خوانندگان برچسب های فرکانس رادیویی رایج ممکن است باعث ایجاد مشکل در ضربان سازها شوند


جمعه، ۸ ژانویه (اخبار هلث دی) – یک مطالعه جدید از سازمان غذا و داروی ایالات متحده و سازندگان ضربان ساز تأیید می کند که انتشارات از دستگاه های شناسایی فرکانس رادیویی فراگیر (RFID) می تواند با ضربان سازها تداخل داشته باشد، حتی اگر این خطر کوچک باشد.

برچسب‌های RFID شناسه‌های الکترونیکی کوچک و ارزانی هستند که در برچسب‌های امنیتی فروشگاه، کارت‌های کلید اتاق هتل، حسگرهای خودکار باجه عوارض و سایر دستگاه‌ها یافت می‌شوند. E-readers می توانند اطلاعات موجود در برچسب ها را انتخاب و “خواندن” کنند.

مطالعه جدید که در شماره ژانویه منتشر شد مجله ضربان قلب، حساسیت تداخل الکترومغناطیسی یک خواننده RFID را در ۱۵ دفیبریلاتور و ۱۵ دفیبریلاتور کاردیوورتر کاشته شده (ICD) مورد بررسی قرار داد.

محققان به این نتیجه رسیدند که این دستگاه ها می توانند باعث اختلال در پیس میکرها و دفیبریلاتورهای فرکانس پایین شوند. انجمن ریتم قلب در یک بیانیه مطبوعاتی توضیح داد: «در حالی که دفیبریلاتورها و ICDهای مدرن از فیلترها برای کاهش قرار گرفتن در معرض سیگنال‌های فرکانس بالا استفاده می‌کنند، به دلیل محدودیت‌های طراحی هر دو ضربان‌ساز، دستگاه‌های قلبی و ICD، فیلتر محدودی سیگنال‌های فرکانس پایین وجود دارد.

مطالعات آزمایشگاهی (دستگاه‌ها کاشته نشده بودند) نشان داد که ۶۷ درصد از دفیبریلاتورها و ۴۷ درصد از ICD‌ها واکنش‌هایی به خوانندگان RFID نشان دادند. این تیم خاطرنشان کرد که خطر برخی از انواع تعامل دستگاه با افزایش نزدیکی خواننده RFID به ضربان ساز یا دفیبریلاتور قابل کاشت افزایش می یابد.

به گفته انجمن ریتم قلب، واکنش‌ها شامل «ممانعت از سرعت، سرعت نامناسب، حالت برگشت نویز، نرخ‌های سرعت متغیر، تحویل نامناسب امپدانس ریتم قلب، شوک‌های ولتاژ بالا نامناسب و تغییر برنامه‌ریزی دستگاه» بود. آنها خاطرنشان می کنند که تا به امروز، FDA هیچ گزارشی از بیماران و پزشکان آنها در مورد تداخل الکترومغناطیسی مرتبط با یک سیستم RFID دریافت نکرده است.

نویسنده مطالعه ست جی. سیدمن، مهندس برق پژوهشی مرکز تجهیزات بهداشتی رادیولوژیک سازمان غذا و دارو، در بیانیه مطبوعاتی این انجمن گفت: ما معتقد نیستیم که وضعیت فعلی خطرات فوری سلامت عمومی را نشان دهد. با این حال، ما نگران این هستیم که شیوع مداوم RFID بدون در نظر گرفتن تداخل الکترومغناطیسی می تواند باعث بروز حوادث بالینی مهمی برای بیماران شود.

مطالعه جدید منعکس کننده گزارشی است که در سال ۲۰۰۸ منتشر شد مجله انجمن پزشکی آمریکامحققان هلندی دریافته‌اند که دستگاه‌های RFID ممکن است باعث دور انداختن تجهیزات پزشکی در بیمارستان‌ها شوند.

– ای جی موندل

حق چاپ © ۲۰۱۰ ScoutNews, LLC. تمامی حقوق محفوظ است.تصاویر

تصویر قلب
مجموعه تصاویر پزشکی ما را مرور کنید تا تصاویر آناتومی و فیزیولوژی انسان را ببینید
مشاهده عکس ها

منابع

منبع: انجمن ریتم قلب، بیانیه مطبوعاتی، ۸ ژانویه ۲۰۱۰


رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/