حراج مزایده یک نسخه از «هری پاتر» با کلی اشتباه چاپی – پایگاه خبری اخبار خوب


به گزارش پایگاه خبری اخبارخوب به نقل از خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) و به نقل از رویترز، یکی از نسخه‌های چاپ نخست کتاب «هری پاتر و سنگ جادو» که تعدادی اشتباهات چاپی و امضای «جی. کی. رولینگ» نویسنده این اثر را نیز شامل می‌شود توسط حراجی کریستیز در یک مزایده خصوصی به فروش گذاشته می‌شود.

قیمت پیشنهادی برای خرید این کتاب از ۲۰۰,۰۰۰ پوند، معادل ۲۵۰,۰۰۰ دلار آغاز می‌شود. این کتاب یکی از ۵۰۰ نسخه رمان جلد سختی است که نخستین‌بار در سال ۱۹۹۷ منتشر شد. ۳۰۰ مورد از این کتاب‌ها به کتابخانه‌ها ارسال شدند.

کتابی که در حراجی پیش‌ روی «هنر ادبیات» به فروش گذاشته می‌شود، یکی از همان ۲۰۰ کتابی است که روانه بازار شده بودند.


به گفته یک متخصص کتاب که از برگزارکنندگان این حراجی نیز محسوب می‌شود، اشتباهاتی در روند انتشار این کتاب به وجود آمده است. برای مثال کلمه «جادو» که یکی از کلمات اصلی عنوان کتاب محسوب می‌شود در جلد پشتی کتاب با غلط املایی چاپ شده است. همچنین در صفحه ۵۳، در فهرست کالاهایی که دانش‌آموزان باید تهیه کنند و با خود به «هاگروارتز»‌ ببرند،‌ عبارت «یک چوب‌دستی» دو بار تکرار شده است.«رولینگ» در زمان انتشار این کتاب نویسنده گمنامی بود، با این حال این کتاب در سراسر جهان به یک موفقیت بزرگ تبدیل شد و مجموعه فیلم‌های سینمایی با استقبال از جلدهای مختلف آن ساخته شد.