تولید ماهواره ایرانی به فضا در پاییز/ وضعیت صنعت فضایی کشور برای کارآفرینان خوب نیست – پایگاه خبری اخبار خوب


به گزارش پایگاه خبری اخبارخوب به نقل از نماینده گروه علم و فناوری خبرگزاری آنا، حسن سالاریه وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فضایی ایران در برنامه خط اول رسانه ملی گفت: مشکل مشکل ما کاهش زمین به دلیل خشکسالی سالانه است.

وی افزود: کشف ساخت و سازهای غیرمجاز و کنترل میدانی آن مشکل بزرگی است و با استفاده از دستاوردهای صنعت فضایی قابل حل است. نظارت بر گونه های بیولوژیکی در شیلات نیز توسط ماهواره بهبود می یابد.

کسب درآمد از طریق ارتباطات ماهواره ای

رئیس سازمان بین‌المللی ایران اعلام کرد: می‌توان مشکلات ارتباطی و مخابراتی و مسیرها را در دنیا بهبود بخشید و از وابستگی به کمک ماهواره‌ها پرهیز کرد و ممکن است از این ماشین‌های فضایی برای درآمدزایی استفاده شود. امروزه هر مداری در این سیاره کاربرد خاصی پیدا کرده است و به دلیل کاربردهای مختلف در صنعت فضایی، برخی از این مدارها بسیار محبوب شده اند.

سالاریه ادامه داد: ماهواره های سنجش در ارتفاعات ۵۰۰، ۳۰۰، ۴۰۰ کیلومتر و حتی تا هزار کیلومتر معمولاً برای فعالیت های سنجش از دور و تصویربرداری محیطی استفاده می شوند، اما استفاده از ماهواره های سنجش در ارتفاع ۵۰۰ کیلومتری بیشتر است و در در ارتفاعات بالاتر از این ماهواره ها برای ناوبری استفاده می شود.برخی از ماهواره ها نیز مزایای ویژه ای دارند و تا ۲۰۰۰۰ کیلومتر قابل استفاده هستند.

وی گفت: ماهواره های مخابراتی با توجه به سرعت چرخش زمین در فاصله ۳۶ هزار کیلومتری حرکت می کنند و ماموریت خود را انجام می دهند. چرخش های مختلف زمین با توجه به تغییر زاویه کاربردهای متفاوتی دارند. دانش و پژوهش بومی در شرایط تحریم بسیار مهم است و در صنعت فضایی با تکیه بر نیروهای داخلی رشد کرده ایم. در واقع ما باید از دانش خودمان در صنعت فضایی استفاده می کردیم و این تلاش ها باعث شد جزو اولین کشورهای منطقه از نظر تولید علمی باشیم.

وضعیت صنعت فضایی کشور از نظر اپراتورهای فضایی

معاون وزیر ارتباطات تائید کرد: از نظر اپراتورهای ماهواره و استفاده از دانش ماهواره جزو اولین کشورها در منطقه نیستیم. زیرا در منطقه که با کشورهای بزرگ منطقه کار می کنند، آنها به منابع بسیار وابسته هستند. امارات متحده عربی ماهواره های مخابراتی زیادی دارد، اما این بدان معنا نیست که آنها فقط آنها را تولید کرده اند، بلکه این دستگاه ها را خریداری کرده و استفاده می کنند. در مورد کارآفرینان وضعیت خوبی نداریم و باید در این زمینه بیشتر تلاش کنیم و اگر کشورهای منطقه در این زمینه پیشرفت کرده اند به دلیل همکاری در این زمینه و همچنین به این دلیل است که آنها وجود دارد. مجازات کرد.

سالاریه گفت: در دهه ۹۰ جذب دانشجوی فنی مهندسی در دانشگاه ها کاهش یافت و تربیت نیروی کار به خوبی ساماندهی نشد. در کنکور امسال هم مشخص شد که در بین داوطلبان کنکور ریاضی در رتبه آخر قرار دارد. کاهش ثبت نام دانشجویان ریاضی در کالج تأثیر منفی بر صنعت هوافضا دارد. و در واقع افت و وقفه هایی که در دهه ۹۰ در صنعت فضایی تجربه کردیم تأثیری بر کاهش تمایل داوطلبان برای تحصیل در رشته های مرتبط با صنعت فضا نداشت. باید آموزش نیروی انسانی را افزایش دهیم و از فضای باقی مانده در شرکت های دانش بنیان به خوبی استفاده کنیم.

ماهواره های ارتباطی در اولویت پرتاب هستند

وی ادامه داد: در حوزه ماهواره های شنوایی نیز چندین ماهواره بومی را در شرایط تهدید به فضا پرتاب کرده ایم. اکنون ماهواره هایی در سطح پرتاب داریم. ما برای ماهواره های مخابراتی در ارتفاعات برنامه ویژه ای داریم و در حال حاضر بسیاری از ماهواره های مخابراتی در دست اقدام هستند.

رئیس سازمان بین‌المللی ایران اعلام کرد: سامانه‌های پیشرفته‌ای در حوزه ارتباطات مانند اینترنت و خدمات ماهواره‌ای و اندازه‌گیری قابل استفاده است که در سال‌های اخیر با توسعه فناوری فضا ارائه شده است و این مشکل طلاست. فرصتی برای ایران زیرا هزینه ماهواره را کاهش می دهد و سرعت ماهواره را مقرون به صرفه می کند.

ماهواره ایرانی در پاییز پرتاب می شود

سالاریه اعلام کرد: برنامه ریزی کرده ایم که ماهواره در دست ساخت را طی ۳ ماه در پاییز به فضا پرتاب کنیم و این امر دلایل زیادی دارد و با تلاش مضاعف این امر محقق خواهد شد.

وی گفت: تغییر وزن این ماهواره ها به دلیل پیشرفت فناوری است و ماهواره ها در دنیا کوچکتر شده اند و شاید تا چند سال دیگر بتوانیم ماهواره های کمتر از ۲۰۰ کیلوگرم با ظرفیت نصب کنیم. ۵۰۰ تا ۶۰۰ کیلومتر در مدار زمین، ماهواره مخابراتی در گذشته ۵ تن بود اما الان دور نیست و عملیاتی شده است.

رئیس سازمان فضایی ایران گفت: در حوزه ماهواره های مخابراتی نقاط جغرافیایی وجود دارد و به همین دلیل حق با آنهاست که می گویند ما مدار را از دست داده ایم مثلا در گذشته می توانیم ماهواره بسازیم. در آن زمان، اما اکنون دیگر امکان پذیر نیست.

انتهای پیام/۴۱۴۴