رفتن به نوشته‌ها

درمان آریتمی قلبی


آریتمی قلبی و برش قلب

برداشتن قلب. هر ضربان قلب توسط یک شوک الکتریکی تحریک می شود ، که معمولاً توسط سلولهای خاصی در محفظه فوقانی قلب (سلولهای ضربان ساز) ایجاد می شود. این سیگنال ها در افراد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی معیوب است و سریع رخ می دهد ، به طوری که قسمت های بالای قلب به جای تپش عملی ارتعاش می کنند (فیبریلاسیون). برای بازگرداندن ریتم طبیعی قلب ، منابع این نقاط داغ باید از بقیه قلب جدا شود.

رایج ترین درمان فیبریلاسیون دهلیزی ، برداشتن کاتتر است. در این روش ، پزشک یک یا چند لوله نازک (کاتتر) را از طریق عروق خونی وارد قلب شما می کند. او از یک کاتتر نقشه برداری برای شناسایی محرک ها استفاده می کند و سپس این نقاط را با سرما یا گرما با نوک سوند از بین می برد.

این باعث ایجاد زخم هایی می شود که با سیگنال های الکتریکی معیوب تداخل کرده و ریتم طبیعی قلب را باز می گرداند.
لازم به ذکر است که استفاده از سرما یخ زده برای ایجاد زخم (سرماخوردگی) روش جدیدی است.

پزشک یک کاتتر را از طریق کشاله ران وارد ناحیه ای از قلب می کند که در آن آریتمی ایجاد می شود. سپس از آن برای پخش و باد کردن یک بادکنک کوچک استفاده می کند که این منطقه را بی حرکت می کند. در نتیجه بافت اسکار ایجاد می شود که مسیر سیگنال دهی معیوب را متوقف می کند. این روش زمان کمتری نسبت به فرسایش حرارتی دارد و ممکن است خطرات و عوارض جانبی مشابهی داشته باشد.

در 48 ساعت اول پس از آزمایش ، ممکن است احساس خستگی کرده و احساس ناراحتی کنید. دستورات پزشک خود را برای مراقبت از زخم ، داروها ، فعالیت بدنی و قرارهای بعدی دنبال کنید. الکتروکاردیوگرام های دوره ای و بررسی نوارهای ریتم حاصله برای بررسی ریتم قلب انجام می شود.

برخی از افراد همچنین ممکن است دوره های کوتاهی از آریتمی یا آریتمی بعد از تخلیه قلبی داشته باشند. این یک واکنش طبیعی است که بافت را التیام می بخشد و باید با گذشت زمان از بین برود. در صورت نیاز پزشک ممکن است اقدامات دیگری را انجام دهد ، از جمله کاشتن ضربان ساز ، به ویژه برای درمان مشکلات پیچیده ریتم قلب.

درمان آریتمی ها با فیبریلاسیون دهلیزی

در مورد فیبریلاسیون دهلیزی

در طول فیبریلاسیون دهلیزی ، دو حفره قلب (دهلیز) به طور تصادفی و نامنظم – بی تناسب با دو حفره تحتانی (بطن ها) می تپند. افراد مبتلا به بیماری قلبی ممکن است تپش قلب (تنگی نفس) ، تنگی نفس و ضعف داشته باشند. این وضعیت همچنین می تواند آنها را در معرض خطر سکته مغزی قرار دهد. این بیماری در صورت عدم درمان اغلب با گذشت زمان بدتر می شود.

فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی

فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی روشی است که برای درمان ضربان نامنظم قلب (آریتمی) که از قسمت فوقانی قلب (دهلیز) شروع می شود ، استفاده می شود. این یک نوع فرسایش قلبی است که با ایجاد زخم یا تخریب بافت قلب و اختلال در سیگنال های الکتریکی معیوب ، باعث آریتمی می شود.

اگر داروها یا مداخلات دیگر برای کنترل ریتم نامنظم قلب موثر واقع نشده باشد ، ممکن است از فیبریلاسیون دهلیزی استفاده شود. درمان فیبریلاسیون دهلیزی معمولاً علائمی مانند خستگی و تنگی نفس را بهبود می بخشد. توجه داشته باشید که بدون درمان ، فیبریلاسیون دهلیزی با گذشت زمان بدتر می شود.

این مقاله ممکن است برای شما مفید باشد: مقاله آریتمی همه آنچه باید در مورد آریتمی بدانید

انواع فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی

نوع فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی بستگی به علت آریتمی و سایر بیماری های قلبی دارد. سه نوع فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی عبارتند از:

برداشتن کاتتر

پزشک لوله های باریک و بلند (کاتتر) را به داخل قلب هدایت می کند و گرما یا سرما شدید را آزاد می کند. این امر باعث ایجاد زخم های کوچک در قسمت های خاصی از ماهیچه قلب می شود که سیگنال های الکتریکی نامنظم قلب شما را مختل یا از بین می برد. ممکن است روشی به نام جداسازی ورید ریوی را بشنوید که نوعی از برداشتن کاتتر است.

روش دخمه پرپیچ و خم

این یک روش تخلیه قلبی است که در طول جراحی قلب باز انجام می شود. پزشک با استفاده از چاقوی چاقو یا یک دستگاه برش دهنده الگویی (پیچ و خم) از بافت اسکار را در بالای قلب ایجاد می کند. مانند تخلیه کاتتر ، زخم های سیگنال های الکتریکی را که باعث برخی از انواع آریتمی می شود ، درمان می کند.

اگر فیبریلاسیون دهلیزی به درمان های دیگر جواب ندهد ، ممکن است نیاز به عمل جراحی قلب دیگری مانند جراحی بای پس عروق کرونر یا ترمیم دریچه قلب داشته باشید ، زیرا ممکن است برای شما مناسب باشد.

برداشتن گره دهلیزی بطنی

با تخلیه گره AV ، پزشک از کاتتر برای ایجاد اسکار در ناحیه ای از قلب به نام گره AV استفاده می کند. این نقطه اتصال قسمتهای بالا (دهلیز) و قسمتهای پایین (بطن) است. بافت اسکار از ارسال تکانه های الکتریکی معیوب به دهلیز جلوگیری می کند.

اگر فیبریلاسیون دهلیزی با سایر درمانها بهبود نیابد ، برداشتن گره AV ممکن است گزینه مناسبی باشد. همچنین ممکن است برای تنظیم ریتم قلب پس از برداشتن گره AV به یک ضربان ساز نیاز داشته باشید.

مزایای استفاده از روش تخلیه قلبی

مزایای استفاده از روش تخلیه قلبی

فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی برای کاهش علائم و نشانه ها و بهبود کیفیت زندگی استفاده می شود. این ممکن است برای افرادی که تپش قلب (فیبریلاسیون) با داروها یا سایر روش های درمانی قابل اصلاح نیست ، یک گزینه باشد.

خطرات دفیبریلاسیون

خطرات فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی به این بستگی دارد که آیا تحت عمل جراحی کاتتر یا جراحی قلب باز قرار می گیرید که کمتر رایج است.
خطرات عبارتند از:

خونریزی یا عفونت در محل جراحی یا محل سوند
• آسیب به عروق خونی
• سوراخ شدن قلب
آسیب دریچه قلب
آسیب به سیستم الکتریکی قلب ، که می تواند آریتمی را تشدید کند و به تنظیم کننده ضربان قلب برای تنظیم آن نیاز دارد.
لخته شدن خون در پاها یا ریه ها (ترومبوآمبولی وریدی)
سکته مغزی یا حمله قلبی
تنگ شدن شریان های منتقل کننده خون بین ریه ها و قلب (تنگی ورید ریوی)
• مرگ در موارد نادر

دفیبریلاسیون

نحوه آماده سازی برای برداشتن

پزشک شما را معاینه می کند و چندین آزمایش را برای ارزیابی وضعیت قلب شما تجویز می کند. او در مورد خطرات و مزایای تخلیه فیبریلاسیون دهلیزی با شما صحبت خواهد کرد. بنابراین ، شما باید در مورد هرگونه حساسیت یا واکنش نسبت به دارو به پزشک خود اطلاع دهید. و اگر باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید ، به او اطلاع دهید.
شما باید شب قبل از عمل غذا بخورید و بنوشید. اگر دارویی مصرف می کنید ، از پزشک خود بپرسید که آیا باید قبل از عمل به مصرف آن ادامه دهید یا خیر. در برخی موارد ، از شما خواسته می شود که چند روز قبل از عمل ، مصرف داروهای ضد آریتمی را متوقف کنید.
اگر دستگاه قلب کاشته شده دارید ، مانند ضربان ساز یا یک دستگاه دفیبریلاتور قلبی عروقی قابل کاشت ، با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید آیا احتیاجات خاصی را نیاز دارید یا خیر.

در طول تخلیه کاتتر برای فیبریلاسیون دهلیزی

1. برای درمان فیبریلاسیون دهلیزی ، برداشتن کاتتر در بیمارستان انجام می شود. قبل از عمل ، متخصص رگ را در بازو یا دست شما قرار می دهد و به شما آرام بخش می دهد. در برخی موارد ، بیهوشی عمومی ممکن است به جای خواب استفاده شود.

بعد از اینکه داروی آرام بخش م effectiveثر واقع شد ، پزشک یا متخصص دیگر ناحیه کوچکی را در نزدیکی وریدهای ران ، گردن یا شانه بی حس می کنند. پزشک یک سوزن را وارد ورید می کند و یک لوله (غلاف) را از طریق سوزن هدایت می کند.

3. پزشک سوند را از غلاف عبور داده و آن را به چند نقطه در قلب شما هدایت می کند. او ممکن است یک رنگ را به کاتتر تزریق کند ، که به او کمک می کند با استفاده از تصویربرداری اشعه ایکس ، رگ های خونی و قلب را ببیند. کاتتر حاوی الکترودهایی است که می توانند برای ارسال تکانه های الکتریکی به قلب و ثبت فعالیت الکتریکی قلب استفاده شوند. فرآیند استفاده از تصویربرداری و سایر آزمایشات برای تعیین علت آریتمی “مطالعه الکتروفیزیولوژی (EP)” نامیده می شود.

4. در مرحله بعد ، پزشک از نکات سوند برای اعمال حرارت (فرکانس رادیویی) یا سرما (کرایوآبلاسیون) به ناحیه مورد نظر برای تخریب بافت و ایجاد زخم استفاده می کند.

5. این روش معمولاً سه تا شش ساعت به طول می انجامد. اما مراحل پیچیده ممکن است بیشتر طول بکشد.

6. در طی این فرآیند ، هنگام تزریق رنگ به سوند یا هنگام تزریق انرژی از طریق نوک کاتتر ، ممکن است کمی احساس ناراحتی کنید. بنابراین ، در صورت داشتن هرگونه درد شدید یا تنگی نفس ، به پزشک خود اطلاع دهید.

پس از حمله قلبی

پس از برداشتن کاتتر برای فیبریلاسیون دهلیزی

• شما بعد از جراحی در بیمارستان بستری خواهید شد ضربان قلب و فشار خون شما دائما تحت نظر عوارض جانبی هستید.

بسته به شرایط ، ممکن است بتوانید همان روز به خانه بروید.

ممکن است بعد از عمل کمی درد احساس کنید ، اما این درد نباید بیش از یک هفته طول بکشد. معمولاً ظرف چند روز پس از انجام عمل جراحی کاتتر می توانید به فعالیتهای عادی خود بازگردید.

عواقب

فیبریلاسیون دهلیزی می تواند علائم و نشانه های مشکل ریتم قلب شما را کاهش داده و کیفیت زندگی شما را بهبود بخشد. اما مشخص نشده است که خطر سکته مغزی را کاهش می دهد ، بنابراین ممکن است پزشک به شما توصیه کند که به مصرف داروهای رقیق کننده خون ادامه دهید.

ریتم نامنظم قلب ممکن است عود کند. عود در افراد مسن و افرادی که دارای سایر بیماریهای قلبی هستند ، مانند فشار خون بالا یا سابقه فیبریلاسیون دهلیزی که درمان آن مشکل است ، شایع تر است.

تقریباً سه ماه پس از جراحی به پزشک خود مراجعه خواهید کرد. اگر فیبریلاسیون دهلیزی شما بازگردد ، اکنون می توانید آن را با دارو کنترل کنید. برخی افراد به روش فرسایش دیگری نیاز دارند.

حتی پس از فرسایش موفقیت آمیز ، پزشک ممکن است پیشنهاد کند که از یک مانیتور ضربان قلب مداوم مانند ضبط کننده حلقه کاشتنی استفاده کنید. اگر هنوز مشکلات ریتم قلب دارید ، پزشک ممکن است یک ضربان ساز دائمی را توصیه کند.

فرسایش قلبی و میزان موفقیت آن

میزان موفقیت تخلیه قلب

بینایی بعد از جراحی نسبتاً خوب است ، اما بستگی به نوع و شدت مشکل دارد. بنابراین دستیابی به نتیجه مثبت حداقل 3 ماه طول می کشد.
در مورد این درمان فیبریلاسیون دهلیزی ، یک مطالعه بزرگ جهانی نشان داد که برداشتن سوند برای افراد مبتلا به این بیماری 80 درصد م effectiveثر است و 70 درصد از مردم نیازی به داروهای ضد آریتمی ندارند.

در مطالعه دیگری ، میزان کلی فرسایش برای مشکلات مختلف آریتمی فوق بطنی مورد ارزیابی قرار گرفت و مشخص شد که 74.1 درصد از افرادی که تحت این روش قرار گرفتند با درمان ابلیشن موفقیت آمیز بودند ، 15.7 درصد تا حدودی موفق بودند و 9.6 درصد می دانستند که ناموفق هستند. به

علاوه بر این ، میزان موفقیت بستگی به نوع مشکلی دارد که باید ریشه کن شود. به عنوان مثال ، افرادی که مشکلات مداوم دارند نسبت به افرادی که مشکلات متناوب دارند موفق تر نیستند.

منبع:
www.mayoclinic.org

برای رتبه بندی این پست کلیک کنید!

[کل: 1 میانگین: 5]
منتشر شده در دسته‌بندی نشده

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *