رفتن به نوشته‌ها

دکتر انوشه متخصص تغذیه ، اثرات داروهای لاغری


متخصصان تغذیه ، پزشکان و رسانه ها همواره در مورد استفاده از داروهای لاغری هشدار داده اند اما متأسفانه شاهد افزایش عرضه و معرفی این داروها با نام های متفاوت و اثرات معجزه آسا هستیم. دلیل محبوبیت عمومی این داروها تبلیغات زیادی است که در مورد آنها انجام می شود. برخی از آنها به عنوان سرم 100٪ گیاهی و طبیعی ارائه می شود ، برخی می گویند با مصرف داروهای خود ، نیازی به رژیم و ورزش نیست ، برخی دیگر این است که داروهای آنها قسمت خاصی از بدن را لاغر می کند. چربی سوز؛ در حالی که چربی تنها با افزایش فعالیت بدنی و ورزش سوزانده می شود.

یکی دیگر از دلایل محبوبیت این داروها این است که بسیاری از افراد چاق به دنبال راههای کوتاه و سریع برای کاهش وزن هستند و نمی خواهند با رژیم غذایی و ورزش بیش از حد بارگیری کنند ، آنها با روشها و روشهای مختلفی که انجام می دهند به دنبال معجزه هستند. به من چیزهای مختلفی را امتحان کرده ام ، از کمربند ، ژل ، رژیم غذایی و غیره. بدون انتخاب یک روش منطقی و اصولی یکبار برای همیشه. دلیل آن نیز می تواند اطلاعات ناکافی در مورد عوارض جانبی این داروها باشد.

در مورد استفاده از داروها باید توجه داشت که داروهای لاغری وقتی با رژیم غذایی و ورزش ترکیب شوند م areثر هستند و باید زیر نظر متخصص تغذیه مصرف شوند. افرادی که از این داروها استفاده می کنند باید بدانند که نمی توان این داروها را برای مدت طولانی مصرف کرد. در بسیاری از موارد مشاهده شده است که فرد پس از قطع دارو به وزن قبلی خود بازگشته است. همچنین ، مصرف این داروها به این معنا نیست که فرد می تواند هر چیزی را که می خواهد بخورد. افرادی که داروهای لاغری مصرف می کنند ، اگر بیماری دیگری دارند و از داروهای آن بیماری استفاده می کنند ، باید از تداخلات دارویی خود آگاه باشند.

انواع داروهای کاهش وزن

1داروهای بی اشتهاییرایج ترین آنها سیبوتراسین است که با نام های تجاری Redactyl و Meridia به بازار عرضه می شود و کاتکول آمین های دیگر مانند دوپامین و فنفلوراسین که مانع جذب مجدد انتقال دهنده های عصبی مانند سروتونین و نوراپی نفرین می شوند و در نتیجه میزان آنها در خون افزایش می یابد. افزایش سطح آن منجر به از دست دادن اشتها و احساس سیری می شود. عوارض جانبی شامل سردرد ، خشکی دهان ، افسردگی ، فشار خون بالا ، تپش قلب ، بی خوابی ، اضطراب ، یبوست و قاعدگی نامنظم است.

2داروهای جذب چربی از جمله این داروها می توان به Zincal ، Orlistat و Venostat اشاره کرد. با مهار آنزیم لیپاز ، این داروها می توانند جذب حدود 30 درصد چربی های خورده شده را مسدود کنند. باید گفت که این داروها فقط روی چربی ها تأثیر می گذارند و جذب پروتئین و کربوهیدرات ها را به عهده می گیرند. آنها هیچ تاثیری ندارند و اگر فردی با مصرف این داروها بیش از حد کربوهیدرات و پروتئین مصرف کند ، تقریباً چاق می شود. بنابراین ، مصرف این دارو نباید در مصرف غذاهای شیرین و گوشت زیاد باشد. عوارض جانبی این داروها شامل اسهال ، سوزش سر دل شدید ، مدفوع چرب و کمبود ویتامین های محلول در چربی (A ، E ، D و K) است.

3داروهای ضد افسردگیبرخی داروهای ضدافسردگی مانند ستالوپرام و فلوکستین مانع از بازجذب سروتونین می شوند و در نتیجه اشتها را کاهش می دهند. لازم به ذکر است که استفاده از این داروها که در درمان افسردگی ، بیماری های عصبی و در افراد سالم استفاده می شود عوارض جانبی بدی خواهد داشت.

4جلوگیری از جذب کربوهیدراتاز جمله آنها می توان به carboblocker و carbosilim اشاره کرد. این داروها با مهار آنزیم آلفا آمیلاز متابولیسم کربوهیدرات یا نشاسته را مهار می کنند. عوارض جانبی این داروها شامل افزایش گاز روده ، اسهال و سوزش سر دل است.

5داروهای حجمی: اینها شامل Agar Agar ، Pure Fiber ، Thin و Die-Burne هستند و معمولاً به صورت پودر در دسترس هستند. این پودرها حاوی فیبر هستند و در معده با اسید معده ، آب و فله ترکیب می شوند. به این ترتیب باعث پر شدن معده و احساس سیری شوید. عوارض جانبی احتمالی این داروها شامل اسهال ، سوزش سر دل و کاهش جذب مواد معدنی مانند کلسیم ، منیزیم ، روی و آهن است.

بسیاری از داروهای لاغری دیگر نیز با نام های مختلف ارائه می شوند ، مانند زنادرین ، تانویت ، ال کارنیتین ، هیدروکسی کات ، زنیترکس ، رجینون و غیره که همانطور که گفته شد همه عوارض جانبی دارند و در صورت مصرف آنها باید با آنها مشورت کنید. یک متخصص تغذیه

کاهش وزن با خستگی و خستگی مداوم همراه است. به گفته یک متخصص تغذیه ، کاهش وزن مناسب تنها با تنظیم رژیم غذایی متعادل بر اساس وزن ، قد ، سن و سایر خصوصیات شخصی ، افزایش فعالیت بدنی و ورزش ، تغییر شیوه زندگی و اصلاح عادات و رفتارهای غذایی امکان پذیر است.

منتشر شده در دسته‌بندی نشده

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *