دارو می تواند جایگزین غیر آنتی بیوتیکی برای درمان UTI باشد


جمعه، ۱۱ مارس ۲۰۲۲ (HealthDay News) – زنان مبتلا به عفونت‌های مکرر دستگاه ادراری اغلب روزانه آنتی‌بیوتیک مصرف می‌کنند تا آنها را دفع کنند. اما یک کارآزمایی بالینی جدید نشان می دهد که یک جایگزین آنتی بیوتیک قدیمی ممکن است به همین خوبی کار کند.

محققان دریافتند که این دارویی که متنامین نام دارد، با آنتی بیوتیک های استاندارد و با دوز پایین در پیشگیری از عفونت های مکرر دستگاه ادراری زنان (UTIs) قابل مقایسه است. هر دو درمان عفونت را به طور متوسط ​​به حدود یک در سال کاهش داد.

متنامین یک داروی قدیمی است که با اسیدی شدن ادرار و توقف رشد باکتری ها عمل می کند. مطالعات نشان داده اند که می تواند از عفونت های مکرر عفونت ادراری جلوگیری کند، اما به طور گسترده مورد استفاده قرار نمی گیرد.

دکتر گفت: این یک داروی “قدیمی” است که امروزه بسیاری از پزشکان از آن اطلاعی ندارند. کارین ایلبر، متخصص اورولوژی در مرکز پزشکی Cedars-Sinai در لس آنجلس.

ایلبر که در مطالعه جدید شرکت نداشت، گفت که آنتی بیوتیک های روزانه را به عنوان آخرین راه حل برای جلوگیری از عفونت های ادراری مکرر نگه می دارد و به جای آن از متنامین استفاده می کند.

یکی از نگرانی‌های مصرف روزانه آنتی‌بیوتیک، تغذیه مقاومت آنتی‌بیوتیکی است، جایی که باکتری‌ها یاد می‌گیرند داروهای مورد استفاده برای از بین بردن آنها را خنثی کنند. به علاوه، ایلبر گفت، تعادل باکتریایی طبیعی بدن را مختل می کند.

دکتر. کریس هاردینگ، مشاور جراح اورولوژی در بیمارستان فریمن در بریتانیا، کارآزمایی را رهبری کرد.

او گفت که “شواهد حمایتی برای استفاده از متنامین اضافه می کند و به ویژه برای آن دسته از زنان مبتلا به UTI مکرر که می خواهند از درمان طولانی مدت آنتی بیوتیک اجتناب کنند، استقبال می شود.”

عفونت ادراری بسیار شایع است و می تواند هر کسی را درگیر کند، اما به ویژه در بین زنان شایع است. مطالعات نشان می دهد که تا ۸۰ درصد از زنان در برخی مواقع به عفونت ادراری مبتلا می شوند و حدود یک چهارم این زنان به طور مکرر عود می کنند.

برخی از علائم عبارتند از سوزش در هنگام ادرار و احساس میل شدید و مداوم برای ادرار کردن.

مطالعه جدید – به صورت آنلاین در ۹ مارس در مجله منتشر شدBMJ– ۲۴۰ زن مبتلا به عفونت ادراری مکرر را شامل شد. در ابتدا، آنها به طور متوسط ​​حدود ۶ عفونت ادراری در سال بودند.

نیمی از زنان به طور تصادفی تحت درمان روزانه با دوز کم آنتی بیوتیک قرار گرفتند، در حالی که نیمی دیگر دو بار در روز متنامین مصرف کردند.

در طی یک سال درمان، هر دو گروه شاهد کاهش قابل توجهی در قسمت های UTI بودند. زنان در گروه آنتی بیوتیک به طور متوسط ​​کمتر از یک دوره برای هر نفر در سال بودند، در حالی که آنهایی که متنامین مصرف می کردند کمی بیش از یک دوره در هر نفر داشتند.

هاردینگ گفت که این یک تفاوت کوچک است و بر اساس گروه های تمرکز بیمار، “از نظر بالینی معنی دار” در نظر گرفته نمی شود.

در مورد عوارض جانبی، تعداد کمی از زنان در هر گروه مشکلاتی مانند حالت تهوع، درد شکم و اسهال را گزارش کردند. شش زن مبتلا به عفونت ادراری با تب شدند و چهار زن باید در بیمارستان بستری شوند – که همه آنها در گروه متنامین بودند.

اینکه آیا درمان بیشتر عفونت‌های ادراری با متنامین به مبارزه با مشکل مقاومت آنتی‌بیوتیکی کمک می‌کند یا خیر، یک سوال باز است. در طول یک سال درمان در این کارآزمایی، زنانی که آنتی بیوتیک مصرف می کردند، احتمال بیشتری داشت که باکتری های مقاوم به حداقل یک آنتی بیوتیک را در خود جای دهند. اما وقتی شش ماه بعد از باکتری‌های آن‌ها نمونه‌برداری شد، وضعیت تغییر کرد: آن‌هایی که متنامین مصرف کرده بودند، حشرات مقاوم‌تری به آنتی‌بیوتیک داشتند.

هاردینگ گفت که این یافته “باید با احتیاط تفسیر شود” زیرا هدف اصلی این کارآزمایی سنجش مقاومت آنتی بیوتیکی نبود.

وی گفت: قطعاً تحقیقات بیشتر در این زمینه نشان داده شده است.

به گفته کارشناسان، در حال حاضر، زنان باید بدانند که گزینه‌هایی برای جلوگیری از عفونت‌های ادراری مکرر وجود دارد.

ایلبر می‌گوید: «آنتی‌بیوتیک‌های با دوز کم قطعاً نباید خط اول باشند.

علاوه بر متنامین، جایگزین دیگر مصرف آنتی بیوتیک فقط بعد از رابطه جنسی است. (فعالیت جنسی می تواند باکتری های عامل عفونت ادراری را تشویق کند تا به مجرای ادرار، لوله ای که ادرار را از بدن آزاد می کند، حرکت کنند.)

ایلبر گفت برای زنان یائسه، استروژن واژینال ممکن است به پیشگیری از عفونت ادراری مکرر کمک کند. پس از یائسگی، بافت واژن به گونه‌ای تغییر می‌کند که ممکن است باعث رشد باکتری‌های «بد» شود.

متخصصان همچنین به طور کلی برخی از اقدامات خودمراقبتی را توصیه می‌کنند که می‌تواند کمک کند، مانند نوشیدن آب فراوان، ادرار کردن قبل و بعد از رابطه جنسی، و پاک کردن جلو به عقب بعد از استفاده از حمام.

بسیاری از زنان در آزمایش فعلی یائسگی را پشت سر می گذاشتند یا از آن گذشته بودند. اما، هاردینگ گفت، تیم او به تأثیرات درمان بر اساس سن نگاه نکردند. این مطالعه شامل مردان نیز نشد. بنابراین مشخص نیست که آیا این یافته‌ها در مورد افراد مسن‌تر، گروه دیگری که در معرض خطر ابتلا به عفونت ادراری مکرر قرار دارند، صدق می‌کند یا خیر.

این مطالعه توسط مؤسسه ملی تحقیقات بهداشت بریتانیا تأمین مالی شده است.

اطلاعات بیشتر

دفتر سلامت زنان ایالات متحده اطلاعات بیشتری در مورد عفونت های دستگاه ادراری دارد.

منابع: کریس هاردینگ، دکتر، مشاور جراح اورولوژی، بیمارستان فریمن، نیوکاسل آپون تاین، بریتانیا. Karyn Eilber، MD، اورولوژیست، مرکز پزشکی Cedars-Sinai، لس آنجلس. BMJ، ۹ مارس ۲۰۲۲، آنلاین


رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/