رفتن به نوشته‌ها

در صورت کم کاری تیروئید شرکت داروسازی پاورپر گستر از خوردن غذا خودداری کنید


غذایی که می خورید بر غده تیروئید و همچنین توانایی بدن شما در استفاده از هورمون تیروئید تأثیر می گذارد. بنابراین اگر می خواهید کم کاری تیروئید خود را کنترل کنید ، از خوردن غذاهای زیر اجتناب کنید.
برخی از غذاها ، مانند گوشت و سبزیجات پرچرب در خانواده کلم ، ممکن است در تولید هورمون تیروئید تداخل ایجاد کنند. کم کاری تیروئید (کم کاری تیروئید) می تواند به یک بیماری پیچیده تبدیل شود که مدیریت و کنترل آن دشوار است. غذاهایی که می خوریم می تواند در درمان این بیماری اختلال ایجاد کند. برخی از غذاها بر عملکرد تیروئید تأثیر زیادی می گذارد و برخی از غذاها می توانند توانایی بدن را در جذب هورمون های جایگزین که به عنوان درمان تیروئید استفاده می شود ، کاهش دهند.
به گفته انجمن تیروئید آمریکا ، بیش از 12 درصد از جمعیت آمریکا ممکن است در برهه ای از زندگی خود به بیماری تیروئید مبتلا شوند.

مواد مضر برای کم کاری تیروئید

مانند سایر بیماریها ، برخی عوامل ، از جمله سابقه خانوادگی و محیط ، خارج از کنترل شما هستند. اما رژیم غذایی نقش مهمی ایفا می کند و از آنجا که شما مسئول بشقاب خود هستید ، می توانید تصمیم بگیرید که برای عملکرد تیروئید چه غذاهایی مصرف می کنید.
برخی از غذاهای موجود در این لیست ممکن است عجیب به نظر برسند ، مانند فیبر و قهوه ، زیرا در برخی رژیم ها ، این مواد غذایی سالم و بی ضرر محسوب می شوند. شما می توانید از خوردن این گروه های غذایی لذت ببرید ، اما متعادل سازی مصرف غذا هنگام مدیریت و کنترل کم کاری تیروئید بسیار مهم است. برخی از غذاهایی که به هیچ گروه غذایی تعلق ندارند باید حذف شوند یا میزان مصرف آنها کاهش یابد. این غذاها شامل فست فود ، غذاهای سرخ شده آماده مصرف ، غذاهای فرآوری شده حاوی نمک ، غذاهای شیرین مانند کیک ، کراکر و بستنی و مصرف زیاد الکل است.
بنابراین ، در حالی که رژیم کم کاری تیروئید به شما احساس خوشحالی نمی دهد ، خوردن غذاهای مناسب حتی اگر بیمار هستید می تواند حال شما را بهتر کند. در اینجا برخی از غذاهایی که برای مدیریت و کنترل کم کاری تیروئید باید از آنها اجتناب کنید یا کاهش دهید ، آمده است:

کم کاری تیروئید

غذاهای سویا مانند توفو و میسو

نگرانی هایی در مورد اثرات منفی ترکیب سویا به نام ایزوفلاوین بر غده تیروئید وجود دارد. برخی از محققان معتقدند که مصرف زیاد سویا ممکن است خطر کم کاری تیروئید را افزایش دهد. مطالعه ای که در مجله علمی Scientific Reports در مارس 2019 منتشر شد نشان داد که سویا هیچ تاثیری بر هورمون های تیروئید ندارد و حتی سطح TSH را افزایش می دهد.
بنابراین هیچ دستورالعمل غذایی خاصی وجود ندارد ، اما برخی تحقیقات نشان می دهد که مصرف سویا ممکن است توانایی بدن در جذب داروهای تیروئید را مختل کند. به همین دلیل است که شما باید 4 ساعت پس از خوردن غذاهای سویا منتظر بمانید و سپس دارو را مصرف کنید. بهتر است در مورد مصرف سویا با پزشک خود مشورت کنید.

سبزیجات کلم مانند کلم بروکلی و گل کلم

سبزیجات کلم مانند کلم بروکلی و کلم پیچ غنی از فیبر و سایر مواد مغذی هستند که ممکن است در تولید هورمون تیروئید اختلال ایجاد کنند ، به ویژه اگر کمبود ید دارید. بنابراین اگر از این سبزیجات استفاده می کنید ، بهتر است مصرف کلم بروکسل ، کلم پیچ ، کلم بروکلی ، کلم پیچ و کلم پیچ را کاهش دهید زیرا تحقیقات نشان می دهد که خوردن این سبزیجات ممکن است توانایی غده تیروئید در استفاده از ید را برای عملکرد افزایش دهد. به با این حال ، طبق گفته کلینیک مایو ، مصرف مقدار زیادی سبزیجات از خانواده کلم برای تأثیر بر جذب ید ضروری است.
اگر از کم کاری تیروئید و کمبود ید رنج می برید ، می توانید چند کار را انجام دهید تا این سبزیجات را به درستی بخورید تا آسیب شما را کاهش دهد. پختن این نوع سبزیجات می تواند تأثیر آن بر غده تیروئید را کاهش دهد و خوردن این نوع سبزیجات پخته با 150 گرم در روز می تواند مفید باشد زیرا این مقدار هیچگونه عوارض جانبی بر عملکرد تیروئید ندارد.

درباره: کپسول اسید فولیک + ید گیاهی اطلاعات کسب کنید

گلوتن در نان ، ماکارونی و برنج یافت می شود

افراد مبتلا به کم کاری تیروئید می توانند میزان مصرف گلوتن (پروتئینی که در غذاهای فرآوری شده از گندم ، جو و سایر غلات یافت می شود) را کاهش دهند. اگر بیماری سلیاک دارید ، گلوتن ممکن است روده کوچک شما را تحریک کند و جذب داروهای جایگزین هورمون تیروئید را متوقف کند.
در مقاله ای در سال 2017 مشخص شد که کم کاری تیروئید و بیماری سلیاک اغلب دست به دست هم می دهند. در حالی که هیچ تحقیقی نشان نداده است که رژیم غذایی بدون گلوتن می تواند بیماری تیروئید را درمان کند ، می توانید در مورد حذف گلوتن یا آزمایش بیماری سلیاک به پزشک مراجعه کنید.
اگر دوست دارید غذاهای حاوی گلوتن بخورید ، حتما غذاهایی را انتخاب کنید که حاوی غلات کامل مانند نان ، ماکارونی و برنج هستند که سرشار از فیبر و سایر مواد مغذی هستند که می تواند اختلالات روده ای را بهبود بخشد (یکی از علائم رایج کم کاری تیروئید). به حتماً چند ساعت قبل یا بعد از خوردن غذاهای حاوی فیبر زیاد از داروهای کم کاری تیروئید استفاده کنید که مانع تداخل در جذب هورمون تیروئید می شود.

غذاهای چرب مانند کره ، گوشت های پرچرب و غذاهای سرخ کرده

چربی توانایی بدن برای جذب داروهای جایگزین هورمون تیروئید را مختل می کند. چربی ها همچنین ممکن است در عملکرد غده تیروئید در تولید هورمون تیروئید اختلال ایجاد کنند. برخی از متخصصان مراقبت های بهداشتی توصیه می کنند از غذاهای سرخ کرده و چربی هایی مانند کره ، سس مایونز ، مارگارین و گوشت بدون چربی خودداری کنید.

غذاهای شیرین مانند شکلات و کیک

کم کاری تیروئید متابولیسم بدن را کند می کند. این بدان معناست که اگر مراقب نباشید ، به راحتی وزن خود را افزایش داده و چندین کیلوگرم اضافه وزن خواهید داشت. می توانید از غذاهای شیرین خودداری کنید زیرا کالری بالایی دارند و فاقد مواد مغذی هستند. بنابراین بهتر است میزان قند مصرفی خود را کاهش دهید یا سعی کنید این نوع غذاها را از رژیم غذایی خود حذف کرده و آنها را حذف کنید.

غذاهای فرآوری شده و منجمد

غذاهای فرآوری شده دارای مقدار زیادی سدیم هستند و افراد مبتلا به کم کاری تیروئید باید از سدیم خودداری کنند. کم کاری تیروئید خطر ابتلا به فشار خون بالا را افزایش می دهد و مصرف زیاد سدیم می تواند این خطر را افزایش دهد.
برچسب “تغذیه” را روی غذاهای بسته بندی شده بخوانید تا بتوانید غذاهایی با کمترین سدیم را پیدا کنید. به گفته انجمن قلب آمریکا ، افرادی که در معرض ابتلا به فشار خون بالا هستند باید مصرف سدیم خود را به 1500 میلی گرم در روز کاهش دهند.

لوبیا ، حبوبات و سبزیجات سرشار از فیبر هستند

دریافت فیبر کافی برای شما مفید است ، اما مصرف زیاد فیبر می تواند درمان کم کاری تیروئید را پیچیده کند. طبق دستورالعمل های رژیم غذایی دولت آمریکا ، افراد 50 سال به بالا باید 25 تا 38 گرم فیبر در روز مصرف کنند. میزان فیبر موجود در غلات سبوس دار ، سبزیجات ، میوه ها ، لوبیا و حبوبات که بالاتر از این میزان است می تواند بر سیستم گوارش تأثیر بگذارد و در جذب داروهای جایگزین هورمون تیروئید اختلال ایجاد کند.

قهوه: هنگام نوشیدن اولین فنجان قهوه هنگام صبحانه مراقب باشید

مطالعه ای در مجله تیروئید نشان داد که کافئین جذب داروی جایگزین هورمون تیروئید را مسدود می کند. برخی از افرادی که از داروهای تیروئید همراه قهوه برای صبحانه استفاده می کنند ، سطوح غیرقابل کنترل غده تیروئید دارند. حالا باید به این افراد بگویم “داروهای تیروئید را فقط با آب مصرف کنید”. شما باید حداقل 30 دقیقه پس از مصرف دارو صبر کنید و سپس یک فنجان قهوه بنوشید.

نوشیدن الکل عملکرد غده تیروئید را مختل می کند

مصرف الکل می تواند سطح هورمون تیروئید و توانایی غده تیروئید در تولید هورمون تیروئید را مختل کند. الکل برای غده تیروئید مضر است ، که این امر توانایی بدن در استفاده از هورمون تیروئید را محدود می کند. در حقیقت ، افراد مبتلا به کم کاری تیروئید باید از مصرف الکل به طور کامل اجتناب کنند یا مصرف خود را کاهش دهند.

مرتب سازی بر اساس: دوستداران گل
منبع: Everydayhealth

منتشر شده در دسته‌بندی نشده

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *