جزئیات اختلاف دانشگاه شریف را ببینید. دعوا شد؟ | می خواستند دانشگاه برگرددبه گزارش همشهری آنلاین، یکشنبه ۱۹ مهرماه، زمانی که دومین گروه از دانشجویان جدیدالورود برای شرکت در کلاس های روز اول وارد دانشگاه شریف شدند، با حوادثی مواجه شدند که قابل انتظار نبود، او همچنان در روستای خود یا مدرسه اش می دید. . موردی که در بسیاری از رسانه ها خبرساز شده و اکنون جنگ روایتی بر سر آن درگرفته است. اتفاقی که روز یکشنبه در رسانه های ضد ایرانی با اخبار کذبی مبنی بر کشته شدن دانش آموزان یا تیراندازی منتشر شد، خانواده های زیادی را نگران کرد و برای پیگیری سلامت فرزندان خود به آنجا رفتند. اما ماجرا به همین جا ختم نشد و فردای آن روز یکی از پایگاه‌های خبری اصلاح‌طلب با تیتر «روایتی عجیب از شب وحشتناک دانشگاه شریف» و بی‌بی‌سی فارسی، رسانه دولتی انگلیس، عنوان «حساب شب سرکوب و وحشت» برای این داستان.

گردهمایی به ظاهر خودجوش اما سازمان یافته

یکی از دانشجویان رشته مهندسی برق این دانشگاه گفت: جلسه دهم مهرماه چهارمین نشستی بود که در این دانشگاه برگزار شد. جلسه قبلی حتی در بین جلساتی که در سایر دانشگاه ها برگزار می شد، فاصله کمتری داشت. زیرا در دانشگاه شریف مجموعه دانشجویان انقلابی بیش از سایر دانشجویان چشمگیر بود. شروع ماجرا به تجمع دوم برمی گردد که شعاری خشن و نگران کننده داده شد. حدود ۶ نفر در شب این جلسه توسط نیروهای امنیتی دستگیر و البته همان شب آزاد شدند. دلیل این امر این است که می گویند ما در حال مذاکره با رهبران هستیم اما دانشجویان کاری به این موضوع ندارند. چند روز بعد، چهار نفر از آنها برای رسیدگی به پرونده خود فراخوانده می شوند. برخی از دانشجویان در تجمع سوم گفتند که نباید سر کلاس برویم بلکه باید آزاد شویم.

این دانشجوی مهندسی برق در پاسخ به این سوال که چرا جلسه چهارم خبر و حذف شد، گفت: فضای دانشگاه به سمت بحث و گفتگو پیش می رفت. مناظره دانشگاهی بین دو استاد از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۲ ظهر در مورد لباس پوشیدن صورت گرفت و بسیاری از افراد فضای بحث را پذیرفتند. حتی رئیس دانشگاه هم بین دانشجویان آمد و با آنها صحبت کرد. از ساعت سه بعدازظهر، یک حساب کاربری ناشناس در توییتر خبر تجمع به ظاهر خودجوش اما سازماندهی شده را منتشر کرد و این خبر را برای گروه مطالعاتی ارسال کرد. معلوم نبود در کدام طرف هستیم. شاید ده دقیقه طول نکشید که این تجمع حدود ۲۰۰ نفر شروع شد، الفاظ توهین آمیزی به کار رفت. این اقدام باعث شد بچه های انقلابی و بسیجی وارد شوند و شعارهای حمایت از رهبری و نظام سر دهند. با وجود اینکه ما توهین های بدی به کار بردیم، اما هر دو موافق بودیم که نباید جنگ شود. بعد از آن به درب انرژی رفتند تا بیرون بروند. با حضور نیروهای امنیتی در دستگیری سران، درگیری آغاز شد، ماموران پلیس از اسلحه پینت بال استفاده کردند و تعدادی نیز دستگیر شدند. سپس به پارکینگی که مأموران نیز آنجا بودند رفتند و عکس‌ها را گرفتند و به دانشگاه بازگشتند. اینجا بود که رئیس دانشگاه در جمع دانشجویان حاضر شد و سپس وزیر به دانشگاه آمد. دانشجویان با وزیر صحبت کردند و ۹۵ درصد حاضران دانشگاه را ترک کردند و با اتوبوس به سمت خوابگاه رفتند و بقیه به دلخواه خود ماندند.

وی در خصوص جزئیات دیدار وزیر با دانشجویان گفت: وزیر نمی تواند انتظار برخورد قانونی برای رفتار غیرقانونی داشته باشد. دانشجویان همچنین گفتند: کمیته انضباطی به جای دخالت با بیگانگان باید با سران و متجاوزان برخورد کند.

هیچ پلیسی وارد دانشگاه نشد

این دانشجو در خصوص حضور نیروی انتظامی یا امنیتی در دانشگاه گفت: در دانشگاه هیچ درگیری و یونیفرم نبود اما مسیح علی‌نژاد گزارش داد که در دانشگاه مثل دعوا بود. خبر حمله به کوی یا تیراندازی در کتابخانه کذب است و حتی فضا تا آنجا پیش رفته است که در تلگرام معترضان در دانشگاه نوشته شده که اینها شایعه است و اهمیتی به اینها نمی دهند. آنها می خواستند تاریخ دانشگاه کوی را تکرار کنند و پیراهن خونین نشان دهند، اما نشد. وی در مورد تعداد دانشجویان دستگیر شده گفت: ۳۵ نفر در آن شب دستگیر شدند که ۲۹ نفر از آنها همان شب آزاد شدند و تنها چند نفر از رهبران دستگیر شدند.

استفاده از گلوله دروغ محض است

دانشجوی دیگری گفت: پلیس برای دستگیری برخی از سرکردگان اغتشاشات و سرکوب مطالبات دانشجویان از اسلحه های رنگ شده استفاده کرد، اما استفاده از اسلحه جنگ عادلانه نیست. شنیده ها حاکی از آن است که تعدادی تیراندازی از بیرون به سمت دانشگاه شلیک شده است اما درگیری بین بیرون و داخل رخ نداده است.

وی ادامه داد: فضا به خشونت کشیده شد. در گروه دانشگاه تصاویر و مشخصات کامل طلاب و انقلابیون را منتشر می کنند. او حتی شماره فامیل و اقوامش را برای تماس و توهین به خانواده اش می گذارد. رسما در این گروه ها می گویند چادر را روی سر دانش آموزان می کشند و حزب الله را می زنند. این با نگرش دانشجویان دانشگاه شریف همخوانی ندارد. اگرچه برخی از رهبران دستگیر شدند، اما همچنان از روی برخی از آنها چاقو کشف شد. حتی در بین زندانیان چند نفر هم بودند که شاگرد شریف نبودند. این خشونت راه زیادی را طی کرده است و فضا آنقدر سنگین بود که حتی دکتر. زارچی، یکی از معلمان حامی این جلسات، حتی در توئیت و اعتراض به آنها اعتراض کرد.

انگیزه نامه دانشجویی

لازم به ذکر است که در رابطه با حادثه دانشگاه شریف، دانشجویان بسیجی نیز در بیانیه ای با انتقاد از حضور نیروهای امنیتی در اطراف دانشگاه نوشتند: رفتار وحشیانه و سر دادن شعارهای رکیک که حتی سخنان آنها قابل تکرار نیست، جلسه هیئت دانشجویی دانشگاه در روز ۱۹ مهر ماه شریف آن را به صحنه ای شرم آور تبدیل کرد که رنگ و مزه ای از فرهنگ عمومی معلمان و دانشجویان ندارد و لکه ای بر صفحات تاریخ دانشگاه صنعتی شریف شد. دانشگاه فناوری.”

کلاس های دانشگاه صنعتی شریف تقریبا از دیروز دوشنبه ۲۰ مهرماه برگزار می شود بنابراین فقط دانشجویان دکتری و کارشناسی ارشد می توانند در آن شرکت کنند.