خروج ایران از رکود دو ساله/ نرخ رشد اقتصادی در سال گذشته به ۴.۳ درصد رسید – پایگاه خبری اخبار خوب


به گزارش پایگاه خبری اخبار خوب به نقل از گروه اقتصادی خبرگزاری آنا، بررسی حرکت شاخص های کلان اقتصادی به عنوان ابزاری برای پیش بینی و تحلیل اقتصاد به سیاست گذاران کمک می کند.سیاست در تصمیم گیری اقتصادی. در همین راستا موسسه مطالعات و تحقیقات بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت در قالب گزارشی با عنوان “چشم انداز صنعت، معدن و تجارت” نظر ۸۰ نفر از کارشناسان اقتصاد را مورد بررسی و تحلیل قرار داده است. تغییرات آتی در چرخه اقتصاد کلان در اولین ماه سال ۱۴۰۱. در این گزارش همچنین چالش‌هایی در فضای کسب و کار ۵۰۰ بنگاه کوچک و متوسط ​​برشمرده شده است.

نتایج مطالعه نشان می دهد:

بر اساس آخرین اخبار، نرخ رشد اقتصادی کشور در سال ۱۴۰۰ به ۴.۳ درصد رسید که ناشی از افزایش قیمت نفت و بهبود درآمدهای ارزی است و اعلام می کند که اقتصاد در سال ۹۷-۱۳۹۶ به حیات خود ادامه داده است. همچنین رشد اقتصادی گروه صنعت در سال ۱۴۰۰ معادل ۶ درصد است که بالاترین نرخ رشد در بین گروه های اقتصادی است. بخش خدمات نیز پس از پشت سر گذاشتن اوج بیماری کووید-۱۹ و کاهش بحران کرونا، توانست در سال ۱۴۰۰ به رشد خوب ۴.۵ درصدی دست یابد.

در سال ۱۴۰۰ افزایش ارزش افزوده در بخش نفت و گاز که بیشترین سهم را در بین گروه های صنعتی با سهم ۳۵.۱ درصدی دارد به ۹.۷ درصد افزایش یافت که نشان از بهبود این بخش و رشد نفت دارد. صادرات. زیرگروه های تامین آب، برق و گاز طبیعی نیز در سال ۱۴۰۰ با پیگیری های وزارت حراست و همکاری وزارت نیرو ۷ درصد افزایش یافت و سوخت نیروگاه هایی را تامین کرد که همچنان نیازمند سرمایه گذاری برای انتقال فناوری است. در مشارکت با صنایع مبتنی بر منابع امکان پذیر است

نهادهای بین المللی از جمله بانک جهانی و صندوق بین المللی پول نرخ رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۲۲ را به ترتیب ۳.۷ و ۳ درصد پیش بینی کرده اند. نظر کارشناسان اقتصادی بر این است که رشد اقتصادی (با نفت) در سال ۱۴۰۱ حدود ۴ تا ۵ درصد افزایش می یابد که نشان دهنده اثربخشی سیاست خنثی سازی تحریم ها در کشور است.

در ماه های اخیر شکاف قیمت توافقی و آزاد کاهش یافته و در صورت تداوم، انتظارات بازار غیررسمی پول به تدریج تعدیل خواهد شد. علاوه بر این، بحث بر سر قراردادهای مالی دوجانبه با برخی کشورها از جمله روسیه، در کوتاه مدت موفق به کاهش پراکندگی بازار ارز شده است. به گفته کارشناسان اقتصادی، نرخ ارز در سال ۱۴۰۱ در صورت عدم توافق حدود ۳۰ تا ۳۴ هزار تومان و در صورت توافق حدود ۲۷ تا ۳۰ هزار تومان است. این نشان دهنده ثبات اقتصادی اقتصاد ایران است و در کوتاه مدت تحولات خارجی تاثیر چندانی بر قیمت نخواهد داشت.

بر اساس آخرین آمار ارائه شده از سوی صندوق بین المللی پول، متوسط ​​نرخ تورم جهانی در ۳ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ معادل ۷.۴ درصد بوده است که نسبت به سال گذشته بیش از ۴ درصد افزایش داشته است. بررسی قیمت کالاها و خدمات نشان می دهد که بیشترین افزایش هزینه های زندگی در جهان ناشی از افزایش قیمت حامل های انرژی، کالاها و مواد غذایی است. تورم قیمت انرژی و مواد غذایی در سال منتهی به نیمه تیرماه ۱۴۰۱ نسبت به سال قبل ۸۴ درصد و ۲۳ درصد افزایش یافته است.

در خصوص واردات کالاهای اساسی، به نظر می رسد تورم جهانی به ویژه افزایش قیمت مواد غذایی بر نرخ تورم سال ۱۴۰۱ تاثیر منفی داشته است و انتظار می رود قیمت ها در ایران با ثبات جهانی تعدیل شود. قیمت همچنین تداوم کاهش پایه مالی، کنترل موجودی بانک ها و عدم دستکاری بانک ها توسط بانک مرکزی در کاهش رشد نقدینگی و در نتیجه این نرخ تورم و پول بین المللی موثر خواهد بود. پیش بینی تورم صندوق نرخ ۳۲.۳ درصد در سال ۲۰۲۲ دور از دسترس است.

بر اساس آخرین گزارش تولید صنعتی یونیدو برای آوریل ۲۰۲۲، نرخ رشد تولید صنعتی جهانی نسبت به ماه قبل به نصف کاهش یافته است. از سوی دیگر، ضعیف‌ترین و بدترین آمار رشد تولید در این دوره در بسیاری از کشورهای صنعتی مهم مانند چین، انگلیس و آمریکا و سیاست‌های پولی برای مهار تورم، نگرانی از رکود را تشدید کرده است. تحولات بین المللی و مزیت نسبی ایران در دسترسی به منابع طبیعی، انرژی و مواد خام، پیش بینی می شود که سهم بازار محصولات صادراتی ایران در بازار بین المللی در سال ۱۴۰۱ تقویت شود.

آمارهای منتشر شده از تولید و فروش شرکت های بورسی در خرداد ۱۴۰۱ حاکی از روند نسبتا مطلوب شاخص تولید و فروش شرکت های صنعتی بورسی است، به طوری که افزایش دامنه تولید ۴.۹ درصد و شاخص فروش ۱۳.۳ است. درصدی که با توجه به تولید خوراک و انرژی، تداوم رشد خوبی در صنعت تولید صنعتی در ماه های آتی سال ۱۴۰۱ پیش بینی می شود.

کل بازار سهام طی دو سال گذشته یعنی از بهمن ماه ۱۴۰۰ با دوره های مشابه ثبات در محیط تصمیم گیری روند نزولی و نوسانی داشته است.داخلی و ایجاد انتظارات مثبت سرمایه گذاران خرد، شاخص. بورس اوراق بهادار بهبود یافت، به طوری که شاخص کل از محدوده ۱۲ میلیون واحدی به بیش از ۱.۵ میلیون واحد در خرداد ۱۴۰۱ افزایش یافت و گمان می رود که با توجه به بهبود گزارش بورس اوراق بهادار. شرکت ها و خبر خوش توافق هسته ای و امکان افزایش سرمایه گذاری خارجی به بیش از ۱ در پایان سال ۱۴۰۱ برای افزایش ۷ میلیون واحدی.

با وجود نوسانات بازار مسکن در ماه های اخیر، تورم تیرماه ۱۴۰۱ همچنان حدود ۷ درصد کمتر از نرخ تورم بود که طبق برنامه سیاست سیزدهم دولت پیش بینی می شود این نرخ افزایش یابد. در نظارت بر بازار ساخت و ساز و افزایش ساخت و ساز. این باید ادامه یابد و تا پایان سال ۱۴۰۱ به حدود ۳۵ درصد برسد.

بر اساس پیش‌بینی سازمان‌های بازرگانی ایران، واردات و صادرات غیرنفتی در سال ۱۴۰۱ به ۵۵.۵ و ۵۶ میلیارد دلار افزایش می‌یابد که نشان‌دهنده موفقیت نسبی تلاش‌ها برای رفع آثار تحریم‌ها و رفع برخی مشکلات اداری در مسیر است. صادرات غیر نفتی نظر کارشناسان اقتصادی این است که واردات و صادرات بدون نفت در سال ۱۴۰۱ معادل ۵۸ و ۵۳ میلیارد دلار است.

انتهای پیام/

انتهای پیام/