دانشمندان می گویند کاشت نخاع به افراد پاراپلژیک اجازه می دهد دوباره راه بروند


فوریه ۷، ۲۰۲۲

سه مرد فلج شده با صدمات شدید نخاعی توانستند چند روز پس از دریافت ایمپلنت نخاعی که عضلات تنه و ساق پا را تحریک می‌کند، دوباره راه بروند – چیزی که دانشمندان فکر می‌کنند می‌تواند کاربرد گسترده‌ای به عنوان یک محصول تجاری داشته باشد.

به گزارش سی ان ان، دانشمندان دستگاه های ۱۶ الکترودی را در فضای اپیدورال روی ستون فقرات مردان، بین مهره ها و غشای نخاع کاشتند. سی ان ان گفت که الکترودها جریان الکتریکی را از ضربان سازهای کاشته شده در زیر پوست شکم دریافت می کنند که به صورت بی سیم با رایانه لوحی کنترل می شود.

میشل روکاتی ایتالیایی که در سال ۲۰۱۷ در یک تصادف موتورسیکلت توانایی راه رفتن خود را از دست داد، گفت اکنون که ایمپلنت را انجام داده است، می تواند با واکر در شهر حرکت کند و برای دوش گرفتن بایستد.

روکاتی گفت: من آزادم. “من می توانم هر کجا که بخواهم راه بروم.”

این مطالعه توسط Jocelyne Bloch از بیمارستان دانشگاه لوزان و Grégoire Courtine از موسسه فناوری فدرال سوئیس هدایت شد. نتایج روز دوشنبه در مجله Nature Medicine منتشر شد.

تحریک الکتریکی ستون فقرات سال ها مورد مطالعه قرار گرفته است اما چنین نتایج فوری را نشان نداده است.

به عنوان مثال، در سال ۲۰۱۸، کلینیک مایو در ایالات متحده اعلام کرد که مردی که در تصادف ماشین برفی فلج شده بود، توانست دوباره با ایمپلنت ستون فقرات راه برود، اما تنها پس از ۲۲ هفته فیزیوتراپی.

سی ان ان گفت مردان در مطالعه اخیر تمام حرکات ارادی خود را در زیر محل جراحات خود از دست داده بودند، اما توانستند یک روز پس از عمل جراحی روی تردمیل گام بردارند.

“این یک لحظه بسیار احساسی است، زیرا [patients] بلوخ گفت که می‌دانند می‌توانند قدم بگذارند.

CNN گفت قبل از اینکه مردان مورد مطالعه سوئیسی بتوانند اقداماتی مانند بالا رفتن از متر یا پیاده روی ۵۰۰ متری را به طور مستقل انجام دهند، فیزیوتراپی و سه تا چهار ماه آموزش لازم بود.

کورتین گفت: “برای اولین بار، ما نه تنها تاثیر فوری داریم – اگرچه آموزش هنوز مهم است – بلکه افرادی که هیچ حسی ندارند، هیچ حرکتی ندارند، می‌توانند به طور کامل ایستاده و مستقل از آزمایشگاه راه بروند.”

USA Today گزارش داد که تیم سوئیسی امیدوار است طی چند سال آزمایش بالینی ۵۰ تا ۱۰۰ بیمار را آغاز کند و در نهایت یک آزمایش با ۱۰۰۰ نفر را برای کسب تاییدیه از سازمان غذا و داروی ایالات متحده آغاز کند. در صورت تایید، این فناوری می تواند امید جدیدی را برای هزاران فرد فلج ایجاد کند.

کورتین به USA Today گفت که هدف بعدی تیم تحقیقاتی کنترل الکترودها با تلفن همراه است.

سی ان ان گفت که محققان گفتند که FDA طراحی «دستگاه های موفقیت آمیز» را برای این فناوری تایید کرده است که به افراد امکان می دهد از طریق برنامه پوشش فناوری نوآورانه مدیکر پوشش دریافت کنند.


رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/