حکم تملک بیت «شیخ فضل الله نوری» صادر شد/ به خیر خانه «نماد مبارزه با استعمار» – مژده


به گزارش یک پایگاه خبری معروف به نقل از خبرگزاری فارس، نقش شیخ فضل الله نوری در جنبش مشروطه و ایجاد ذهنیت ضد استعماری در میان ایرانیان بسیار مهم است. زیرا امام خمینی (ره) در سخنان بسیاری از شیخ فضل الله یاد کرده و او را «نماد مبارزه با استعمار» نامیده اند.

ایشان در جمع مردم قم فرمودند: «اما در مورد این قانون اساسی و اینکه شیخ فضل الله رحمتش کنید، تأکید کرد که قانون اساسی باید مشروع باشد، مطابق با اسلام باشد. از طرفی هم این را گفت و اصلاح قانون اساسی هم تلاش او بود. مخالفان و بیگانگانی که در روحانیت قدرت یافتند، برای محاکمه شیخ فضل الله مجاهد مجتهد و مقامات عالی دست به اقداماتی زدند و یک روحانی به قضاوت او روی آورد و شیخ فضل الله را در مقابل جمعیت در میدان توپخانه به دار آویخت. »

اهمیت این شخصیت در شکل‌دهی به نهضت انقلاب اسلامی، آن را به یکی از بزرگ‌ترین شاهراه‌های پایتخت تبدیل کرد که پس از انقلاب و تا چهل و چهار سال پس از آن، استقرار جمهوری اسلامی نامگذاری شد. در ایران ساختمان های زیادی تزئین شده است.

اما علیرغم اهمیت ویژه ای که این شخصیت در تاریخ کشور در قرن اخیر داشت، بزرگ ترین اثر تاریخی که از خود به جای گذاشتند که در منطقه ۱۲ تهران یافت می شود، برای بسیاری بین صاحب آن و کمون درگیر شد. سال ها.

این خانه در خیابان بهشت ​​تخریب می شود. انجمن کفاشان اغلب درهای خانه هایی را که ویران بودند می بست تا محل استراحت معتادان و مجرمان نباشد.

از اتصال خانه شیخ به تهران تا تبدیل آن به حسینیه

با خرید این خانه در سال ۱۳۷۸، غلامحسین کرباسچی، شهردار وقت تهران، از قصد خرید این خانه برای اتصال خانه به خیابان بهشت ​​در ایجاد سایت خبر داد، اما این طرح هرگز محقق نشد.

در این سال های بلاتکلیفی صنف کفش تصمیم به تخریب خانه و تبدیل آن به حسینیه گرفتند که به دلیل مشکلات مالی خانه را ترک کردند.

ساختمانی که «نماد مبارزه با استعمار» است، نباید تخریب شود.

احمد مسجد جامعی در زمان ریاست شورای شهر تهران تاکید کرد: این بنا باید در فهرست آثار ملی به ثبت برسد و هیچ نهاد و نهادی نمی تواند به این بنای زیبا آسیب برساند، این یک داستان است.

پنج سال پیش، مسئولان شهری قول دادند که بنا به دلیل حضور بدنام آیت الله در نهضت تنباکو و قانون اساسی، این بنا برای کشور ثبت شود، سپس خریداری و حفظ شود.

محمد مویدی، مدیرعامل شرکت توسعه فضای فرهنگی استان تهران به تازگی اعلام کرد: انجام شد.

شهرداری هم اکنون در حال مذاکره با اتحادیه کفاشان است

احمد علوی، رئیس کمیته گردشگری و میراث فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران در گفت وگو با خبرنگاران فارس، با تایید این خبر گفت: با انجمن کفش هنرمندان.

بازسازی ساختمان به زودی آغاز خواهد شد

وی با تایید اینکه طرح تملک این بنای ۱۱۰ ساله فرا رسیده است، گفت: شهرداری تهران به محض تملک و مرمت برای حفاظت از میراث تاریخی و فرهنگی تهران، برنامه نوسازی این بنا را آغاز می کند.

با ساخت این ساختمان فضای مناسبی برای حفظ و احیای یاد و خاطره شهید شیخ فضل الله نوری به کمون داده می شود و عواید حاصله به این موسسه خیریه اهدا می شود.

انتهای پیام/