خبرنامه سلامت چک: ایمپلنت ستون فقرات فلج را معکوس می کند


تیمی از جراحان سوئیسی الکترودهایی را در ستون فقرات سه نفر که فلج هستند کاشته اند و به آنها کمک می کند دوباره راه بروند.

سلامتی


۱۵ فوریه ۲۰۲۲

مرد پس از دریافت ایمپلنت ستون فقرات راه می رود

مردی که از کمر به پایین کاملا فلج شده بود به لطف کاشت ستون فقرات دوباره راه رفت.

سلام، و به چک سلامت این هفته خوش آمدید، خبرنامه هفتگی که اخبار سلامت و تناسب اندام را به شما می دهد که واقعاً می توانید به آن اعتماد کنید. برای دریافت این خبرنامه رایگان و هفتگی در صندوق پستی خود، اینجا ثبت نام کنید.

هفته گذشته من یک خبر پزشکی مثبت دیگر نوشتم، در مورد عملی که می تواند به معکوس کردن فلج در افراد مبتلا به آسیب نخاعی کمک کند. بلافاصله پس از اخبار هفته قبل در مورد نتایج امیدوارکننده درازمدت برای درمان سرطان خون، پس از دو سال نوشتن درباره یک بیماری همه گیر مرگبار، یک تغییر خوشایند است.

به نظر می رسد تحقیقات با هدف معکوس کردن فلج یکی از جذاب ترین حوزه های تحقیقات پزشکی باشد. به این ترتیب، معمولاً پوشش رسانه‌ای زیادی دریافت می‌کند، و گاهی اوقات به عنوان داستان‌های «معجزه پزشکی» بیش از حد مورد توجه قرار می‌گیرد. وقتی برای اولین بار خبر را به سردبیرم رساندم، به او گفتم که داستان آنقدر خوب به نظر می‌رسد که درست نباشد.

اما من اشتباه می کردم. در این مورد، تیمی از جراحان سوئیسی مجموعه‌ای از الکترودها را روی اعصابی که از ستون فقرات بیرون می‌آمدند کاشته کردند و گیرندگان با استفاده از رایانه آن را کنترل می‌کنند. با فشار دادن دکمه های چپ و راست به نوبه خود، می توانند گام های دقیق و توقفی را یکی پس از دیگری بردارند.

با استفاده از یک قاب پیاده روی چرخدار برای حفظ تعادل و کمک به حفظ وزن بدن، آنها می توانند به پیاده روی در شهر بروند یا از بین طیف وسیعی از فعالیت های دیگر مانند دوچرخه سواری و حتی شنا انتخاب کنند.

یک هشدار مهم این است که فقط سه نفر این عمل را انجام داده اند. تا اینجای کار برای همه آنها خوب پیش رفته است که مسلماً دلگرم کننده است. اما دانشمندان هشدار داده‌اند که این روش باید در گروه‌های بزرگ‌تری از افراد قبل از اینکه به‌طور گسترده‌تر در دسترس قرار گیرد، آزمایش شود و چندین سال طول می‌کشد.

یکی از دریافت‌کنندگان، مردی ایتالیایی به نام میشل روکاتی، در کنفرانس مطبوعاتی محققان حضور داشت و شنیدن تجربه او از دور زدن پس از جراحی و دریافت اینکه اکنون می‌تواند پاهایش را حرکت دهد، واقعاً تکان‌دهنده بود. همکار من یک ویدیوی عالی در مورد این کار جمع آوری کرده است و دیدن Roccati پس از شنیدن صدای او و دیدن راه رفتن او برای من بسیار دوست داشتنی بود.

روکاتی به نکاتی اشاره کرد که قبلاً در نظر نگرفته بودم. او صرفاً از اینکه می‌توانست در یک بار بایستد و رو در رو با دوستانش نوشیدنی می‌نوشید – یا از برگزاری جلساتی که با مشتریان کارش ایستاده بود، احساس رضایت می‌کرد. او دوست دارد هر روز به پیاده روی برود حتی اگر جایی خاص برای رفتن نداشته باشد.

اگر به این موضوع علاقه دارید، کتابی به نام پیشنهاد می کنم جهانی که از آن افتادم توسط زمان ملانی رید، روزنامه‌نگار، درباره تجربیاتش پس از افتادن از اسبش چهار پلژی و اینکه چگونه با زندگی جدید خود سازگار شده است.

افراد مبتلا به ضایعات نخاعی اغلب می گویند که برای بازیابی کنترل بر عملکرد مثانه و روده خود تقریباً به اندازه توانایی راه رفتن ارزش دارند. تیم سوئیسی در حال انجام آزمایش‌هایی بر روی حیوانات هستند که نشان می‌دهد ممکن است بتوانند الکترودهایی را در اعصاب قرار دهند که امکان کنترل مثانه را فراهم می‌کند.

در قالب فعلی، روش سوئیسی برای بازگرداندن تحرک برای همه افراد مبتلا به آسیب نخاعی مناسب نیست، اما محققان گفتند که امیدوارند اگر بتوانند به زودی پس از آسیب عمل کنند، به عملکرد بهتر عصب‌های باقی‌مانده دست یابند. اقدام سریع‌تر می‌تواند کمک کند، زیرا ممکن است در ماه‌های بعد زخمی در اطراف محل آسیب ایجاد شود که در واقع ترمیم عصب را مسدود می‌کند.

به وضوح روزهای اولیه است، اما درمان‌های فلج در حال بررسی است. شاید بهتر باشد شک و تردیدم را رد کنم.

دیگر داستان های بهداشتی

  • بر اساس یک کارآزمایی تصادفی کوچک در مورد این رویکرد در افرادی که ابتدا کمی کم خواب بودند، داشتن یک ساعت خواب اضافی در شب می تواند به کاهش وزن کمک کند. در همین حال، تزریق هفتگی که اشتها را سرکوب می کند ممکن است به زودی در بریتانیا در دسترس قرار گیرد.
  • اگر مجذوب داستان‌های اولین پیوند عضو خوک به انسان در ماه گذشته شده‌اید، مصاحبه ما با جراح پیوند دیوید کوپر را در مورد نحوه باز شدن این زمینه بررسی کنید.
  • افرادی که آزمایش کووید-۱۹ در انگلیس مثبت شده است، ممکن است دیگر از نظر قانونی مجبور به قرنطینه شدن نباشند، طبق برنامه‌هایی که ممکن است تا پایان این ماه اجرا شود. من در خبرنامه قبلی به تأثیر استراتژی انگلیس “بگذار پاره شود” نگاه کردم.

از آرشیو

«سال ۱۸۸۳ بود، و سوابق پزشکی مرد روشن بود که پرونده او ناامیدکننده بود. در مدت سه سال، او پنج عمل جراحی برای برداشتن تومور از گردن خود داشت و برداشتن کل تومور غیرممکن بود. او به زودی خواهد مرد. گویی این به اندازه کافی بد نبود، مرد بیچاره پس از آن دو بار دچار اریسیپلا شد، یک عفونت پوستی. اما وقتی تب او شکست و مرد بهبود یافت، تومور او ناپدید شده بود. تنها یک توضیح می‌توان داشت: هر چیزی که باعث تب شده بود، سرطان را نیز نابود کرده بود.»

بنابراین این داستان از آرشیو دکتر ویلیام کولی و تلاش های او برای تبدیل این کشف به یک درمان مفید برای سرطان آغاز می شود.


فراموش نکنید، فقط چهار هفته تا برگزاری زنده مورد انتظار New Scientist Live باقی مانده است که در ۱۲ و ۱۳ مارس در منچستر برگزار می شود و یک روز فقط برای مدارس در ۱۴ مارس است. اگه اومدی لطفا منو پیدا کن تا سلام کنم. من می خواهم چند سلفی با خوانندگان Health Check در ایمیل هفته بعد قرار دهم. و اگر نتوانید به آن برسید، می توانید تمام گفتگوها را آنلاین تماشا کنید.

اگر از مقالات ما لذت می برید، مشترک مجله و وب سایت شوید تا بتوانید همه آنها را بخوانید. در صورت استفاده از این، ۲۰ درصد تخفیف در تسویه حساب اعمال می شود ارتباط دادن. اگر می خواهید در این خبرنامه ثبت نام کنید، می توانید این کار را انجام دهید اینجا.

بیشتر در مورد این موضوعات:


رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/