دانشمندان پاهای گمشده قورباغه ها را دوباره رشد می دهند. آیا اندام انسان بعدی خواهد بود؟


فوریه ۲، ۲۰۲۲ – آیا می توان اندام های گم شده انسان را دوباره رشد داد؟ این امکانی است که دانشمندان اکنون پس از بازسازی پاهای قورباغه برای اولین بار در نظر دارند.

دانشمندان می گویند که با استفاده از ترکیبی از پنج دارو توانسته اند به قورباغه ها در بازسازی اندام ها کمک کنند. اگرچه سایر حیوانات – از جمله سمندر، ستاره دریایی، گورخرماهی، مارمولک و خرچنگ – می توانند این کار را به تنهایی انجام دهند، قورباغه ها نمی توانند.

موفقیت‌های تیمی از محققان دانشگاه‌های تافتس و هاروارد در بوستون این امید را افزایش می‌دهد که روزی می‌توان اندام‌ها یا اندام‌های انسان را دوباره رشد داد. محققان گزارش می دهند که پتانسیل فوق العاده ای است پیشرفت علم

به گفته نویسندگان مقاله، انتظار می‌رود طی ۳۰ سال آینده، بیش از ۳.۶ میلیون نفر در سال تنها در ایالات متحده دست و پای خود را به دلیل دیابت، نبردهای نظامی، تروما و بیماری شریان‌های محیطی از دست بدهند. پروتزها فقط کمک محدودی برای تحرک ارائه می دهند.

در حالی که پیشرفت‌های علمی زیادی در این منطقه صورت گرفته است، دانشمندان نتوانسته‌اند از دست دادن بافت را بازیابی کنند یا آن را معکوس کنند.

محققان پنج دارو را برای کمک به قورباغه های بالغ برای رشد مجدد پاهای عقب خود ترکیب کردند. این داروها در یک گنبد پوشیدنی به نام BioDome در ژل قرار داده شدند. گنبد روی کنده قورباغه به مدت ۲۴ ساعت پس از قطع عضو بسته شد. رشد اندام جدید در ۱۸ ماه آینده رخ داد.

دانشمندان در انتشار خبری گزارش دادند که پس از کار قبلی خود با استفاده از یک داروی واحد، پروژسترون، با BioDome از روش پنج دارویی استفاده کردند. در روش تک دارویی، اندام به صورت سنبله رشد کرد و در مطالعه حاضر عملکرد اندام را نداشت.

هر یک از این پنج دارو نقش متفاوتی از جمله کاهش التهاب، توقف تولید کلاژن برای جلوگیری از ایجاد زخم و تشویق رشد رشته‌های عصبی، عروق خونی و ماهیچه‌ها داشتند.

اندام های جدید ساختار استخوانی با ویژگی هایی شبیه به ساختار استخوانی اندام طبیعی داشتند، یک مکمل غنی تر از بافت های داخلی (از جمله نورون ها) و چندین انگشت از انتهای اندام رشد کرده بودند، اگرچه بدون حمایت از استخوان زیرین. ” گزارش دادند.

نیروشا موروگان، دکترا، یک پژوهشگر وابسته در مرکز کشف آلن در تافتس و اولین نویسنده مقاله، می گوید که کامل بودن اندام رشد مجدد هیجان انگیز بود.

او می‌گوید: «این واقعیت که برای به حرکت درآوردن یک فرآیند چند ماهه بازسازی، تنها به قرار گرفتن در معرض داروها نیاز دارد، نشان می‌دهد که قورباغه‌ها و شاید دیگر حیوانات ممکن است قابلیت‌های بازسازی خفته‌ای داشته باشند که می‌توان آنها را فعال کرد.»

دانشمندان می گویند فعال کردن مسیرها می تواند به اندام اجازه دهد تا روند رشد و سازماندهی بافت را مشابه آنچه در یک جنین اتفاق می افتد انجام دهد، نه اینکه نیاز به درمان مداوم در طول ماه ها برای رشد اندام داشته باشد.

پس از رشد مجدد در بسیاری از قورباغه ها، اندام های جدید توانستند به لمس پاسخ دهند و برای استفاده در شنا و حرکت آماده شدند.

بنابراین گام بعدی برای تحقیق چیست؟

نویسنده دکتر مایکل لوین، استاد زیست شناسی در دانشکده هنر و علوم تافتس و مدیر مرکز اکتشاف تافتس آلن، گفت: ما آزمایش خواهیم کرد که چگونه این درمان می تواند برای پستانداران اعمال شود.


رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/