داستان یک خانواده سگ دوست / ۱۱ میلیون متاهل – خبر خوب


خبرگزاری فارس – گروه آسیب های اجتماعی: زنگ خطر پیری جمعیت کشور سالهاست که به صدا درآمده و نرخ رشد جمعیت رو به کاهش است. عقل و عقل با هم کار می کنند تا زوج ها را از بچه دار شدن بازدارد. اکنون با «سیدحسن موسوی چلک» رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران، به بررسی برخی از دلایل «فشار برای بچه دار نشدن زوجین» پرداخته ایم که برخی از آنها اقتصادی، فرهنگی و روانی و برخی دیگر است. آنها همچنین از ماندن در زمان صحبت می کنند، همان داستان ترس از نبودن. تضمین یا قطع کمک برای فرزند چهارم خانواده.مشروح این بحث به شرح زیر است:

فارس: اخیراً در برخی مناطق شنیده می شود که عدم رشد جمعیت، مقاومت برخی زوج ها برای بچه دار نشدن است، آیا چنین عنصری وجود دارد؟ توضیح دهد که چرا.

می بینید که ما با مشکلی به نام جمعیت مواجه هستیم، جمعیت یک معضل بزرگ اجتماعی است، رشد یا کاهش آنها در هر جامعه ای نیازمند توجه به عوامل متعددی از جمله مواردی است که می توان به آن پرداخت. یکی از این عناصر شیوه زندگی ما است، شیوه زندگی ما تغییر کرده و تحت تأثیر عوامل دیگری مانند اقتصاد، نوع معماری، تعامل اجتماعی و انگیزه قرار می گیرد و همه اینها بر جمعیت تأثیر می گذارد.

بر اساس آمار ازدواج و طلاق در سال های اخیر شاهد بوده ایم که تعداد ازدواج ها در سال های اخیر نسبت به طلاق افزایش نداشته و ازدواج ها کاهش یافته است. وقتی در جامعه خود با چنین وضعیتی مواجه می شویم کمی سخت است که منتظر رشد جمعیت باشیم.

علاوه بر این، ما با تغییر استراتژی جمعیت مواجه شدیم و این تغییر از زمانی شروع شد که قوانین اصلاح شد. به یاد داشته باشید که وقتی بیش از سه کودک بیمه نشده باشند، می آیند و بیمه نامه را تغییر می دهند، چه در بعد بیمه، چه کمک و چه تغییر کرده اند و همچنین سیاست کلی در مورد خانواده و جمعیت تغییر کرده است.

وام ازدواج تنها راه حل نیست

اکنون که جمعیت در سال ازدواج ما آمادگی کمتری برای ازدواج دارند، با وضعیت کاهش نرخ باروری و افزایش تعداد سالمندان مواجه هستیم. ما سیاست جدیدی را در نظر گرفتیم که می توان آن را دو سیاست آتی در این زمینه نامید و علیرغم اصرار همیشگی مسئولین در این زمینه، نتایج هیچ گاه منجر به افزایش جمعیت نشده است، این دو سیاست.

ما فکر می کنیم با وام می توان مشکل ازدواج را حل کرد اما تجربه نشان می دهد که اینطور نیست، نمی خواهیم بگوییم وام گرفته شود و حمایت شود تا اینکه به جوانان داده شود. از قدیم الایام تا به امروز، علاقه مردم به ادبیات شفاهی از سوی مسئولان و رسانه ها بسیار برجسته بوده است، اما تغییری در این زمینه احساس نشده است، بنابراین بخشی از آن بازگشت به اقتصاد و بخشی از آینده است. با این حال. کسانی هم هستند که شغل دارند، درآمد دارند، اما در ازدواج پیشرفت نمی کنند، البته عواملی مانند نگرانی از آینده، بی بصیرت و حتی نداشتن مسئولیت در کاهش تمایل به ازدواج موثر است.

آمارهای اخیر نشان می دهد که حدود ۱۱ میلیون نفر در کشور می توانند ازدواج کنند و اگر فرزندی در سن ازدواج بیاوریم به تعداد ۱۱ میلیون نفر افزایش می یابد ساکنان کشورمان که هرگز وجود نداشته و بسیار سخت است. برای انجام این کار. به آن جمعیت بیایند.

نگاه این زوج معطوف به تغییرات اجتماعی است

فارس: آیا سیاست کلی جمعیت می توانست آن نقش را ایفا کند و جوانان را به ازدواج دعوت کند که باید نقش اصلی را ایفا می کرد؟

یادم هست یک زمانی برای تحقیق در شهر رفتیم، از مردم پرسیدیم چند فرزند دارید، گفتند نمی‌دانیم، فقط دیدیم سر سفره شام ​​چند نفر جمع شده‌اند و از طریق « اینطوری آمار داریم بچه های ما.

اما امروزه خواسته های زندگی بسیار متفاوت است و هر کودکی باید سالانه هزینه های زیادی را خرج کند، نمی توان گفت که بچه دار شدن ارزشی ندارد، همه این را می دانند. باید بدانیم که شرایط اجتماعی، خواسته یا ناخواسته زوجین برای بچه دار شدن یا بچه دار شدن بیشتر، بر انگیزه آنها تأثیر می گذارد.

از نظر رشد جمعیت، این باید به دلیل اجرای سیاست های جمعیتی به طور کلی باشد، زیرا همه چیز برای آن مقدر شده بود، اما متوجه شدیم که کامل نیست! بیش از دو دهه است که مشکل کاهش جمعیت و کاهش نرخ باروری در ایران نمایان شده است و هیچکس منکر این مشکل نیست.

طبق آخرین آمار حدود ۱۰ درصد جمعیت را سالمندان تشکیل می دهند و تخمین زده می شود که در ۳۰ سال آینده به ازای هر ۳ نفر یک نفر بالای ۶۰ سال داشته باشیم که برای او می توان آن بخشی از آن را یک نفر در نظر گرفت. موفقیت در حوزه سلامت و امید به مراقبت و تغذیه، اما بخشی از آن کاهش نرخ باروری است. به زودی به سمت کاهش جمعیت پیش می رویم. این می تواند تأثیرات زیادی در جامعه داشته باشد. فکر می کنم اتفاقی که برای ما افتاد چندان عجیب نیست و فقط ظاهر نشد، این موضوع بیست سال است که مطرح شده است و فکر می کنم واقعاً جامعه را نگران کرده است.

جمعیت کشور طبق نظم رشد نمی کند اما شما جوان هستید و آن را می دانید. با این وام ها جمعیت رشد نمی کند، البته ممکن است در یک زمان خوب گرفته شود، اما تجربه نشان می دهد که از طریق این نوع زیرساخت ها، ۲ نفر به جامعه بدهکار هستند.

مشکل جمعیت این است که نمی توان گفت که پرداخت مسکن می تواند تاثیر مثبت داشته باشد، اما روند تغییر سبک زندگی و ساختار خانواده و این روند غیرعادی نقش مهمی در افزایش یا کاهش دارد.

ابزاری که همه نمی فهمند!

فارس: آیا از نظر جمعیتی به طور کلی و رشد آن موفق بوده ایم؟

متاسفانه ما مشکل اجتماعی را در دستورالعمل های صادره نمی بینیم، دستورالعمل های صادر شده باعث ایجاد بی اعتمادی می شود، زمانی که نادیده گرفتن این دستورالعمل ها باعث ایجاد بی اعتمادی به قوانین و دستورالعمل ها می شود. به طور کلی، وقتی یک دغدغه به درستی مطرح می شود، پیام آن این است که باید مورد مطالعه و بررسی قرار گیرد. هر وقت بحث ازدواج جوان پیش می آمد بلافاصله گفتیم وام را پرداخت می کنیم، خانه را تهیه می کنیم و حتی می گوییم خانه او را کار می کنیم.

طبق آخرین آمارها حدود ۲۴ میلیون خانوار در کشور وجود دارد که اکثر آنها خواهان بچه دار شدن هستند و البته اغلب ثابت می کنند که مردانگی و زنانگی منجر به تولد فرزند می شود. حتی اگر برخی از این زوج ها جزء شرط ازدواج بچه دار نشدن فوری است، اینها نشان می دهد که نمی خواهم بگویم مقاومت بلکه سبک زندگی غیرقابل کنترلی با دادن این مواد است. شاید اگر می‌توانستیم چشم‌انداز روشنی برای مردم داشته باشیم که بدون ترس از آینده زندگی کنند، روند رشد ازدواج‌ها را شاهد باشیم و حتی در نتیجه ۳ تا ۴ سال بعد از ازدواج، شاهد تولد باشیم. از زندگی کودکی زوجین

اگر ۱۱ میلیون جوان مجرد و حتی ۵ میلیون نفر ما بخواهند ازدواج کنند، چند سال دیگر بخشی از نگرانی های ما برطرف می شود. البته باید زیرساخت های کشور تقویت و آماده پذیرش ۱۵۰ میلیون نفر و تقویت زیرساخت ها و آب و آب باشد.

توانایی زوج های نابارور در افزایش جمعیت

فارس: خطر ناباروری برای زوج های نابارور در افزایش جمعیت کشور چقدر است، آیا این گروه ها مورد حمایت جامعه هستند؟

یکی از جنبه های بهداشتی که می گویم ناباروری است، با توجه به نیاز همه افراد جامعه باید درمان و حمایت شود، مشکل بزرگی است. باید از زوج های بدون فرزند حمایت شود، زیرا نیاز به درمان دارند و نباید جلوی مراقبت های پزشکی این خانواده های بدون فرزند گرفته شود و باید به همه آنها رسیدگی شود و حتی بیمه شود. این مسئولیت بر عهده دولت است و می تواند نگرانی های عمومی را در این زمینه ها کاهش دهد و از بین ببرد.

توانایی کمک به مردم و اطمینان از داشتن فرزند را نباید دست کم گرفت زیرا این توانایی می تواند هشدار دهنده باشد، پوشش سلامت و بیمه باید افزایش یابد، اگرچه اقدامات رفاهی کودکان را می توان افزایش داد. طی دو هفته، یک سال و دو سال انجام شود، باید مصرف شود.

با نوازش کردن فاصله بگیر

فارس: کسانی هستند که برای بچه دار نشدن حیوانات خانگی تربیت می کنند، به نظر شما آیا حیوانات خانگی می توانند این نیاز یک زوج را برطرف کنند؟

رابطه انسان و حیوان رابطه ای دیرینه است، اما می توانم بگویم که گاهی برخی از زنان برای فرار از تنهایی به سراغ حیوانات می روند و در کنار آنها هستند و به دنبال جایگزینی حیوانات خانگی خود با کودکان هستند، حتی اگر پول زیادی باعث نجات حیوانات شود. ، اما برای فرار تنها به پای این سگ ها و حیوانات دیگر پناه می برند و با آنها عشق می ورزند، این به تغییر سبک زندگی برمی گردد. کسی باید از این دسته بپرسد: آیا سگ ها از جمله سگ هایی هستند که می توانند طراوت و شادابی کودکان را در زندگی ایجاد کنند؟ مطمئن نیستم.

وقتی ناخودآگاه یا ناخودآگاه شیوه زندگی تغییر می کند و آداب و رسومی از جاهای دیگر وارد کشور می شود، چشم باز می شود و هوادار می شود، باید منتظر اندازه اش باشیم. از جمله این دشواری ها می توان ارتباط برخی زوج ها با سگ ها را نام برد; بنابراین در حال حاضر ما شرایط خاصی را در جامعه تجربه می کنیم. معتقدم باید به ارتقای روابط انسانی در جامعه توجه ویژه ای شود.

انتهای پیام/