توقف قطعات هواپیماهای وارداتی در گمرک افزایش تعداد فرود هواپیماهابه گزارش همشهری آنلاین، مقصود اسعدی سامانی افزود: با توجه به اینکه واردات قطعات یدکی هواپیما برای شرکت های هواپیمایی ممنوع است، واردات قطعات یدکی و از طریق کانال های مختلف برای شرکت های هواپیمایی مشکل است اما به دلیل اینکه امکان ثبت سفارش این قطعات وجود ندارد. ، گمرک نسبت به این قطعات هواپیما ترخیص نمی شود.

وی ادامه داد: قطعه سازان خارجی با ثبت سفارش قطعات هواپیما را در اختیار شرکت های داخلی قرار نمی دهند، ما به هر طریق ممکن این قطعات را از گمرک وارد می کنیم، اما گمرک به دلیل عدم ثبت نام اجازه خروج را نمی دهد.

اسعدی سامانی ادامه داد: پیش از آن رئیس جامعه مدنی پس از کنترل رئیس گمرک و استفاده از ماده ۴۲ قانون گمرک، قطعه را با هواپیما با گمرک و با همکاری گمرک حذف کرد اما بارها و اخیرا گمرک جمهوری اسلامی ایران نیاز به مجوز از دولت برای پاکسازی لوازم بدون سفارش را اعلام کرد.

دبیر انجمن حمل و نقل هوایی گفت: در حال حاضر قطعاتی مانند لاستیک هواپیما در گمرک مانده و در گمرک ترخیص نمی شود. از طرفی هواپیمای موجود نیاز به لاستیک های پراگرسیو دارد یا هواپیمایی که به سی چک رسیده نیاز به قطعات یدکی دارد اما قطعات یدکی در گمرک مانده و به همین دلیل هواپیما کار نمی کند و به همین دلیل است. سطح. کاهش عرضه هواپیما و صندلی پرواز و مدت انتظار برای دریافت بلیط از ۱۵ روز به یک ماه افزایش یافت که ناشی از کمبود پرواز بود. در هر صورت اگر هواپیما قطعات یدکی نداشته باشد به زمین می رود و اگر فکری به حال این مشکل نکنیم هواپیمای داخل کشور به تدریج سقوط می کند.

وی گفت: البته در این باره با دادستانی تهران مذاکره کرده ایم اما هنوز به نتیجه نرسیده است.

اسعدی سامانی در پاسخ به این سوال که الان چند هواپیمای زمینی داریم؟ وی گفت: از ۳۳۳ فروند هواپیمای ناوگان طبق اعلام سازمان هواپیمایی کشوری ۱۷۳ فروند هواپیما در حال بهره برداری است اما تعداد واقعی هواپیماهای فعال ۱۱۶ فروند است که در صورت ادامه این روند به تدریج کاهش خواهد یافت. .

وی در پاسخ به این سوال که آیا لاستیک هواپیما ساخت داخل نیست؟ وی گفت: برای برخی از هواپیماها و برخی از انواع هواپیما لاستیک تولید می شود اما هواپیماهای زیادی نیز هستند که نیاز به لاستیک وارداتی دارند که همچنان در گمرک است و باید هر چه سریعتر تعداد هواپیماهای فعال و عملیاتی گرفته شود. کاهش نمی یابد.