خبرنامه سلامت چک: ادعاهای درمان سرطان خون واقعا به چه معناست؟


تصویر پیش فرض New Scientist

یک تکنسین آزمایشگاهی روی یک فرآیند تحقیقاتی برای یافتن سلول‌های CAR-T و RNA جدید کار می‌کند

توماس کوکس/ خبرگزاری فرانسه از طریق گتی ایماژ

سلام، و به چک سلامت این هفته خوش آمدید، خبرنامه هفتگی که اخبار سلامت و تناسب اندام را به شما می دهد که واقعاً می توانید به آن اعتماد کنید. برای دریافت این خبرنامه رایگان و هفتگی در صندوق پستی خود، اینجا ثبت نام کنید.

این هفته من خبرهای خوبی در مورد سرطان گزارش کرده‌ام، و چند جمله رضایت‌بخش‌تر از آن برای یک روزنامه‌نگار پزشکی وجود دارد که بنویسد.

ممکن است داستان‌هایی را در مورد دو فرد مبتلا به نوع دیگری از سرطان خون کشنده، سرطان سلول‌های ایمنی، دیده باشید که بیماری آن‌ها ۱۱ سال پیش به لطف یک ژن درمانی پیشرفته ناپدید شد. مقاله رایگان ما در مورد این درمان، که از سلول‌های CAR-T استفاده می‌کند، اینجا است.

وقتی داشتم با همکارانم درباره نحوه پوشش دادن این داستان صحبت می‌کردم، یکی گفت که فکر نمی‌کند باید خیلی امیدوار باشیم زیرا مطالعه فقط دو نفر را شامل می‌شود و این رویکرد برای استفاده گسترده غیرعملی است.

من می توانم نگرانی های او را درک کنم. روزنامه نگاری در زمینه تحقیقات سرطان به دلیل افزایش بیش از حد مطالعات کوچک، ایجاد امیدهای کاذب در افراد مبتلا به این بیماری بدنام است.

احتمالاً در ابتدا ایده استفاده از ژن درمانی علیه سرطان بیش از حد مطرح شده بود. من اولین بار در مورد آن ۱۰ سال پیش نوشتم، به عنوان بخشی از بسته ای که پنج مورد از امیدوارکننده ترین رویکردهای جدید علیه سرطان را گردآوری می کند.

برای آن قطعه، مدت زیادی با سردبیرم در مورد اینکه دقیقاً چگونه می‌توانیم خط تسمه را بیان کنیم – جمله زیر عنوانی که داستان را خلاصه می‌کند – بحث کردم که در آن از کلمه “درمان” استفاده کردیم. در پایان ما با گفتن اینکه این پنج رویکرد می‌توانند “به طور چشمگیری شانس ما را برای درمان بهبود بخشند” مصالحه کردیم. اکنون که به گذشته نگاه می کنم، فکر می کنم ما در مورد آن اغراق کرده ایم، زیرا چهار تا از تکنیک ها هنوز به وعده خود عمل نکرده اند.

با این حال، ژن درمانی بهتر عمل کرده است. در رویکرد مورد استفاده در مطالعه جدید، برخی از سلول های ایمنی افراد حذف می شود. ژنی به آنها اضافه می‌شود که یک گیرنده مصنوعی را رمزگذاری می‌کند که سلول‌های لوسمی را تشخیص می‌دهد و سلول‌های CAR-T حاصله تکثیر می‌شوند و دوباره به بیمار سرطانی تزریق می‌شوند.

این کار بسیار بلندپروازانه و پیچیده ای است که در ابتدا برای انجام آن خیلی دور از ذهن به نظر می رسید. بنابراین آخرین مطالعه به عنوان یک نقطه عطف واقعی دیده می شود.

این رویکرد یک دارو نیست. به نظر می‌رسد که از هر ۱۰ نفر، چهار نفر را در تمام انواع مختلف سرطان‌های خونی که برای درمان استفاده شده است، روانه بهبودی می‌کند. ما هنوز نمی دانیم که چه تعداد از آنها بهبودی طولانی مدت خواهند داشت.

فوق العاده خواهد بود اگر برای همه کار کند. اما سایر درمان‌های سرطان مانند شیمی‌درمانی و رادیوتراپی نیز نرخ موفقیت ۱۰۰ درصدی ندارند و هنوز هم سلاح‌هایی با ارزش برای مقابله با این بیماری‌ها هستند.

سپس جنبه های منفی دیگر ژن درمانی وجود دارد: چقدر پیچیده و گران است. من بخش پیچیده را به عنوان یک مانع بزرگ نمی بینم. شما می‌توانستید ۴۰ سال پیش همین نکته را در مورد پیوند مغز استخوان بیان کنید، اما اکنون این پیوند بسیار گسترده شده است.

در حالی که قیمت سلول درمانی CAR-T برای خدمات بهداشتی بریتانیا محرمانه است، در ایالات متحده حدود ۴۰۰۰۰۰ دلار برای هر درمان هزینه دارد. اگر – و اگر بزرگ است – برای برخی درمان لوسمی باشد، احتمالاً قیمت قابل قبولی در نظر گرفته می شود.

البته این سوال بزرگ است – آیا کسانی که به بهبودی می روند واقعا درمان می شوند؟ جالب اینجاست که “c-word” در مقاله علمی استفاده نشده است – اما در طول کنفرانس مطبوعاتی، محقق اصلی اغلب به آن اشاره می کند.

دانشمندان مستقل دیگری که با آنها صحبت کردم، گفتند که با توجه به مدت زمانی که از درمان می گذرد، این فرض معقول است که این دو نفر درمان شده اند، اما تا زمانی که زمان بیشتری نگذرد، به طور قطع نمی دانیم. با این حال، این واقعیت که دو نفر اولی که با این روش با موفقیت درمان شدند، هنوز بعد از ۱۱ سال هیچ نشانه ای از سرطان ندارند، بسیار امیدوارکننده است.

هدف بعدی استفاده از استراتژی مشابه در برابر تومورهای جامد، شکل رایج‌تر سرطان است. اما در اینجا ثابت می شود که کارکرد ژن درمانی دشوارتر است. به نظر می رسد نقطه چسبندگی این است که سلول های CAR-T کافی به مرکز تومورها وارد شوند و آنها را برای مدت طولانی در آن محیط سمی زنده و فعال نگه دارند.

بسیاری از محققان سرطان اکنون تمام تلاش خود را در این زمینه می‌کنند و اشکال پیچیده‌تری از گیرنده‌های مصنوعی را ارائه می‌کنند و به سلول‌های ایمنی اصلاح‌شده ژن‌های دیگری برای دفاع بیشتر می‌دهند.

زمان هیجان انگیزی برای نوشتن در این زمینه است، اما باید شور و شوق خود را کم کنیم. حدود ۲۰ سال طول کشید تا سلول های CAR-T از حالتی دور از ذهن به عملکرد خوب برای برخی تبدیل شوند. هیچ کس نمی تواند بگوید که مرحله بعدی چقدر طول می کشد.

سایر داستان های سلامتی

  • خوانده شده طولانی: تا به حال در مورد شنود شنیده اید؟ این نحوه تفسیر مغز ما سیگنال های داخل بدن است، مانند ضربان قلب یا سطح هورمون، و تأثیر شگفت انگیزی بر ذهن دارد. این بینش منجر به راه‌های جدیدی برای مقابله با شرایطی مانند افسردگی، اضطراب و اختلالات خوردن می‌شود.
  • افرادی که در صورت شنیدن صداهای زمزمه یا ضربه زدن (پدیده ای به نام ASMR یا پاسخ نصف النهار حسی خودمختار) مستعد ابتلا به گزگز های عجیب و غریب در پوست سر خود هستند، بیشتر از حد معمول مضطرب و روان رنجور هستند. خوشبختانه برای آنها، گزگز یک تسکین دهنده طبیعی اضطراب است.

از آرشیو

به لطف یک پزشک ویکتوریایی که ماری جوانای پزشکی را ترویج می کرد، در بخشی از قرن نوزدهم شاهدانه داروی انتخابی برای بیماری ها از میگرن تا صرع بود – تا اینکه یک پیچ غیرمنتظره منجر به سقوط آن شد.

فعلاً تمام اینها است، اما به رویداد آنلاین ما نگاهی بیندازید «علم شادی: چرا خنده خنده دار است؟»، که در روز پنجشنبه ۳ مارس ساعت ۱۸:۰۰ به وقت گرینویچ برگزار شد.

اگر از مقالات ما لذت می برید، مشترک مجله و وب سایت شوید تا بتوانید همه آنها را بخوانید. در صورت استفاده از این، ۲۰ درصد تخفیف در تسویه حساب اعمال می شود ارتباط دادن. اگر می خواهید در این خبرنامه ثبت نام کنید، می توانید این کار را انجام دهید اینجا.

بیشتر در مورد این موضوعات:


رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/