درخواست سلمان از جو بایدن درباره ایران اعلام شدبه گزارش همشهری آنلاین، نیوزویک به نقل از مقامات سابق سعودی و آمریکایی و کارشناسان عربستانی زبان ممکن است ضمانت های امنیتی را در رابطه با ایران و متحدش انصارالله مطالبه کند.

بر اساس گزارش ها، عربستان سعودی همچنین به دنبال توافقی با ایالات متحده خواهد بود که در آن واشنگتن از انتقاد از سوابق حقوق بشری ریاض، به ویژه ترور جمال خاشقچی دست بردارد.

دیدار با بن مسلم از این جهت مهم بود که جو بایدن پس از ترور جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار سعودی منتقد عربستان سعودی، نسبت به انسانیت ریاض انتقاد کرد و سعی کرد وانمود کند که ایالات متحده است و پلیس جهانی حقوق بشر است. آنها از نادیده گرفتن نقض حقوق بشر در سایر کشورها و حتی متحدان خود به منظور ارتقای منافع تجاری و اقتصادی خودداری می کنند.

صحبت از آشتی بایدن با سعودی ها در زمانی مطرح می شود که قیمت نفت آمریکا همچنان در حال افزایش است. بایدن به کمک عربستان سعودی به عنوان بزرگترین صادرکننده نفت متکی بود.

برت مک گورک، هماهنگ کننده شورای امنیت ملی ایالات متحده در خاورمیانه، و آموس هوخشتاین، مشاور ارشد وزارت امور خارجه ایالات متحده در امور امنیت انرژی، دو نفر در پشت صحنه هستند که تلاش می کنند روابط عربستان و ایالات متحده را ترمیم کنند.

به گفته منابع دریافتی سیهانیان، این دو مقام از دسامبر تاکنون چهار بار به عربستان سعودی سفر کرده اند. آخرین دیدار او در ماه فوریه بود که مستقیماً با محمد بن سلمان ملاقات کرد.

بایدن از دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا به دلیل روابطش با دیکتاتورهایی مانند محمد بن سلمان انتقاد کرده است.

مقامات آمریکایی گفتند بایدن به دلیل نقش او در ترور خاشقچی نمی خواست با او دیدار کند. تنها سه ماه پس از روی کار آمدن بایدن، گزارش های اطلاعاتی آمریکا فاش کرد که محمد بن سلمان مسئول ترور خاشقچی بوده است.