حتی اگر یک Omicron مصرف کنید، ممکن است دوباره تاج بگیرید


همشهری آنلاین – یکتا فراهانی: اگر چه در حال حاضر از نظر بیماری قلبی در موقعیت خوبی هستیم. برای موارد پیشگیری و گسترش بیماری؛ به خصوص در مقر دولت هنوز باید به آن نگاه کرد.

photo_2022-06-21_12-56-35.jpg

ااین مورد در کشورهای همسایه رو به افزایش است

دکتر. سید محمدرضا هاشمیان، متخصص ICU و استاد علوم پزشکی دانشگاه شهید بهشتی او گفت: “از روزی که Emicron در جهان ظاهر شد، این تنوع رایج شده است و تغییرات آب و هوایی انواع فرعی (یا زیرسویه‌هایی) را ایجاد کرده است که تحت سلطه یا تسلط مواد هستند.” “آنها می شوند.”

آمیکرون ابتدا بر جهان تسلط یافت و سپس تحت فشار BA.2 در سراسر جهان گسترش یافت. از ابتدای ماه مه، گونه‌های دیگر Omicron، BA.4 و ‌BA.5، در آفریقای جنوبی گزارش شدند و قله‌های جدیدی را در آفریقای جنوبی ایجاد کردند.

به گفته یکی از اساتید دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، این نوع در حال حاضر ۲۱ درصد از بیماری های قلبی در آمریکا را تشکیل می دهد. توجه داشته باشید که میزان ابتلا در برخی از کشورهای جهان و آسیا در حال افزایش است. کشورهایی مانند برزیل، ایتالیا، فرانسه و آلمان روند صعودی دارند و علاوه بر این، برخی از کشورهای همسایه نیز با افزایش ابتلا به این بیماری مواجه هستند. بحرین، امارات، عربستان سعودی و قطر در حال رشد هستند.

سطح آنتی بادی کاهش یافت

این تخصص ICS هوی من مطالعات نشان داده است که افراد دارای سویه های بزرگ Omicron ایمنی لازم را نسبت به زیر متغیرهای BA.4 و BA.5 ندارند و بیشتر در معرض ابتلا به بیماری های قلبی مکرر هستند. این به این معنی است که این زیرگروه‌ها پتانسیل فرار از سیستم ایمنی را در افراد با سابقه قبلی بیماری دارند.

مطالعات محدودی در مورد اثرات واکسن های تزریقی بر این دو زیرگروه وجود دارد. با این حال، در یک مطالعه، مشخص شد که سطوح آنتی بادی به دلیل سه دوز واکسن کاهش یافته است. اما همچنان می تواند از بیماری های جدی جلوگیری کند.

وضعیت بد برای دوزهای تقویت کننده یا تزریق یادآور در ایران

به گفته هاشمیان تزریق دوز تقویتی در کشور ما خوب نیست و هنوز هم خیلی ها دوز سوم را تزریق نمی کنند. همچنین تزریق دوز چهارم به خوبی برای هموطنان در معرض خطر و سالمندان طراحی نشده است. علاوه بر این، اطلاعات کافی در این مورد ارائه نشده است. به عبارت دیگر می توان گفت سطح واکسن های تقویتی در کشور نگران کننده است و باید برای مقابله با آن اقدامات جدی صورت گیرد تا به یکباره مانند سایر کشورها شوکه نشویم.

البته، در حال حاضر از یک روز آرام از نظر شیوع ویروس کرونا دور شده ایم. اما برای تداوم چنین وضعیتی باید تزریق واکسن را جدی گرفت. علاوه بر این، دوزهای تقویت کننده باید در افراد زیر ۱۸ سال شروع شود. چون بیش از ۶ ماه از دریافت دوز دوم واکسن می گذرد.