درمان زودهنگام لخته شدن خون به اکثر بیماران سکته مغزی کمک می کند: مطالعه


تصویر خبر: درمان زودهنگام لخته شدن خون به اکثر بیماران سکته مغزی کمک می کند: مطالعه

پنجشنبه، فوریه ۱۳، ۲۰۱۴ (HealthDay News) – تحقیقات جدید نشان می‌دهد که درمان سریع با یک داروی لخته‌ساز آسیب مغزی را در بیماران سکته مغزی محدود می‌کند – حتی آن‌هایی که مسن هستند یا سکته‌های شدیدتر داشته‌اند.

این دارو – که فعال کننده پلاسمینوژن بافتی (tPA) نامیده می شود – به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد، اما بحث های مداومی در مورد اینکه چه زمانی باید آن را داد و آیا استفاده از آن در بیماران مسن تر یا در بیماران مبتلا به سکته مغزی خفیف یا شدید بی خطر است وجود دارد.

تیمی از کارشناسان بریتانیایی اطلاعات بیش از ۶۷۰۰ بیمار سکته مغزی را که در ۹ کارآزمایی بالینی شرکت کرده بودند، بررسی کردند. آنها دریافتند که tPA خطر ناتوانی طولانی مدت بیماران را کاهش می دهد و درمان زودهنگام نتایج را بهبود می بخشد.

بررسی نشان داد که ۳۳ درصد از بیمارانی که در عرض سه ساعت پس از شروع علائم سکته به آنها tPA داده شد، سه تا شش ماه بعد ناتوانی قابل توجهی نداشتند، در مقایسه با ۲۳ درصد از بیمارانی که این دارو را دریافت نکردند.

این میزان برای کسانی که دارو را بین سه تا چهار ساعت و نیم بعد از شروع علائم دریافت کرده بودند، ۳۵ درصد و برای کسانی که بیش از چهار ساعت و نیم بعد آن را دریافت کردند، ۳۳ درصد بود. این میزان برای بیمارانی که tPA دریافت نکردند به ترتیب ۳۰ درصد و ۳۱ درصد بود.

این مطالعه روز چهارشنبه در جلسه انجمن سکته مغزی آمریکا در سن دیگو ارائه شد. تحقیقات ارائه شده در جلسات پزشکی باید مقدماتی در نظر گرفته شود تا زمانی که در یک مجله معتبر منتشر شود.

جاناتان امبرسون، نویسنده این مطالعه، آمارگیر ارشد دانشگاه آکسفورد در بریتانیا، در بیانیه خبری انجمن گفت: “نتایج ما ممکن است پیامدهایی برای دستورالعمل های درمانی در هر دو سوی اقیانوس اطلس داشته باشد.”

امبرسون گفت: “در ایالات متحده، استفاده از tPA در حال حاضر به درمان در عرض سه ساعت محدود می شود، در حالی که در برخی از کشورهای اروپایی استفاده از آن به بیماران ۸۰ ساله یا کمتر محدود می شود.” “مناسب بودن هر دوی این محدودیت ها ممکن است با توجه به نتایج ما دوباره مورد بازبینی قرار گیرد.”

یکی از نویسندگان این مطالعه، پیتر ساندرکاک، استاد نورولوژی در دانشگاه ادینبورگ در اسکاتلند، گفت که tPA در بیماران سکته مغزی بالای ۸۰ سال کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. او گفت.

طبق گزارش انجمن سکته مغزی آمریکا، سالانه حدود ۷۹۵۰۰۰ آمریکایی دچار سکته مغزی می شوند.

— رابرت پرت

اخبار پزشکی
حق چاپ © ۲۰۱۴ HealthDay. تمامی حقوق محفوظ است.
پرسش


سکته مغزی چیست؟
پاسخ را ببینید

منابع

منبع: انجمن سکته مغزی آمریکا، انتشار خبری، فوریه. ۱۲، ۲۰۱۴


رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/