خشم و اعتراف دیشب کاخ سفید درباره ایران گزینه‌ها را از روی میز حذف نمی‌کنیمبه گزارش همشهری آنلاین، جان کربی، رئیس ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید پنجشنبه شب گفت: رشد همکاری های نظامی جمهوری اسلامی ایران و روسیه نتیجه تحریم های دو کشور است.

کربی در گفت‌وگو با سی‌ان‌ان گفت که روسیه و ایران به دلیل «اقداماتشان در سطوح مختلف بین‌المللی» منزوی شده‌اند و می‌دانیم که تحریم‌ها سخت هستند. ما می دانیم که کنترل صادرات سخت است.»

وی ادامه داد: واضح است که آنها (ایرانی ها) بهره وری داخلی دارند. من بخشی از معامله را نمی دانم که آقای [ولادیمیر] چه چیزی در بسته گنجانده شده است؟ من نمی توانم به طور مشخص در مورد اینکه ایران چگونه می تواند به این نیاز پاسخ دهد صحبت کنم. “

این مقام کاخ سفید درباره پوتین افزود: «ما از توانایی او برای تکمیل ذخایر مطلع هستیم و اکنون به دلیل فشار سایر نقاط جهان بر آقای پوتین، [دسترسی وی] محدود به هواپیماهای بدون سرنشین است.

کربی همچنین درباره مذاکرات هسته‌ای با ایران گفت، «انتخاب مورد علاقه رئیس‌جمهور آمریکا» همچنان یک انتخاب دیپلماتیک است، اما آمریکا «گزینه‌ها را از روی میز حذف نمی‌کند».

این مقام آمریکایی دو روز پیش در گفت‌وگو با سی‌ان‌ان در پاسخ به سوالی درباره تاثیر اظهارات جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی مجلس نمایندگان آمریکا درباره همکاری پهپادهای ایران و روسیه در مذاکرات هسته‌ای گفت: «من نمی دانم. این به طور اجتناب ناپذیری بر تلاش های ما برای توافق هسته ای با ایران (یا نه) تأثیر می گذارد… بر تلاش های ما برای ادامه حمایت از اوکراین تأثیر می گذارد.

کربی ادامه داد: باید به پیشرفت روسیه در این زمینه با ایرانی ها و این پهپادها دقت کنیم که چه چیزی گرفته اند و چقدر و چگونه از آن استفاده می کنند. بنابراین ما آن را از نزدیک دنبال می کنیم.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز دوشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که ایران به زودی صدها پهپاد با قابلیت حمل سلاح به روسیه عرضه خواهد کرد. وی در یک کنفرانس خبری در واشنگتن گفت: اطلاعاتی که ما دریافت کرده‌ایم نشان می‌دهد که دولت ایران در حال آماده‌سازی برای تحویل صدها پهپاد به روسیه در آینده نزدیک از جمله پهپادهایی است که می‌توانند سلاح حمل کنند.

این بیانیه جرقه اقدامات وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران را برانگیخت و «ناصر کنعانی» سخنگوی این وزارتخانه توضیح داد: سابقه همکاری جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه در زمینه برخی فن آوری های مدرن به قبل از جنگ اوکراین برمی گردد و در دوره اخیر تغییر خاصی در این رابطه ایجاد نشده است.

کنعانی همچنین در پیامی توئیتری درباره سفر جو بایدن رئیس جمهور آمریکا به فلسطین اشغالی نوشت: او در ابتدای سفر ایران را به حمایت از ترور اوکراین متهم کرد! دروغ سکه ای در میان سیاستمداران آمریکایی است! تبدیل حقیقت به شر».

بایدن بعد از ظهر پنجشنبه پس از امضای بیانیه مشترک بیت المقدس بر ضرورت دیپلماسی با ایران تاکید کرد و گفت: دیپلماسی بهترین راه برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای است.

رئیس‌جمهور آمریکا بارها بر لزوم تامین امنیت صهیونیست‌ها تاکید کرده و گفته است: اسرائیل باید یک کشور مستقل یهودی باقی بماند و حمایت از یهودیان در سراسر جهان را تضمین کند. ما از راه حل دو دولتی برای صلح بین فلسطینی ها و اسرائیلی ها حمایت می کنیم زیرا راه حل دو کشوری بهترین راه حل برای جنگ بین فلسطینی ها و اسرائیلی ها است.