جمع آوری زباله های خشک درب منزل با سیستم ۱۳۷ | زباله های خطرناک را کجا دفع کنیم؟ | از ماشین های ملودیک گرفته تا طرح های تشویقی تفکیک زباله


به گزارش همشهری آنلاین، شادی مالکی طرح خودرو ملودی و غرفه بازیافت را اولین طرح سیار و ثابت این سازمان برای جمع آوری پسماندهای خشک معرفی کرد و گفت: اکنون و پس از گذشت بیش از ۱۰ سال در طرح ها گفته شد که شهروندان تهرانی تبدیل شده اند. آشنایی با ضرورت تفکیک زباله در مبدا، با رنگ آمیزی و نصب تابلوهای محیطی بر روی غرفه های بازیافت ۴۵۵ شهر، زمینی برای جلب مشارکت شهروندان تهرانی با شعار “تفکیک زباله، لبخند تهران” ایجاد شد.

وی با بیان آغاز عملیات جمع آوری پسماند خشک از طریق سامانه مردمی ۱۳۷، خاطرنشان کرد: کد ۷ به جمع آوری زباله منازل شخصی از طریق خودرو ملودی اختصاص دارد. توزیع ظروف و جعبه های پلاستیکی به همراه نصب برچسب و کد روی ظروف و قرار دادن آنها در مکان های تعیین شده بخشی از زیرساخت های ارتباطی شهروندان در طرح تفکیک زباله در ابتدای شهر و محدوده مسکونی است.

تبدیل ۵۵۰۰ تن زباله به کمپوست

نایب رئیس منطقه ای انجمن مدیریت پسماند از جمع آوری بیش از ۵۵۰۰ تن زباله از مزارع برنج و تره بار و تبدیل این نوع پسماندها به کمپوست با کیفیت هوازی از ابتدای سال تاکنون ابراز خرسندی کرد. ۱۴۰۱ تاکنون کمک: جمع آوری و فرآوری کیسه های کولر آبی در شهر تهران و تبدیل به مواد اولیه تولید چوب و نئوپان با طرح مذکور باعث کاهش ضایعات ورودی به مرکز فرآوری آرادکوه و کاهش هزینه ها شد. در شهر قرار داده شده است.

جمع آوری زباله های خشک درب منزل با سیستم 137 |  زباله های خطرناک را کجا دفع کنیم؟  |  ماشین ملودی به طرح تشویقی برای تفکیک زباله در مبدا

ملکی با اشاره به تلاش این سازمان برای اجرای سیاست ابلاغی شهرداری تهران و ترویج فرهنگ تفکیک زباله در مبدا، خاطرنشان کرد: نصب ۳۳ دستگاه RVM (تجهیزات خود جمع آوری زباله خشک) در سطح شهر. در تهران آموزش و تبدیل ضایعات تر (میوه، سیفی و سبزیجات) به پسماند خشک و دریافت آن در غرفه های بازیافت و اجرای طرح های تشویقی از جمله احداث و راه اندازی مرکز بازار گلمند و پسماند، ضایعات بیمه ای و ۴۸ مرکز شستشو در پایتخت که پسماندهای خشک را دریافت می کنند و خدمات مناسبی به شهروندان ارائه می دهند، از جمله فعالیت های این سازمان در راستای ترویج تفکیک زباله از مبدا است.

وی با اشاره به لزوم مدیریت منظم پسماندهای خطرناک و جمع آوری تفکیک آنها و دفع صحیح آنها، گفت: زباله های شخصی خانگی در سطح شهر به زودی به صورت جداگانه جمع آوری می شود، تهران و شهروندان پس از اخذ ضمانت می توانند پسماندهای خصوصی را دفع کنند. جعبه از کارکنان بخش شهرداری آنها را مانند تیغ ژیلت، سر سرنگ، لانتس قند خون و … از آن جعبه بیرون بیاورید و به یکی از ۴۵۵ غرفه بازیافت تهران بسپارید.

در مورد آن بخوانید: