داروهایی مانند آسپرین و ایبوپروفن می توانند باعث آرتروز زانو شوندبه گزارش همشهری آنلاین به نقل از هلث دی نیوز، محققان دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس گزارش می دهند که بیماران مبتلا به آرتروز زانو که اغلب از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند آسپرین، ایبوپروفن و ناپروکسن استفاده می کنند. مقایسه می شوند. برای گروه “کنترل” «کسانی که این داروها را مصرف نمی‌کنند، التهاب زانو و تکثیر استخوان‌هایشان بدتر شده است.

این مطالعه نشان داد افرادی که به مدت چهار سال به طور مداوم از NSAID استفاده می کردند، از نظر التهاب غشای پوشاننده غضروف مفصل (سینوویت) نتایج بدتری داشتند. همچنین، ساختار غضروف در گروه تحت درمان با NSAID در مقایسه با گروه کنترل بدتر بود.

داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) تولید مواد شیمیایی که باعث التهاب در بدن می شوند را مسدود می کنند. افراد مبتلا به آرتروز زانو این قرص ها را برای تسکین کوتاه مدت از درد آرتریت مصرف می کنند.

آسپرین، ایبوپروفن و ناپروکسن رایج ترین NSAID ها هستند.

محققان از داده‌های جمع‌آوری‌شده از ۱۰۰۰ شرکت‌کننده در یک مطالعه مشاهده‌ای طولانی‌مدت استئوآرتریت زانو استفاده کردند که بین فوریه ۲۰۰۴ و مه ۲۰۰۶ ثبت‌نام شده بودند.

محققان ۲۷۷ نفر را که حداقل یک سال به طور مداوم NSAID دریافت می کردند با ۷۹۳ نفری که با این داروها درمان نشده بودند مقایسه کردند.

همه شرکت کنندگان در ابتدای مطالعه و چهار سال بعد اسکن MRI گرفتند.

محققان به این MRI ها نگاه کردند تا ببینند آیا درمان با NSAID به این بیماران کمک می کند یا به آنها آسیب می رساند یا خیر، و یافته های خود را با استفاده از نشانگرهای التهاب مفاصل برای مقایسه مشابه بین دو گروه تنظیم کردند.

نتایج نشان داد که مصرف کنندگان s-NSAID در ابتدای مطالعه نسبت به گروه کنترل التهاب و کیفیت غضروف بدتری داشتند و سلامت زانو پس از چهار سال همچنان بدتر بود.

این محققان می گویند که داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مکانیسم محافظتی برای کاهش التهاب یا کند کردن پیشرفت آرتروز ندارند.

به گفته این محققان، استفاده از NSAIDها در بیماران مبتلا به آرتریت که فعالیت ضد التهابی آنها در سالهای اخیر اعلام شده است، باید مورد تجدید نظر قرار گیرد، زیرا تأثیر مثبت آن بر آرتریت بیماری عفونی نامشخص است.

محققان گفتند که این گروه ممکن است در کنترل نوع التهابی که در آرتریت زانو رخ می دهد موثر نباشد. این داروها همچنین می توانند استخوان ها را ضعیف کنند، مانند اثرات کورتیکواستروئیدها یا استروئیدها بر روی مفاصل.

احتمال دیگر این است که افراد مبتلا به آرتروز زانو برای تسکین درد در حین فعالیت از NSAID استفاده کنند و این نوع فعالیت می تواند باعث آسیب بیشتر به غضروف مفصل و التهاب شود.

محققان پیشنهاد می کنند که کارآزمایی های کنترل شده به طور منظم برای تایید نتایج بررسی آنها انجام می شود.

کارشناسان می گویند که نتایج این بررسی سوالات جالبی را ایجاد می کند و در عمل، پزشکان استفاده منظم از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی یا NSAID ها را تجویز نمی کنند، زیرا مصرف بیش از حد آنها می تواند عوارض جانبی مختلفی از جمله زخم و زخم معده ایجاد کند. . خونریزی در کبد، کلیه ها و کلیه ها قلب متوقف شد.

بهترین راه برای افراد مبتلا به آرتروز زانو یا افرادی که می خواهند از آن پیشگیری کنند، کاهش وزن و ورزش است. حتی کاهش وزن ۴ تا ۵ پوندی می تواند به طور قابل توجهی خطر تعویض زانو مصنوعی را کاهش دهد.

ورزش همچنین ماهیچه هایی را تقویت می کند که می تواند فشار روی زانو را کاهش دهد.

نتایج این بررسی در نشست انجمن رادیولوژی آمریکای شمالی ارائه خواهد شد. یافته های تحقیقاتی ارائه شده در جلسات پزشکی تا زمانی که در یک مجله معتبر منتشر شود، مقدماتی در نظر گرفته می شود.