حجاب زنانه سبکی سنتی با سبک مدرن / احیای هنر حجاب با تقویت عاشورایی – پایگاه خبری اخبار خوب


به گزارش پایگاه خبری اخبارخوب، به گزارش خبرنگار حوزه هنری خبرگزاری آنا، نسخه زنانه تابلوی درویش یا پرده شیرین شاهکار است، مهدی طالعی نیا، نقاش و مدیر انجمن نقاشی کافه در حال حاضر برای اولین بار در خانه این هنرمند در شهر به نمایش عمومی درآمد.

مهدی طالعی نیا در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری آنا به هنر ۲۵۰ ساله پرده زنی اشاره کرد و گفت: نقاشی کافه ای. از آنجایی که ساخت ماسک در ۳۰ یا ۴۰ سال گذشته کاملاً منسوخ شده است، پروژه ای به نام احیای ماسک را برای وزارتخانه های مربوطه تعریف کردم تا بتوانیم این هنرها را احیا کنیم.

مدیرعامل انجمن کافه نگارگری افزود: اولین قدم برای احیای هنر حجاب، مشاهده کار عاشورا در این هنر است. هنر نقاشی تنها مکتب نقاشی است که شامل خط شاهنامه و خط علوی نیست. ما برای اولین بار نسخه علوی و شاهنامه این هنر و مکتب نقاشی را خلق کرده ایم.

وی بیان کرد: در روند احیای هنر حجاب باید بر اساس اصول فرم و محتوای سنتی کار کنیم. منتها روش کار ما الان به این صورت است که مثلاً در آخرین اکرانی که داشتیم همه خانم های شاهنامه روی یک اکران کار کردند. حجاب درویشی همیشه متعلق به مردان بوده است، اما بنا به نیازهای تاریخی و نیازهای جامعه امروزی و برای ارج نهادن و پاسداشت مقام زن، اولین حجاب درویشی زن را ایجاد کردیم. در اینجا مدل کار یک مدل سنتی است اما روش کار یک روش کاملا مدرن محسوب می شود.

این نقاش کافه می گوید: باید ببینیم که احیای هنر نقاب زنی چه پیامدهای اجتماعی، سیاسی و بین المللی دارد؟ البته این را هم بگویم که کار ذکر شده از نظر اقتصادی بسیار مقرون به صرفه است زیرا جامعه هنری ما به سمت نوعی پست مدرنیسم سنتی پیش می رود و ما داریم سنت گرا می شویم. با نگاهی به پیشینه جامعه می توان به افزایش تعداد رستوران ها و استفاده از لباس های سنتی توجه کرد. این نشان می دهد که جامعه ما عاشق سنت است و مجبور است به جای صادرات محصولات، محتوای هنر معاصر را صادر کند.

مدیرعامل و موسس انجمن نقاشی قهوه خانه ای ایران گفت: یک سیستم کلی برای ساخت پرده داریم که به آن سیستم پری می گویند. این سیستم بر اساس قهرمانان، اسب های سفید، ضد قهرمانان و مسائل دیگر است. ساختار توصیف شده در تخت جمشید، مجسمه‌های ساسانی، مجسمه‌های رومی، مجسمه‌های یونانی و نقاشی‌های دیواری باستانی یافت می‌شود، بنابراین جهان آن را درک می‌کند.

طالعی نیا افزود: لباس پوش ایده ای به نام تقلبی دارد. برای رنگ آمیزی کافه از عناصر نادرست استفاده می کنند، مثلاً در وسط صحرای کربلا افرادی هستند که کاپشن و شلوار و کراوات پوشیده اند. در واقع ابطال، تعریف نشانه شناسی یا «نشانه شناسی» است، یعنی همان مکتب نقاشی است که از نظام کلاسیک خارج شد و وارد عرصه مدرنیته شد، اما در زمان خود ناشناخته بود. اکنون تلاش می کنیم آثاری با عناصر متفاوت تولید کنیم و این محصولات به ظاهر سنتی اما با بیانی نشانه شناختی و معاصر هستند. ما انواع عناصر کاذب را با کار خود تطبیق می دهیم و به جای هر یک از شخصیت ها (شخصیت های اختراعی) با شخصیت های فعلی کار می کنیم.

انتهای پیام/۴۱۰۴/