داروهای خانگی برای سرفه یا سرماخوردگی کودک را امتحان کنید


عکس خبر: درمان های خانگی برای سرفه یا سرماخوردگی کودک را امتحان کنید

سه شنبه، ۵ ژانویه ۲۰۱۶ (HealthDay News) – به گفته یک گروه برجسته از متخصصان اطفال در ایالات متحده، به جای روی آوردن به داروهای بدون نسخه سرفه و سرماخوردگی، والدین باید کودکان خود را با داروهای خانگی درمان کنند.

آکادمی اطفال آمریکا در مورد عوارض جانبی جدی مانند همه داروها، حتی درمان های سرماخوردگی و بدون نسخه هشدار می دهد.

به دلیل خطرات، سازمان غذا و داروی ایالات متحده در سال ۲۰۰۸ توصیه کرد که کودکان زیر ۴ سال با داروهای سرفه و سرماخوردگی بدون نسخه درمان نشوند.

آکادمی در بیانیه ای مطبوعاتی اعلام کرد که کودکان ۴ تا ۶ ساله باید این درمان ها را فقط زیر نظر پزشک خود انجام دهند. اما کودکان بالای ۶ سال می توانند داروهای بدون نسخه را با خیال راحت مصرف کنند، اگر دستورالعمل های دوز روی بسته بندی به درستی رعایت شود.

آکادمی توصیه کرده است که راه‌های ایمن‌تر، راحت‌تر و کم‌هزینه‌تر برای تسکین کودکان بیمار از علائمی مانند گرفتگی بینی و سرفه وجود دارد. برخی از پیشنهادات او عبارتند از:

  • آبریزش بینی: یه دستمال بگیر آبریزش بینی را می توان با ساکشن یا دمیدن آن متوقف کرد. اگرچه آنتی هیستامین ها در درمان رینیت آلرژیک مفید هستند، اما به تسکین علائم سرماخوردگی کمکی نمی کنند. خبر خوب این است که آبریزش بینی به بدن کمک می کند تا از شر ویروس های مضری که کودکان را بیمار می کنند خلاص شود.
  • انسداد بینی: هیچ دارویی نمی تواند مخاط یا چرک خشک را از بینی پاک کند، اما شستشوی بینی می تواند کمک کننده باشد. اسپری یا قطره های بینی سالین ممکن است مخاط را شل کند تا کودکان بتوانند راحت تر بینی خود را باد کنند. سالین را می توان در خانه با افزودن ۲ میلی لیتر (۰.۴ قاشق چایخوری) نمک خوراکی به ۲۴۰ میلی لیتر (۸ اونس) آب لوله کشی گرم تهیه کرد. اگر سالین در دسترس نباشد، چند قطره آب گرم نیز در هر سوراخ بینی وارد می شود. این کار را می توان تا زمانی که بینی پاک شود تکرار کرد. مخاط بسیار چسبنده را نیز می توان با یک سواب پنبه ای مرطوب از بین برد. اگر هوا خشک است، استفاده از یک مرطوب کننده یا دوش آب گرم می تواند از خشک شدن مدفوع نوزادان جلوگیری کند.
  • سرفه: کودکان زیر ۳ ماه باید توسط پزشک معاینه شوند. به نوزادان ۳ ماهه تا ۱ ساله که سرفه دارند، می توان ۱ تا ۳ قاشق چای خوری (۵ تا ۱۵ میلی لیتر) مایع گرم و شفاف مانند آب یا آب سیب، چهار بار در روز داد. کودکان زیر یک سال نباید عسل مصرف کنند، اما کودکان بالای ۱۲ ماه می توانند تا یک قاشق چای خوری عسل در صورت نیاز برای شل شدن مخاط و کاهش سرفه مصرف کنند. اگر عسل در دسترس نباشد، شربت ذرت نیز می تواند کمک کننده باشد. با این حال، تحقیقات نشان می دهد که عسل دفعات و شدت سرفه های شبانه را بهتر از شربت ذرت کاهش می دهد.
  • اسپاسم سرفه: قرار گرفتن در معرض غبار گرم ناشی از دوش گرفتن می تواند به تسکین حملات سرفه کمک کند.

آکادمی خاطرنشان کرد که کودکان مبتلا به سرفه یا سرماخوردگی ممکن است همیشه نیاز به درمان نداشته باشند. اگر کودکان از علائم خود آزار ندهند و به بازی و خواب عادی خود ادامه دهند، درمان های خانگی یا بدون نسخه ضروری نخواهد بود. این درمان ها تنها در صورتی مفید هستند که این بیماری کودکان را بسیار ناراحت کند و مانع خواب آنها شود.

والدین همچنین باید به یاد داشته باشند که تب به بدن کمک می کند تا با ویروس ها مبارزه کند و تنها در صورتی باید درمان شود که دمای آن به ۱۰۲ درجه فارنهایت یا بالاتر برسد و کودک احساس ناراحتی کند. آکادمی می گوید که تب و درد بالا را می توان با استامینوفن (تیلنول) یا ایبوپروفن (ادویل، موترین) درمان کرد.

– مری الیزابت دالاس

اخبار پزشکی
حق چاپ © ۲۰۱۶ HealthDay. تمامی حقوق محفوظ است.سوال

سرماخوردگی یکی از شایع ترین بیماری ها در جهان است.
پاسخ را ببینید

منابع

منبع: آکادمی اطفال آمریکا، بیانیه مطبوعاتی، ۳۰ دسامبر ۲۰۱۵


رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/