دومین جلسه ویژه برنامه «تکالیف کتاب» – خبر خوب برگزار می شود


به گزارش یک سایت خبری خوب خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) کتابخوانی یکی از ارکان مهم انتقال فرهنگ به یک جامعه است که از جایگاه و اهمیت بالایی برخوردار است. این کتاب به عنوان رسانه ای فعال که در طول قرن ها هیچ گاه کارایی خود را از دست نداده است، بستر بسیار مهمی برای انتقال آموزه ها، تاریخ و عناصر فرهنگی افراد برجسته جامعه به سایر اعضا است. بنابراین بر کسی پوشیده نیست که اهمیت مطالعه و کتابخوانی دارد.

همچنین با مرور آموزه ها و پیشنهادات قبلی، اهمیت این عنصر فرهنگی را به خوبی می توان دریافت; در میان علمای ایران، علما و روحانیون مسلمان در مورد ارزش و جایگاه این کتاب در جامعه اظهار نظرهای متفکرانه ای داشته اند. با این حال، در سال های اخیر، این دوست مهربان کمتر جذاب و گاهی طرد شده به نظر می رسید.

یکی از مهمترین سوالاتی که در حوزه کتاب و سوادآموزی ذهن بسیاری از فعالان این حوزه را درگیر کرده است این است که چرا کتابخوانی هنوز در جامعه فراگیر نشده است؟ در پاسخ به این سوال دلایل مختلفی وجود دارد، اما نکات ۲-۳ مهمتر است.

به گفته یکی از کارشناسان، بخشی از دلیل این امر دوری جامعه از کتاب های مفید و مفیدی است که هر ساله توسط نویسندگان مشهور کشور ارائه می شود. به عبارت دیگر یکی از راه های تشویق به مطالعه معرفی کتاب های خوب به خواننده و فرهنگ سازی در این زمینه است که کمبود کتاب و گرانی یکی از دلایل آن به شمار می رود و برخی دیگر جامعه را از کتاب دور می کند. .

فرهنگسرای اندیشه در جدیدترین مجموعه خود با عنوان «نامزدی کتاب» بستری برای کتابخوانی ایجاد کرده و بهترین آثار منتشر شده را به خوانندگان ارائه می دهد. این مرکز فرهنگی هنری بر اساس رسالتی که دارد، این محل نشست فرهنگی را افتتاح کرده است تا از تخصص ادبی خود برای ارتقای ذائقه هنری مردم استفاده کند.

در این برنامه طی دیدار با مخاطبان و نویسنده کتاب، آثار تاریخی در زمینه های مختلف داستان کوتاه، داستانی، تاریخ شفاهی، خاطره نویسی و … به طور کامل معرفی می شود.

در معرفی این برنامه خاص آمده است:

کتاب‌ها امروز کوچک نیستند، زیرا نویسندگان کوچک نیستند. یکی از رسالت های بزرگ برای متولیان کتاب و کتابخوانان و نویسندگانی که می توانند دریچه ای به دنیای جدید باشند، دانش آنهاست.»

دومین نشست ویژه برنامه تکلیف کتاب سه شنبه هفته جاری (۳۱ خردادماه) ساعت ۱۶ در سالن اجتماعات فرهنگسرای اندیشه برگزار می شود. علاوه بر نویسنده کتاب، حسین مسعودی آشتیانی نیز به عنوان مجری در این برنامه حضور دارد.

کتاب «مطالب کافی» نگاهی نو به آموزش تاریخ دارد و حاصل تجربه نویسنده است.