خودروها در مرز روسیه صف می کشند تا از بسیج نیروهای ذخیره جلوگیری کنندبه گزارش هاشمشیری آنلاین به نقل از گاردین، تصمیم ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه برای اعلام اولین بسیج نظامی پس از جنگ جهانی دوم باعث هجوم مردان در سن نظامی شده است.

شاهدان در مرز روسیه و گرجستان، که مسیری محبوب برای خروج روس‌ها از کشور است، می‌گویند مردان برای فرار از کیلومترها ترافیک به دوچرخه و اسکوتر روی آوردند.

گذرگاه‌های مرزی منظم در قزاقستان و مغولستان نیز با هجوم ناگهانی روس‌هایی که تلاش می‌کنند این کشور را ترک کنند، مواجه شده‌اند.

در حال حاضر، مرزهای بین المللی روسیه باز مانده است، اما نگرانی گسترده ای وجود دارد که هفته آینده برای جلوگیری از خروج مردان بیشتر از کشور، حکومت نظامی اعمال شود.

گروه های بی شماری در رسانه های اجتماعی ایجاد شده اند که در مورد چگونگی فرار از روسیه مشاوره ارائه می دهند و سایت های خبری روسی که از خارج از کشور فعالیت می کنند، فهرستی از “مکان هایی برای فرار فوری از روسیه” در اختیار مخاطبان خود قرار می دهند.

در همین حال، درخواست‌هایی از غرب برای رفع برخی از محدودیت‌های مسافرتی اعمال‌شده بر روسیه پس از آغاز جنگ در اوکراین وجود دارد.

آلمان راه را برای ورود پناهجویان روسی به این کشور باز کرده و گفته است که از گزارش‌هایی که «بسیاری از» روس‌ها نمی‌خواهند در اوکراین بجنگند، استقبال می‌کند.

سخنگوی دولت آلمان در یک کنفرانس مطبوعاتی به خبرنگاران گفت: بسیاری از روس هایی که اکنون فراخوانده شده اند، نمی خواهند در این جنگ شرکت کنند. این نشانه خوبی است. راه برای روس هایی که می خواهند وارد اروپا و همچنین آلمان شوند باید باز شود. “

اما کشورهای بالتیک و لهستان که در اوایل این هفته مرزهای خود را به روی اکثر روس‌ها بستند، در برابر درخواست‌ها برای اعطای پناهندگی به پناهجویان روسی مقاومت کرده‌اند.

فنلاند، آخرین کشور اتحادیه اروپا که همچنان به روس ها اجازه دریافت ویزای توریستی را می دهد، روز جمعه اعلام کرد که “ورود شهروندان روس را به شدت محدود خواهد کرد”. اعلامیه فنلاند پس از آن اعلام شد که این کشور متوجه شد که ایستگاه های رادیویی روسیه به دنبال دستور بسیج نظامی روسیه وارد مرزهای شرقی این کشور شده اند.

مقامات غربی می گویند که چالش های مهمی برای روسیه برای بسیج ۳۰۰۰۰۰ نیرو وجود دارد و آموزش و تجهیز آنها ممکن است ماه ها طول بکشد.