حضور ۲۴۰ شرکت مبتنی بر دانش، خلاقیت و فناوری در نمایشگاه ملی گیاهان دارویی، فرآورده های طبیعی و طب سنتی


به گزارش پایگاه خبری اخبارخوب به نقل از گروه علم و توسعه فارس به نقل از معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، مهدی سیف سهندی دبیر ستاد ترویج علم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی طی یک جلسه کنفرانس مطبوعاتی و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی، فرآورده های طبیعی و طب سنتی هدف اصلی این نمایشگاه را نشان دادن توانمندی های شرکت بر اساس دانش و خلاقیت عنوان کرد و گفت: ۱۸۰ شرکت در بخش های مختلف و ۶۰ استارت آپ. شرکت در نمایشگاه شرکت های تجاری و فناوری در قلمرو.

رئیس ششمین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی، فرآورده های طبیعی و طب سنتی افزود: این شرکت ها در زمینه داروهای گیاهی و فرآورده های دارویی سنتی، اسانس ها و گیاهان دارویی، کشاورزی، غذا، چای و مشروبات الکلی فعال هستند. ماشین آلات و تجهیزات و لوازم آرایشی و بهداشتی.

۲۱ استان نیز توانمندی های بخش تحقیقات، پارک های علم و فناوری و مراکز اطلاع رسانی، شرایط محیطی و پوشش گیاهان دارویی و طب سنتی را به نمایش می گذارند و ۷۰ تا ۸۰ نفر از هیئت تجاری، کارآفرینان و شرکت های خارجی نیز رصد خواهند شد. موجود در این نمایشگاه..

به گفته سیف سهندی آنها از کشورهای اروپایی مانند روسیه، صربستان و کشورهای همسایه مانند عراق، پاکستان، افغانستان، تاجیکستان و کشورهای دیگر مانند ونزوئلا، عمان، هند، گامبیا و غیره آمده اند. در این نمایشگاه ۶ کارگاه آموزشی در زمینه صادرات و بازارهای بین المللی برگزار می شود. از دیگر جنبه های بین المللی این نمایشگاه ۱۵ اطلاعیه درباره مهارت ها و جلسات شرکت های ایرانی و خارجی است.

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی افزود: در این نمایشگاه ۵ صندوق سرمایه گذاری، پژوهش و فناوری و ۱۰ شتاب دهنده ویژه حضور دارند. یکی از بخش های این نمایشگاه ایجاد دفاتر دولتی در ۱۱ دستگاه است که شامل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت جهاد کشاورزی، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی می شود. در زمینه گیاهان دارویی و حمایت ویژه از آنها.

وی برگزاری ۹ پنل ویژه را بخشی از این نمایشگاه دانست و گفت: در این پنل ها چالش های زنجیره ارزش به صورت ویژه بررسی شده و راهکارهای فناورانه برای پاسخگویی به مشکلات ارائه می شود. در حوزه فرهنگ نیز بخش هایی مانند آموزشگاه های طب سنتی، داروخانه ها و فرآورده های طبیعی، جشنواره های دانش آموزی و بخش های کودک وجود دارد.

بازدیدکنندگان از نمایشگاه با داروهای گیاهی درمان می شوند

رئیس ششمین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان بهداشتی، فرآورده های طبیعی و طب سنتی در خصوص بازدید رایگان طب سنتی در این نمایشگاه گفت: بازدیدکنندگان از این نمایشگاه توسط کارشناسان مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مورد بازدید قرار خواهند گرفت. و پزشکی. آموزش پزشکی رایگان و می توانید داروهای گیاهی را خریداری کنید. آن را در عرض ۴۸ ساعت آنلاین دریافت کنید. این کار به پیوند عمیق جامعه و صنعت گیاهان دارویی و طب سنتی کمک می کند.

دانش آموزان هم آمدند

وی ادامه داد: یکی دیگر از حوزه هایی که در این نمایشگاه مورد توجه قرار گرفته، بخش دانش آموزی است که در مقاطع ابتدایی و متوسطه برگزار می شود. در این نمایشگاه از طرح ها و ایده های هنرجویان استقبال می کنیم و پس از داوری به طرح های برتر جوایزی اهدا می شود.

کودکان در مورد صنعت گیاهان دارویی می دانند

سیف سهندی همچنین گفت: دانش آموزان مقطع ابتدایی در ششمین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی، فرآورده های طبیعی و طب سنتی حضور می یابند که در طراحی بازی برای کودکان به همراه خانواده به این صنعت علاقه مند می شوند و به بازیکنان آینده تبدیل می شوند. در مورد محیط فناوری و نوآوری این حوزه تغییر خواهد کرد.

وی با بیان اینکه ۸۰۰ شرکت مبتنی بر دانش، خلاقیت و فناوری در حوزه گیاهان دارویی فعالیت می کنند، گفت: ۲۵ درصد از این شرکت ها دانش بنیان هستند و در بخش های مختلف و در زمینه تولید محصولات و فرآورده های دارویی فعال هستند. گیاهان

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و داروهای سنتی خام فروشی را یکی از مشکلات عمده این صنعت دانست و گفت: متأسفانه ۷۰ درصد فرآورده های دارویی در داخل و به صورت خام به فروش می رسد. بازارهای بین المللی، که نیازمند توسعه پالایشگاه های دارویی هستند تا بتوانیم محصولات خام را به محصولات مختلف تبدیل کنیم.

سیف سهندی در خصوص صادرات گیاهان دارویی طی سال گذشته گفت: سال گذشته ۷۰۰ میلیون دلار صادرات این محصولات به ثبت رسید و در حال حاضر ۲۴۰ هزار هکتار زیر کشت می رود.

وی همچنین گفت: ۸ هزار گونه گیاهی در کشور یافت می شود که ۲ هزار و ۵۰۰ گونه آن خاصیت دارویی دارند و هزار و ۸۰۰ گونه گیاه بومی کشور محسوب می شوند. از این مقدار بخشی از کشاورزی و بخشی از برداشت از مرتع به دست می آید.

لازم به ذکر است ششمین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان، فرآورده های طبیعی و داروهای سنتی از ۱۹ تا ۲۳ آبان ماه ۱۴۰۱ با حضور بیش از ۱۰۰ میهمان بین المللی و شرکت ۵۰۰ شرکت مبتنی بر دانش و خلاقیت برگزار می شود. دارو و فرآورده های طبیعی و سایر صنایع مرتبط با گیاهان دارویی در سراسر کشور و زیر نظر مرکز توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی ریاست جمهوری معاونت علمی و فناوری وزارت علوم در مصلی تهران برگزار می شود.

انتهای پیام/