داروی جدید ممکن است به مهار اختلال التهابی مرتبط با کووید در کودکان کمک کند


تصویر خبر: داروی جدید ممکن است به مهار اختلال التهابی مرتبط با کووید در کودکان کمک کند

پنجشنبه، فوریه ۲۴، ۲۰۲۲ (HealthDay News)

به گفته محققان، دارویی که برای یک بیماری خودایمنی تولید شده است، نویدبخش درمان یک بیماری التهابی بالقوه تهدید کننده زندگی در کودکان مبتلا به کووید-۱۹ است.

این وضعیت نادر سندرم التهابی چند سیستمی در کودکان (MIS-C) نامیده می شود. معمولاً هفته‌ها تا ماه‌ها پس از ابتلای کودک به کووید-۱۹ خفیف یا حتی بدون علامت ایجاد می‌شود.

دیوید والت، یکی از نویسندگان این مطالعه گفت: “با همکاری مشترک، ما توانستیم نشان دهیم که ذرات ویروسی که مدت طولانی پس از عفونت کووید-۱۹ در روده باقی می مانند می توانند باعث تحریک MIS-C شوند.” او یک محقق اصلی در بخش آسیب شناسی در بیمارستان زنان و بریگهام در بوستون است.

والت در یک خبر منتشر شده در بیمارستان گفت: «با تکیه بر این کشف مهم، می‌خواستیم ببینیم که آیا درمان با دارویی که برای یک بیماری دیگر – بیماری سلیاک – توسعه یافته است، می‌تواند به رفع علائم در کودکان مبتلا به MIS-C کمک کند.

MIS-C باعث تب و التهاب شدید می شود که می تواند اندام های متعددی از جمله قلب، مغز و دستگاه گوارش را تحت تاثیر قرار دهد.

بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده، از مه ۲۰۲۰، از بیش از ۶۴۰۰ کودک مبتلا به MIS-C، ۵۵ کودک جان خود را از دست داده‌اند.

محققان در فوریه ۲۰۲۱ برای استفاده دلسوزانه اضطراری از داروی لارازوتید استات برای درمان MIS-C به سازمان غذا و داروی ایالات متحده مراجعه کردند.

پزشکان این دارو را به چهار کودک بسیار بیمار ۳ تا ۱۷ ساله که برای MIS-C در بیمارستان عمومی ماساچوست تحت درمان بودند، دادند. لارازوتاید آزادسازی مولکولی به نام زونولین را کاهش می دهد، که این خطر را افزایش می دهد که پروتئین میخچه بسیار التهابی مرتبط با COVID-19 بتواند از روده فرار کند و وارد جریان خون شود.

چهار کودکی که روزانه چهار دوز خوراکی لارازوتید استات دریافت کردند، استروئیدها و گلوبولین ایمنی داخل وریدی (IVIG) نیز دریافت کردند. آنها با ۲۲ کودک مبتلا به MIS-C که فقط استروئید و IVIG دریافت کردند، مقایسه شدند.

در مقایسه با کودکانی که لارازوتید دریافت نکردند، کودکانی که این دارو را دریافت کردند از علائم گوارشی مانند درد معده، استفراغ و اسهال بسیار سریع‌تر بهبود یافتند و همچنین مدت اقامتشان در بیمارستان کمی کوتاه‌تر بود.

طبق این مطالعه، پروتئین اسپایک مرتبط با ویروس کرونا از خون کودکان تحت درمان با لارازوتاید در یک روز پاک شد، در مقایسه با ۱۰ روز برای کودکانی که این دارو را دریافت نکردند.

نویسندگان مطالعه نتیجه گرفتند: «این یافته‌ها نشان می‌دهد که لارازوتید ممکن است یک درمان کمکی ایمن و مفید برای درمان MIS-C ارائه کند.»

نتایج اخیراً به صورت آنلاین در مجله منتشر شد کاوش های مراقبت های ویژه.

لارازوتاید در حال حاضر در فاز ۳ آزمایش بالینی برای تایید بیماری سلیاک، یک بیماری خود ایمنی که منجر به آسیب در روده کوچک می شود، است.

اطلاعات بیشتر

برای اطلاعات بیشتر در مورد MIS-C، به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده مراجعه کنید.

منبع: بیمارستان عمومی ماساچوست و بریگام و بیمارستان زنان، انتشار خبری، فوریه. ۲۳، ۲۰۲۲

اخبار پزشکی
حق چاپ © ۲۰۲۱ HealthDay. تمامی حقوق محفوظ است.
تصاویر


تصویر قلب
برای مشاهده تصاویر آناتومی و فیزیولوژی انسان، مجموعه تصاویر پزشکی ما را مرور کنید
تصاویر را ببینید


رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/