دیابت تازه تشخیص داده شده در بیماران کووید اغلب موقتی است


دوشنبه، فوریه ۲۸، ۲۰۲۲ (HealthDay News) – بر اساس یک مطالعه جدید، دیابت تازه تشخیص داده شده در بسیاری از بیماران COVID-19 ممکن است یک نوع موقتی باشد که توسط COVID-19 ایجاد می شود.

طبق گزارشی که اخیراً در اینترنت منتشر شد، سطح قند خون در حدود نیمی از بیماران دیابتی تازه تشخیص داده شده پس از ترک بیمارستان به حالت عادی بازگشت و تنها ۸ درصد پس از یک سال به انسولین نیاز داشتند. مجله دیابت و عوارض آن.

دکتر دکتر، سرپرست تیم تحقیق، می‌گوید: «ما معتقدیم که استرس التهابی ناشی از کووید-۱۹ ممکن است عامل اصلی ابتلا به دیابت «جدید» یا تازه تشخیص داده شده باشد. سارا کرومر، محقق در بیمارستان عمومی ماساچوست (MGH) در بوستون.

وی در یک خبر منتشر شده در بیمارستان افزود: “کووید-۱۹ به جای ایجاد مستقیم دیابت، ممکن است بیماران مبتلا به دیابت از قبل وجود داشته اما تشخیص داده نشده را مجبور کند برای اولین بار به پزشک مراجعه کنند، جایی که می توان اختلال قند خون آنها را از نظر بالینی تشخیص داد.” “مطالعه ما نشان داد که این افراد نشانگرهای التهابی بالاتری داشتند و بیشتر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ مبتلا به دیابت از قبل نیاز به بستری در ICU بیمارستان داشتند.”

برای این مطالعه، تیم کرومر ۵۹۴ بیمار COVID-19 را که در بهار ۲۰۲۰ در اوج بیماری همه گیر در MGH بستری شدند، علائم دیابت داشتند.

از این تعداد، ۷۸ نفر هیچ تشخیص قبلی دیابت نداشتند. این مطالعه نشان داد که بسیاری از آنها سطح قند خون کمتری داشتند اما COVID-19 شدیدتر از افرادی که قبلاً دیابت داشتند، داشتند.

با این حال، در نیمی از این موارد مرتبط با کووید، قند خون به حالت عادی بازگشت.

کرومر گفت: “این به ما نشان می دهد که دیابت تازه تشخیص داده شده ممکن است یک وضعیت گذرا مرتبط با استرس حاد عفونت COVID-19 باشد.”

او توضیح داد که به نظر می رسد مقاومت حاد به انسولین مکانیسم کلیدی در زمینه دیابت تازه تشخیص داده شده در اکثر بیماران COVID-19 باشد، و اگر رخ دهد، معمولا دائمی نیست.

کرومر افزود: “این بیماران ممکن است فقط برای مدت کوتاهی به انسولین یا سایر داروها نیاز داشته باشند، و بنابراین بسیار مهم است که پزشکان آنها را از نزدیک دنبال کنند تا ببینند آیا و چه زمانی شرایط آنها بهبود می یابد.”

این مطالعه نشان داد که بیماران کووید-۱۹ که به تازگی دیابت تشخیص داده شده اند، نسبت به افرادی که قبلاً دیابت تشخیص داده شده بودند، به احتمال زیاد جوان تر، غیرسفید پوست و بیمه نشده بودند یا از Medicaid استفاده می کردند.

محققان گفتند که یافته‌ها نشان می‌دهد که بسیاری از موارد جدید دیابت از قبل وجود داشته اما تشخیص داده نشده در افرادی با دسترسی محدود به خدمات مراقبت‌های بهداشتی بوده‌اند.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده اخیرا یافته های مشابهی را منتشر کرده است.


اطلاعات بیشتر

در انجمن دیابت آمریکا درباره دیابت و COVID-19 بیشتر بدانید.

منبع: بیمارستان عمومی ماساچوست، انتشار خبری، فوریه. ۲۴، ۲۰۲۲
رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/