جزئیات جدید ارز جدید ایران؛ مردم چگونه می توانند از پول جدید استفاده کنند؟به گزارش همشهری آنلاین، بیش از یک دهه است که روند جدیدی به نام رمزارز در حوزه مالی جهانی شکل گرفته است که امروزه با فراز و نشیب های خود بیش از پیش نمایان می شود. ارزهای دیجیتال در حوزه ارزهای دیجیتال به خوبی شناخته شده اند.

فلسفه اساسی ارزهای دیجیتال مبتنی بر توزیع قدرت است و این ارزهای دیجیتال فضای جدیدی را در بخش مالی و سایر بخش ها ایجاد کرده اند. در دنیای پول می گویند در هر کشوری بدون بانک مرکزی ارزش تمام سکه ها، سکه ها و سایر اقلام مرتبط پایین می آید. به عبارت دیگر، تمام ارز مبادله شده در هر کشور بر اساس بدهی بانک مرکزی آن کشور برآورد می شود.

در حال حاضر فضایی در دنیای مالی در کشورهایی وجود دارد که بانک‌های مرکزی همه کشورها از ارزهای دیجیتال پشتیبانی نمی‌کنند و ارزش فیزیکی یا پشتیبانی آن ارز را ندارند. در شرایط فعلی، بانک مرکزی در حال بررسی وضعیت این ارزهای دیجیتال است. زیرا موضوع حاکمیت هر کشوری جزو خطوط قرمز آن کشور محسوب می شود.

شهریور تاریخ اجرای کد است

علی صالح آبادی رئیس کل بانک مرکزی چندی پیش در بیست و نهمین همایش سالانه سیاست های پولی و ارزی از اجرای قانون ریالی خبر داد و گفت: طبق قول همکارانم در بانک مرکزی، قانون ریالی از شهریور ماه اجرایی می شود. “

ارزهای رمزپایه چگونه شکل گرفتند؟

پس از مدتی بانک مرکزی از این فناوری و برخی ویژگی های غیر پولی آن استفاده کرد و ایده های جدیدی را مطرح کرد. بنابراین، در حالی که ارز سنتی به عنوان انتهای یک بخش و بخش دیگر به عنوان ارز دیجیتال در نظر گرفته می شود، ارز دیجیتال بانک مرکزی در وسط این دو بخش قرار دارد.

ارزهای دیجیتال بانک مرکزی مانند ارزهای دیجیتال پشتیبانی نمی‌شوند. تا به امروز ۹۰ بانک مرکزی پروژه‌های ارزهای دیجیتال بانک مرکزی را شناسایی کرده‌اند که برخی از آنها در دست بررسی هستند و برخی دیگر مقرراتی را تصویب کرده‌اند و آماده انتشار ارزهای دیجیتال هستند. چندین بانک مرکزی دیگر نیز آزمایشی را آغاز کرده‌اند و ارزهای دیجیتال در چند کشور معرفی شده‌اند و مردم آن کشورها می‌توانند از ارزهای دیجیتال در سراسر کشور استفاده کنند.

مهران محرمیان، معاون فناوری های نوین بانک مرکزی در این خصوص گفت: در ایران از چند سال پیش شروع به یادگیری این حوزه کردیم و از سال ۱۳۹۹ وارد آن شدیم، در حوزه حقوقی هستیم. جالب اینجاست که ارز دیجیتال فقط جنبه فنی ندارد. بلکه دارای مقررات، اقتصادی، پولی، ریالی و خصوصاً حقوقی است که همگی مورد ارزیابی قرار می‌گیرند و در نهایت پس از جلسات ویژه منظم، آیین‌نامه ارز رمزنگاری بانک مرکزی در دی‌ماه ۱۴۰۰ به تصویب شورای پول و اعتبار می‌رسد.

محرمیان درباره اجرای ارز رمزنگاری شده بانک مرکزی ادامه داد: از زمان تصویب قوانین، با توجه به اینکه تغییراتی در قوانین در زمان تصویب وجود دارد، فرصت اعمال این تغییرات در موارد فنی و بانک‌های مشارکت‌کننده وجود دارد. تغییر را اجرا خواهد کرد.” انجام می دهند و امیدواریم تا چند ماه دیگر کار کنند و ارز رمزنگاری شده بانک مرکزی را از طریق دادگاه ارائه کنند و برای مردم انجام دهند.

وی افزود: شهروندان می توانند پول و درآمد خود را به اشکال مختلف نگهداری کنند و عموماً مردم ترجیح می دهند از انواع دارایی ها (نقد، طلا، حساب های بانکی و …) برای این منظور استفاده کنند. رمزارز گزینه‌های جدیدی را به توانایی شهروندان برای نگهداری دارایی‌ها اضافه می‌کند و مردم می‌توانند بخشی از پول خود را به عنوان ارز دیجیتال نگه دارند و هر کسی می‌تواند در هنگام مراجعه به بانک، ارز دیجیتال را در کیف پول الکترونیکی خود دریافت کند. همچنین میزان رمزهای ذخیره شده در کیف پول بسته به نوع کیف پول (کیف پول تجاری یا شخصی) متفاوت خواهد بود.

وزیر فناوری اطلاعات بانک مرکزی درباره موضوع نظارت بر ارزهای مجازی گفت: مباحث نظارت و کنترل ارزهای رمزپایه به ویژه ارزهای رمزنگاری شده با دقت مورد توجه قرار گرفته است. ارزهای رمزنگاری شده بانک مرکزی. در واقع طراحی به گونه ای است که بتوان پول را به درستی ردیابی کرد و حتی با سرقت اطلاعات رمز ریالی و برداشت گوشی های هوشمند توسط سارقان و هکرها، امکان نظارت و در نتیجه حداکثر سطحی که می تواند وجود داشته باشد. برای امنیت سکه های روپیه ارائه می شود و حتی انتقال پول الکترونیکی قابل تصور است.

هدف از ایجاد رمز عبور چیست؟

به گفته اقتصاددانان، هدف از توسعه ارزهای دیجیتال در بانک مرکزی تبدیل پول به برنامه‌های قابل برنامه‌ریزی است و با این فرآیند، پول یک شرکت هوشمند خواهد داشت.

در مورد تفاوت رمز و کارت اعتباری باید گفت که کارت اعتباری که داریم مانند پولی که داریم نیست و در واقع به این صورت از حساب الکترونیکی پول می گیریم. اما در رمزهایی که در گوشی های ما وجود دارد، بانک به عنوان شخص ثالث و واسطه ای که امکان انتقال وجه را فراهم می کند حذف می شود و رمزهایی مانند پول نقد و نقد به صورت الکترونیکی منتقل می شود.

تفاوت بین یک ارز دیجیتال ملی و یک ارز دیجیتال

در بسیاری از موارد، زمانی که مردم عنوان ارز رمزنگاری شده بانک مرکزی (کریپتوکارنسی) را می شنوند، احساس می کنند که این ارز رمزنگاری شده است. اما ارز دیجیتال مانند بیت کوین یک ارز دیجیتال جهانی است و نیازی به حذف ندارد. همه ارزهای رمزنگاری شده در سراسر جهان در دسترس نیستند، اما بیت کوین به عنوان محبوب ترین ارز دیجیتال در دسترس است.

البته انتشار ارزهای رمزنگاری شده مانند ریال در انحصار بانک مرکزی است. بسیاری از مردم فکر می کنند که ارزهای رمزنگاری شده مانند سایر ارزهای رمزپایه پتانسیل قابل استفاده دارند که به جای ارزهای دیجیتال باید بر آن تاکید شود. چون کسی سرمایه گذاری نمی کند. به عبارت دیگر، ارزهای دیجیتال مانند اسکناس، ابزار مبادله و روش پرداخت هستند.