دادگاه عالی ایالات متحده در مورد تصمیم خود در مورد سقط جنین رای دادبه گزارش رویترز، طبق گفته اکثر قضات محافظه کار امروز، دادگاه عالی با شش رای موافق و سه رای مخالف به قانون مورد حمایت جمهوری خواهان در ایالت می سی سی پی رای داد. هفته ۱۵ بارداری ممنوع است.

حکمی که بر خلاف حکم قبلی دادگاه معروف به «علیه وید» بود، ۵ به ۴ بود، به همین دلیل است که جان رابرتز، قاضی ارشد، با دستور ویژه اما حتی اگر از رعایت قانون حمایت کند، نوشت. ایالت می سی سی پی، گام بعدی خروج از دادگاه است. برخلاف “وید”.

دادگاه عالی در حکمی که توسط قاضی محافظه‌کار ساموئل آلیتو نوشته شده بود، حکم داد که حکم “چهره به چهره” اجازه سقط جنین را قبل از تنفس جنین در خارج از رحم تا هفته ۲۴ می دهد. به صراحت حق سقط جنین زن را بیان نمی کند.

با انکار سقط جنین به عنوان یک حق اساسی برای زنان، این حکم به دولت ایالات متحده اجازه می دهد تا آن را ممنوع کند و درک حقوق باروری در ایالات متحده را کاملاً تغییر دهد.

بیست و شش کشور در ایالات متحده تصمیم نهایی را برای ممنوعیت سقط جنین گرفته اند یا در حال بررسی ممنوعیت آن هستند. ایالت می سی سی پی یکی از ۱۳ ایالتی است که می تواند قانون ممنوعیت سقط جنین را در صورت رد دستور “Ro” اجرا کند.

اعتراض بایدن

جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، این فرمان را “خطرناک ترین و خطرناک ترین مسیر” خواند.

«امروز روز غم انگیزی برای قوه قضاییه و کشور است که قبلا هرگز انجام نداده است.

بایدن دموکرات افزود که اجازه دادن به ایالت برای ممنوعیت سقط جنین، ایالات متحده را به عنوان یکی از پیشرفته ترین کشورها از نظر حقوق باروری معرفی می کند.

بایدن از کنگره خواست قانونی برای حمایت از حق سقط جنین تصویب کند، خواسته ای که به دلیل اختلاف در مجلس نمایندگان و سنا بعید است برآورده شود.

بایدن گفت که دولت او اطمینان حاصل خواهد کرد که زنان به داروهای مورد تایید FDA، از جمله داروهای ضد بارداری و سقط جنین پزشکی، و همچنین اقداماتی برای محدود کردن زنان از رفتن به بیمارستان و سایر ایالت ها برای ورود به مرکز سقط جنین، دسترسی خواهند داشت.

بایدن همچنین از معترضان خواست تا تظاهرات مسالمت آمیز برگزار کنند.

لایحه ای در مورد این حکم توسط قاضی آلیتا به تصویب رسید که نشان می داد دیوان عالی کشور آماده لغو حکم “رو در رو” در ماه مه است که طوفان سیاسی ایجاد کرد. حکم روز جمعه بیشترین مطابقت را با لایحه فاش شده دارد.

آلیتو در حکم خود نوشت: «قانون اساسی در مورد سقط جنین صحبت نمی کند و هیچ حقی به طور غیرمستقیم از طریق ماده ای از قانون اساسی تضمین نشده است.