خود را جوان‌تر بدانید: ترفندهای روان‌شناختی که می‌توانند پیری را کاهش دهند


اینکه چقدر احساس می‌کنید، چقدر زندگی می‌کنید مهم است. در اینجا نحوه کاهش سن روانی آورده شده است

سلامتی


۱۷ مارس ۲۰۲۱

تصویر پیش فرض New Scientist

افرادی که احساس می‌کنند جوان‌تر از سال‌های خود هستند، بیشتر عمر می‌کنند

اسکای‌شر/گتی ایماژ

«عجله یک مسئله ذهن بر ماده است. اگر اشکالی ندارد، مهم نیست.»

این خرده خرد، که اغلب به مارک تواین نسبت داده می شود، در طول سال ها به بسیاری از مم های اینترنتی الهام بخش تبدیل شده است. به عنوان یک مرد ۵۱ ساله که شروع به احساس شتاب جمع شدن لغزش اجتناب ناپذیر کرده است، به نظر من چیزی بیش از یک رکیک است که باعث می شود مردم احساس بهتری نسبت به پیر شدن داشته باشند.

اما بر اساس تحقیقات رو به رشدی، چیزهای بیشتری در این مورد وجود دارد. سن ذهنی – اینکه چقدر احساس پیری می کنیم – تأثیر بسیار واقعی بر سلامت و طول عمر دارد. افرادی که احساس می‌کنند جوان‌تر از سال‌های خود هستند، معمولاً از نظر مدت زمانی که برای زندگی باقی مانده‌اند، واقعاً جوان هستند.

این سوال که چه چیزی سن ذهنی ما را کنترل می‌کند و اینکه آیا می‌توانیم آن را تغییر دهیم، همیشه از نظر علمی مشکل بوده است. اکنون، تحقیقات پاسخ های شگفت انگیزی را نشان می دهد. خبر خوب این است که بسیاری از عواملی که به تعیین سن ما کمک می‌کنند، چیزهایی هستند که می‌توانیم آن‌ها را کنترل کنیم تا سال‌ها به زندگی‌مان اضافه کنیم – و زندگی به سال‌های خود اضافه کنیم.

مدتی است می دانیم که شمارش سال های زنده ماندن یک فرد لزوما دقیق ترین راه برای اندازه گیری طول عمر نیست. “ساعت های پیری” بیولوژیکی نشانگرهای مختلفی را در بدن اندازه گیری می کنند تا ببینند در طول فرآیند پیری فیزیکی چقدر فاصله داریم (به “استخوان های قدیمی مراجعه کنید؟”). اما ما همچنین می دانیم که پیری جسمی همه چیز نیست. پیرشناسان تشخیص می دهند که همانطور که می توانیم در مورد راه هایی که …


رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/