ بیدارباش دریافت کردم! شروع کردم به این سوال که دیابت چیست؟ دلایل آن چیست؟ از کجا آمد؟ چه کسی در معرض خطر ابتلا به آن است؟ برای جلوگیری از آن چه کنم؟

آن روز شروع به مطالعه این بیماری کردم. از اولین سوالم شروع کردم. دیابت چیست؟

من این تعریف را در دیکشنری وبستر جستجو کردم. این تعریف به زیبایی بیان شده است …

“هر یک از چندین اختلال که با افزایش تولید ادرار مشخص می شود. دیابت شیرین نیز نامیده می شود، یک اختلال متابولیسم کربوهیدرات، که معمولا در افراد مستعد ژنتیکی رخ می دهد، که با تولید یا استفاده ناکافی انسولین، مقادیر بیش از حد گلوکز در خون و ادرار و تشنگی مشخص می شود. کاهش وزن شدید و در برخی موارد تخریب تدریجی رگ‌های خونی کوچک که منجر به عوارضی مانند عفونت، قانقاریای اندام‌ها یا نابینایی می‌شود.

بیایید نگاهی دقیق تر به این تعریف از دیابت بیندازیم.

“افزایش برون ده ادرار” معمولا اولین علامتی است که به فرد هشدار می دهد که مشکلی وجود ندارد. همه ما شنیده ایم که تشنگی شدید و ادرار کردن نشان دهنده سطح بالای قند خون و شروع دیابت است. اگر این اتفاق افتاد، وقت آن است که به پزشک خود مراجعه کرده و آزمایش این بیماری را انجام دهید.

در جمله دوم این تعریف آمده است: “دیابت شیرین نیز نامیده می شود، این یک اختلال در متابولیسم کربوهیدرات است که معمولا در افراد مستعد ژنتیکی رخ می دهد.”

اصطلاح “مستعد ژنتیکی” به این معنی است که سابقه خانوادگی این بیماری وجود دارد. خانواده ها تاثیر زیادی بر رژیم غذایی و ورزش دارند. مثلا در خانواده من پدربزرگم دیابت داشت. ما در هر وعده غذایی مقدار زیادی کربوهیدرات می خوردیم. بنابراین، فرزندان خانواده ما از نظر ژنتیکی تمایل دارند که کربوهیدرات ها را به اشتباه متابولیزه کنند. ما از نظر ژنتیکی مستعد ابتلا به دیابت بودیم. اگر این را بدانیم، می توانیم با رژیم غذایی و ورزش سرنوشت خود را تغییر دهیم.

در بخش پایانی این تعریف آمده است که «اختلال متابولیسم کربوهیدرات ها با تولید یا استفاده ناکافی انسولین مشخص می شود که منجر به مقادیر بیش از حد گلوکز در خون و ادرار، تشنگی شدید، کاهش وزن و در برخی موارد تخریب تدریجی انسولین می شود. جریان خون منجر به عوارضی مانند عفونت اندام‌ها قانقاریا یا کوری می‌شود.»

این بخش آخر تعریف آن را روشن می کند. متابولیسم کربوهیدرات به این معنی است که بدن انسولین کافی تولید نمی کند یا از انسولین به درستی استفاده نمی کند. هنگامی که این اتفاق می افتد، مقادیر بیش از حد گلوکز در خون و ادرار وجود دارد. بنابراین، شما سطح قند خون بالا خواهید داشت! معمولاً احساس تشنگی شدید، کاهش وزن و تخریب تدریجی عروق خونی خواهید داشت. این منجر به انواع عوارض از جمله از دست دادن اندام، نارسایی کلیه، نارسایی قلبی و نابینایی می شود.

اگر خانواده شما سابقه این بیماری را دارند، علائم را نادیده نگیرید. سطح قند خون خود را بررسی کنید. از پزشک خود بخواهید آزمایش هایی را انجام دهد تا مشخص کند آیا در بزرگراه دیابت هستید یا خیر! مهمتر از همه این است که سبک زندگی خود را در رابطه با رژیم غذایی و ورزش تغییر دهید. کربوهیدرات ها را کاهش دهید و سبزیجات و میوه های بیشتری بخورید!

شما می توانید روند بیماری را در خانواده خود تغییر دهید! بایستید و کاری نکنید! زندگی خود را کنترل کنید و چرخه دیابت را متوقف کنید!

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر